Článek
Postup
01.
Maso si můžete připravit i den předem: proti vláknu ho pokrájejte na nudličky a smíchejte s vejcem, škrobem, sójovkou, nasekaným zázvorem a chilli dle chuti, já dala jednu čerstvou papričku.
02.
Pokud maso nepřipravujete předem, nechte ho marinovat alespoň po tu dobu, než si pokrájíte zeleninu. Cibuli nakrájejte na klínky, mrkev, papriku a zelí na proužky, česnek nadrobno a jarní cibulku na kolečka.
03.
Prošlehejte všechny ingredience na omáčku. Místo čínského koření pěti vůní můžete dát alespoň skořici, hřebíček, badyán a drcený pepř.
04.
Ve woku nebo velké pánvi rozehřejte trochu oleje, maso na ní co nejvíce zprudka za stálého míchání dozlatova opečte, vyndejte stranou a do pánve přidejte další olej.
05.
Nyní zprudka opečte zeleninu tak, aby změkla, ale zůstala stále křupavá. Česnek a jarní cibulku (část si můžete nechat na ozdobu) přidejte až na závěr. Zalijte omáčkou, vmíchejte maso, arašídy nebo kešú a nechte pár minut provařit, až omáčka zhoustne.
06.
Podávejte s nudlemi nebo rýží, skvělé jsou i domácí nudle biang biang.
Tip: Ze zeleniny se hodí i klasické zelí, lusky, chřest, brokolice, cuketa nebo třeba pórek, jen myslete na to, abyste ji do pánve přidávali postupně podle toho, jak je tuhá.
Ze zbytku zelí připravte třeba korejskou superpotravinu, kvašené zelí kimči. Na podzimní podporu imunity se vám bude náramně hodit! Nebo japonské zelné placky okonomiyaki s ochucenou majonézou.