Článek
Pšeničný, žitný, tousťák, semínkový, s ořechy… Prostě chléb náš vezdejší. Také si bez něj život představíte jen stěží? Pak se vám určitě občas stane, že nějaký zbude. Zapomenete pár plátků v ošatce, připečený kousek nikdo nechce, nebo jste ho prostě jen koupili příliš moc a ztvrdnul.
Jestli jste ho udržovali v chlebovce v plátěné utěrce a byl postaru upečený z tradičního kvasu, máte velkou šanci, že ho zachráníte. Pokud jste však koupili rozmrazený polotovar nebo tu nejlevnější „Šumavu“ a nechali ji dva tři dny v igeliťáku, pak jej s klidem vyhoďte. I přes sáček na vás budou mrkat zelené skvrny plísně, což je neklamné znamení bochníkova konce. Ostatně – jaký chleba koupit a jak se o něj starat, vám poradíme také.
Strouhanka a co s ní
Na řízky se tradičně používá strouhanka z bílého pečiva. Tu z chleba (připravíte ji ve strojku nebo mixéru, struhadlem to jde těžko) využijete k zahuštění guláše či jiné tmavé omáčky a hlubší chuť dodá třeba i kulajdě. Když umletý chleba smícháte s vajíčkem a přidáte sušenou majoránku a česnek, vznikne vegetariánská verze játrových knedlíčků.
Na pánvičku nebo do trouby
Jasně, topinky nejsou žádný objev, ale co když plátky chleba obalíte ve vajíčku? Už to není nutnost před výplatou, ale french toast – francouzský toust. Nezní to lépe? Sladkou verzi pozdvihne oříšková pomazánka a banány nebo zavařenina, pikantnější zase salámovo-zeleninová obloha.
Karbanátky je sice dost nadnesené označení, ale když místo mletého masa použijete do klasického receptu namočenou chlebovou strouhanku, dílo vylepšíte škvarky nebo vypečeným chorizem, můžete z trouby vytáhnout hezky vonící kousky jako dělané k namáčení do různých dipů.
A ještě jednou topinky, tentokrát v miniverzi a s jistým nádechem zdravé kuchyně – vyrobte si krutony do zásoby. Na máslo (nejlépe přepuštěné ghí) vhoďte na malé kousky nakrájené dva plátky chleba, vzápětí přidejte po hrsti dýňových a slunečnicových semínek. Opékejte dozlatova, nakonec hojně posolte. Po vychladnutí sesypte směs do sáčku a dejte do mrazáku. Až budete dělat jako rychlou večeři smetanovou dýňovou nebo květákovou polévku, oceníte úsporu času.
Italská kouzla
Přímo virtuózně umějí starý chleba využívat Italové z chudého jihu. „Parmazán chudých“ je vlastně taková nastavovaná strouhanka. Nasucho opečené drobky světlého chleba, doplněné bylinkami, pokapané olivovým olejem a smíchané s nepatrným množstvím parmazánu jsou skvělou a hlavně levnou směsí na posypání těstovin nebo ryb.
Bruschetta je toskánská specialita, ale vlastně jde také o (ne)obyčejnou topinku z nesoleného chleba pokapanou olivovým olejem a vylepšenou rajčaty a česnekem. Oblíbenou pochoutkou nejen Italů je salát panzanella. Nakrájená rajčata doplňte tenkými plátky červené cibule a něčím zeleným pro zpestření (bazalkou, rukolou, polníčkem…). Zakápněte olivovým olejem, octem, osolte a opepřete. Než rajčata pustí šťávu, ogrilujte nebo jen tak v troubě opečte kousky chleba, opět pokapané olivovým olejem. Vše smíchejte a hned jezte. První sousta jsou křupavá, další pak méně, ale vždy skvělá. Dobrou chuť!
K dalším darům Toskánska patří klasická chlebová polévka ribollita, plná zeleniny a sypaná parmazánem.
DALŠÍ TIPY NA VOŇAVÉ CHLEBOVÉ VAŘENÍ
Jen tak na okraj…
Jestli si doma pečete vlastní chleba (třeba podle našeho receptu na cibulovou verzi), pak zkuste suché plátky použít k rozkvašení nového těsta. Je to prastará technika, dnes znovu objevená. Experimentátoři zkoušeli vyrobit i chlebovou zmrzlinu, ale jde o tak výjimečnou „divnost“, že snad ani není třeba pídit se po receptu. A kdybyste už opravdu nevěděli, co se starým chlebem, pak je vždycky možnost zanést jej sousedům, kteří mají koně, slepice nebo králíky, či ho nabídnout zvířatům v lese.
Když jde ještě zachránit
Přeci jen chcete chleba ještě zkusit zachránit a neuchylovat se k jeho poslední cestě na pánev? Poté bochník nebo krajíčky protáhněte pod kohoutkem a mírně je namočte. Rukou vodu rozetřete, aby bylo pečivo rovnoměrně měkké. Takto zvlhčený chléb dejte na plech do trouby, kterou jste předehřáli na 175 °C a na dno umístili pekáček s vodou. Rozpékejte asi deset minut, záleží na velikosti ohřívaného kusu.