Hlavní obsah
ČAJOVÁ SMĚS PŘI TRÁVICÍCH OBTÍŽÍCH LÉČIVÝ ČAJ
Přečtěte si pozorně celou tuto příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.
Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka.
- Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
- Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
- Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.
- Pokud se do 7 dnů nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží (u dětí do 12 let do 3 dnů), musíte se poradit s lékařem.
Co naleznete v této příbalové informaci.
- Co je Čajová směs při trávicích obtížích a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Čajovou směs při trávicích obtížích používat
- Jak se Čajová směs při trávicích obtížích používá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak Čajovou směs při trávicích obtížích uchovávat
- Obsah balení a další informace
1. CO JE ČAJOVÁ SMĚS PŘI TRÁVICÍCH OBTÍŽÍCH A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Tradiční rostlinný léčivý přípravek používaný při lehkých trávicích obtížích provázených nadýmáním, pocitem plnosti a napětím v břiše.
Přípravek mohou užívat děti od 4 let, dospívající a dospělí.
Použití tohoto tradičního rostlinného léčivého přípravku je založeno výlučně na zkušenosti z dlouhodobého použití.
2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE ČAJOVOU SMĚS PŘI TRÁVICÍCH OBTÍŽÍCH POUŽÍVAT
Neužívejte Čajovou směs při trávicích obtížích
Jestliže jste alergický(á) na heřmánkový květ, nať máty peprné, proskurníkový kořen, lékořicový kořen nebo plod fenyklu obecného sladkého, na rostliny z čeledi miříkovitých (např. anýz, kmín, celer, koriandr, kopr), na menthol nebo anethol.
Kvůli obsahu lékořicového kořene se přípravek nesmí užívat v těhotenství a v období kojení.
Upozornění a opatření
Před použitím Čajové směsi při trávicích obtížích se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Pokud příznaky onemocnění při používání tohoto tradičního rostlinného léčivého přípravku přetrvávají nebo se objeví nežádoucí účinky, nebo jiné neobvyklé reakce, vyhledejte lékaře.
Pokud trpíte gastroezofageálním refluxem (návrat žaludečního obsahu zpět do jícnu, projevující se pálením žáhy), neměl(a) byste tento přípravek užívat, neboť Vaše potíže mohou zesílit.
Při žlučníkových kamenech či jiných onemocněních žlučových cest se před užitím tohoto léčivého přípravku poraďte s lékařem.
Další léčivé přípravky a Čajová směs při trávicích obtížích
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Pokud užíváte léky k léčbě onemocnění srdce (jako např. srdeční glykosidy, antiarytmika (k léčbě poruch srdečního rytmu)), močopudné léky (diuretika), steroidní hormony kůry nadledvin (adrenokortikosteroidy), léky na léčbu zácpy (stimulující laxativa), před použitím tohoto přípravku se poraďte s lékařem.
Při současném podávání jiných léků existuje možnost zpomalení jejich vstřebávání. Pokud užíváte či začnete užívat další léky na lékařský předpis i bez něj, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Děti a dospívající
K dispozici nejsou dostatečné údaje o užívání přípravku u dětí do 4 let, použití je třeba vždy konzultovat s dětským lékařem.
Těhotenství a kojení
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek používat.
Přípravek se nesmí užívat v těhotenství a v období kojení.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Studie na ovlivnění schopností řídit a obsluhovat stroje nebyly provedeny.
3. JAK SE ČAJOVÁ SMĚS PŘI TRÁVICÍCH OBTÍŽÍCH POUŽÍVÁ
Vždy používejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Dávkování
Doporučená dávka je pro děti od 4 do 12 let 1 nálevový sáček 2-3x denně, pro dospívající od 12 let a dospělé 1 nálevový sáček 3x denně.
Způsob podání
1 nálevový sáček (1,5 g) se přelije 0,25 l vroucí vody a nechá se 5 minut vyluhovat v zakryté nádobě. Nesmí se vařit. Čaj se pije teplý, po doušcích. Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.
Pokud Vám lékař doporučil podávání čajové směsi u dětí mladších 4 let, kojencům podávejte čaj po lžičkách nebo z dětské láhve.
Délka používání
Dospělí a dospívající od 12 let: Pokud se do 7 dnů nebudete cítit lépe nebo se Vám přitíží, poraďte se s lékařem. Bez porady s lékařem přípravek užívejte nejdéle 2 týdny.
Děti od 4 do 12 let: Pokud se do 3 dnů Vaše dítě nebude cítit lépe nebo se mu přitíží, poraďte se s lékařem. Bez porady s lékařem přípravek podávejte dítěti nejdéle 1 týden. Dětem mladším 4 let podávejte přípravek pouze po poradě s lékařem.
Jestliže jste užil(a) více Čajové směsi při trávicích obtížích, než jste měl(a)
Nebyl hlášen žádný případ předávkování.
Jestliže jste zapomněl(a) užít Čajovou směs při trávicích obtížích
Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se používání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Reakce z přecitlivělosti na heřmánek jsou velice vzácné, avšak byly zaznamenány případy anafylaktického šoku a astmatu. U osob přecitlivělých na rostliny z čeledi hvězdnicovitých je vhodná zvýšená opatrnost, v ojedinělých případech může dojít ke křížové reakci s jinými druhy čeledi hvězdnicovitých (např. pelyněk).
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, Česká republika.
Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. JAK ČAJOVOU SMĚS PŘI TRÁVICÍCH OBTÍŽÍCH UCHOVÁVAT
Uchovávejte při teplotě do 25 °C, v suchu. Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí. Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a přebalu nálevového sáčku za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
6. OBSAH BALENÍ A DALŠÍ INFORMACE
Co Čajová směs při trávicích obtížích obsahuje
Jeden nálevový sáček (1,5 g) obsahuje léčivé látky Matricariae flos (heřmánkový květ) 375 mg, Menthae piperitae herba (nať máty peprné) 375 mg, Althaeae radix (proskurníkový kořen) 300 mg, Liquiritiae radix (lékořicový kořen) 300 mg, Foeniculi dulcis fructus (plod fenyklu obecného sladkého) 150 mg.
Jak Čajová směs při trávicích obtížích vypadá a co obsahuje toto balení
Léčivý čaj. Nálevové sáčky, uvnitř směs rozdrobněných drog žlutohnědé barvy a tmavě zeleného a šedohnědého nebo šedobílého komprimátu. Směs má charakteristický pach po fenyklu a heřmánku.
20 nálevových sáčků po 1,5 g (hmotnost náplně 30 g). Nálevový sáček z filtračního papíru opatřený visačkou, s PP přebalem nebo bez něj, krabička, PP folie.
Na trhu nemusí být všechny typy balení.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Megafyt Pharma s.r.o., U Elektrárny 516, 252 46 Vrané nad Vltavou, Česká republika
Tato příbalová informace byla naposledy revidována 21.3.2022.
Léky se stejnou příbalovou informací
- ČAJOVÁ SMĚS PŘI TRÁVICÍCH OBTÍŽÍCH SPC SCC 20 II
Případně si projděte další články týkající se Zdraví
Postranní panel
Reklama
Reklama