Hlavní obsah

Podzim bez rýmy, nachlazení a chřipky? Bylinky to zařídí

Foto: Dmytro Zinkevych, Shutterstock.com

Foto: Dmytro Zinkevych, Shutterstock.com

Už se vyloženě netěšíte na typicky podzimní počasí a neduhy, které přináší? Pak vám radíme zavčas se zásobit bylinkami, které vám s případnou chorobou pomohou. Tady je pár tutovek!

Článek

Když se začnou viditelně krátit dny a večer bývá už pořádně chladno, vyplatí se vybavit domácí přírodní lékárničku několika bylinkami, které vás vytáhnou z klasických podzimních neduhů. A jaké to jsou? Právě to se teď od nás dozvíte.

Vyčistěte a připravte tělo

Většinou se mluví o jarním detoxu, ale vhodný je i na podzim „V chladnějším počasí máte větší tendenci jíst tučné a těžké jídlo. Proto je dobré dopřát tělu očistnou kúru, při které se může zbavit odpadních látek. Snáze se pak připraví na zimu a získá více energie, takže se možná lépe vypořádá i s proslulou podzimní únavou,“ vysvětluje Hana Jánská, která se zabývá přírodní medicínou a pěstováním bylin.

Nejúčinnější bylinkou na detoxikaci jater, která se v těle podílejí na mnoha klíčových procesech, je ostropestřec mariánský. „Podporuje růst nových jaterních buněk. Hodí se i kopřiva, řebříček, rozmarýn, tymián a kurkuma,“ doporučuje MUDr. Janka Tóthová.

A jak detox podpořit? „Pouštíte-li se do očisty, doplňte lehký jídelníček či pitný režim bylinkovými čaji. Máta a anýz podpoří trávení, kopřiva má příznivý vliv na krev, zázvor prohřeje. Také se hodí do jídel a do čerstvých šťáv přidat koření, jako je chilli, kardamom či kurkuma. Podpoří organismus při samotné očistě a mají spoustu ochranných látek důležitých pro buňky,“ říká Monika Divišová, výživová poradkyně UGO.

Rýmovník: doktor na parapetu

Hitem posledních let je rýmovník, což je druh molice. Obsahuje silice, které uvolňují dýchací cesty, a můžete z něj připravit čaj zalitím omytého lístku vodou teplou 80 °C. Stačí však jen lístek rozlomit a přivonět k němu, nebo dát pár lístečků do vody v odpařovači na topení – zvlhčí vzduch a bude se vám lépe dýchat. Pěstování rýmovníku je snadné, jen ho nesmíte moc přelévat.

Foto: Jiri Hera, Shutterstock.com

Rýmovník je skvělý pomocník proti rýmě a nachlazení – a to jak ve formě čaje, tak pro inhalaciFoto: Jiri Hera, Shutterstock.com

Šalvěj: pomůže na krk i močové cesty

Při zahlenění oceníte šalvěj třeba v podobě čaje s medem. Připravuje se z čerstvé i sušené bylinky: nechte ji krátce projít varem, pak patnáct minut louhujte a slijte. „Odvar můžete použít i jako kloktadlo, které uleví při bolestech v krku, dezinfikuje ústní dutinu. Šalvějový čaj pomůže posílit i nervovou soustavu a vylepšit náladu. Kromě toho má pozitivní vliv na močové cesty, které jsou na podzim a v zimě ohrožené infekcí,“ vyjmenovává bylinkářka Jarmila Podhorná. Šalvěj lze užívat i v podobě tinktury.

Tymián: zažene kašel i bolest

Při léčbě nachlazení, kašle a bolesti pomůže tymián. Stačí čerstvý nebo sušený zalít vroucí vodou, nechat asi pět minut louhovat a pak vlažný nápoj popíjet. Lze z něj připravit i sirup na kašel: čtvrtlitr vody svařte s 200 gramy cukru, přisypte devět gramů sušeného tymiánu a louhujte. Druhý den sceďte do lahvičky a skladujte na chladném místě. Užívejte až pětkrát denně po kávové lžičce.

Foto: Heike Rau, Shutterstock.com

Z bylinek nemusíte vyrábět jen čaj, ale hodí se i na přípravu sirupůFoto: Heike Rau, Shutterstock.com

Skořice: zahřeje a dobije baterky

Skořice je silný antioxidant, posiluje imunitu, má antibakteriální účinky a rozpouští hleny. Navíc prohřeje organismus a dobije energii. Jen pozor – může vyvolat alergii. Ve větším množství by skořici neměly jíst děti do dvou let ani těhotné ženy – mohou ji používat jako koření, ale raději ne jako pomocníka proti neduhům.

Z polévkové lžíce medu a dvou špetek mleté skořice si vyrobte skořicový med, lze přidat i pár kapek citronové šťávy. Dávejte do čaje nebo užívejte jen tak ráno a večer. Anebo vás láká skořicové víno? Do lahve oblíbeného vína vhoďte dva až tři kousky celé skořice a asi týden louhujte. Deci na noc uvolní hleny a prohloubí spánek.

Lipový květ: snižuje horečku

Po lipovém květu sáhněte, když se léčíte s chřipkou. Působí proti horečce, vyvolává pocení a rozpouští hleny. Čaj připravíte přelitím lžičky lipových květů horkou vodou a patnáctiminutovým vylouhováním. Můžete ho osladit medem a pít až pětkrát denně.

Co najdete v lékárně?

Nemáte doma zásobu bylinek, takže hodláte vyrazit do lékárny nebo prodejen se zdravou výživou a koupit si nějaký přípravek či směs? Pár jich můžeme doporučit:

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Tinktura Respiro; černý bez, divizna, jitrocel, lípa srdčitá, měsíček lékařský a podběl lékařský; zklidňuje podráždění dýchacího systému, usnadní vykašlávání; Naděje, 50 ml za 99 Kč. Tinktura Průdušky a nachlazení; směs výtažků z pupenů šípkové růže, lichořeřišnice, divizny, vrby, grapefruitu, modřínu a lípy; Serafin, 50 ml za 179 Kč. Bylinný sirup na kašel; divizna, květ lípy, vitamin C; podporuje vykašlávání i obranyschopnost; Maxivita, 200 ml za 65 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Čaj Chřipka a nachlazení; echinacea, tužebník, lípa, mateřídouška, sléz a proskurník; podporuje imunitu, zlepšuje vykašlávání, antiseptický; Apotheke, 20 sáčků za 35 Kč. Bylinný čaj Nachlazení; fenykl, šalvěj, lékořice a eukalyptus; Teekanne, 10 sáčků za 40 Kč. Čaj Nachlazení a chřipka; list černého rybízu, květ růže, lípy a černého bezu, kořen a květ třapatky, nať tužebníku; Aromatica, 20 sáčků za 39 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Olej do koupele Nachlazení; eukalyptový olej uvolňuje dýchací cesty a prohřeje; Kneipp, 100 ml za 179 Kč. Koupel při nachlazení; rozmarýnový, eukalyptový, borovicový a tymiánový olej podporují prokrvení a uvolnění; Tetesept, 125 ml za 180 Kč. Jehličnanová koupel uvolňující; pomáhá i při kašli, nachlazení, zánětech kůže a namožených svalech; Weleda, 200 ml za 349 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Směs pro posílení imunity; 100% přírodní éterické oleje působí jako prevence proti nachlazení, uvolňují dýchací cesty a rozjasňují mysl; Hanna Maria, 25 ml za 260 Kč. Pastilky Pro posílení imunity Dr. Weiss; 20 bylinných extraktů obohacených o echinaceu a rakytník; HerbalMed, 12 pastilek za 54 Kč. Bylinný čaj pro přirozenou obranyschopnost; obsahuje mátu, lichořeřišnici a třapatku; v e-shopu Lékárna 50 g za 49 KčFoto: Archiv firem

Bez které bylinky si nedovedete představit podzim vy?

Související témata:

Načítám