Článek
Postup
01.
Předehřejte troubu na 180 stupňů, plech vyložte papírem na pečení a ještě ho zlehka potřete máslem.
02.
Oddělte žloutky od bílků. Přestože sama peču hodně, když odděluji víc vajec, používám mističku na bílky. Kousek žloutku z posledního vajíčka totiž znemožní vyšlehat pevný sníh, a na nadýchanou roládu ho opravdu potřebujete.
03.
K bílkům přidejte špetku soli a vyšlehejte je dotuha. K žloutkům přidejte vlažnou vodu a cukr a také je řádně vyšlehejte. Správně vyšlehané žloutky mají barvu a hustotu podobnou jako řidší majonéza.
04.
Přes sítko k žloutkům přesejte mouku a kakao, přidejte prášek do pečiva a lžicí opatrně vmíchejte. Nakonec ještě zlehka zapracujte sníh z bílků.
05.
Těsto rozetřete na plech a pečte asi 12 minut. Nepřepečte ho, nešlo by zarolovat. Správně upečené je na omak suché a okraje se začínají odlepovat od stran plechu.
06.
Ještě horké těsto překlopte na čistý, moučkovým cukrem zlehka poprášený papír na pečení. Ten, na kterém se peklo opatrně stáhněte a ihned zarolujte. Roládu přikryjte navlhčenou utěrkou a nechte zchladnout.
07.
Mezitím si připravte krém, není to žádná věda – všechny ingredience dejte do misky a společně vyšlehejte. Podle chuti přidejte či uberte cukr.
08.
Vychladlou roládu opatrně rozviňte, potřete krémem, bohatě posypte rybízem a znovu smotejte. Nechte chvíli v chladu rozležet, povrch posypte kakaem a podávejte.
Můj tip: Ingredience na krém vystačí na jednu roládu, v každém z kelímků vám ale část obsahu zůstane. Vyšlehejte krém z celého obsahu a použijte ho na zdobení, případně jenom tak na mlsání, je moc dobrý.
A ještě můžete zkusit citronovou roládu se šlehačkou.