Článek
Zničené drápky potřebují léčbu
To, že jsou nehty v dezolátním stavu, může mít hned několik důvodů. Přehnaná péče, neodborně provedené prodloužení či manipulace, nezdravý životní styl, onemocnění, současné mrazy, pokud nenosíte rukavice, atd. Poškozené nehty vypadají shodně: jsou tenké, lehce se lámou a štěpí, málokdy dorostou do slušné délky, na pohled působí suše. Logicky vzato něco tak tenkého jako papír ani nemůže kvalitně růst, když se každodenní potřeby „postarají“ o namáhání. Ani alkohol a cigarety nehtům neprospívají, protože kvůli škodlivým látkám dochází k jejich odbarvování. Pokud tedy ke změně životního stylu nedojde, pak ani ty nejlepší kosmetické přípravky léčbu poškozených rukou a nehtů nezvládnou. Co tedy dělat?
Péče zevnitř:Vyvážená, zdravá strava, bez níž se jen těžko lze ke krásným nehtům dostat. Vitamin A a vápník by v ní měly mít zastoupení, protože podporují růst nehtů a zároveň je zpevňují. Žádné výsledky však nejsou vidět přes noc, na účinky se musí chvíli vyčkat.
Péče zvenku: Základ je používání ochranných rukavic a pravidelné dodávání vlhkosti – krému. Nosit ho s sebou v kabelce nic nestojí! Dobrou hydrataci zajistí např. krém na ruce s bambuckým máslem Planet Spa od Avonu, který chrání suchou a namáhanou pokožku (75 ml za 99 Kč).
Rady, jak si drápky nepoškodit
- Na stírání losů, otevírání konzerv a slupování cenovek se nehty opravdu nehodí! Pokud s tím nepřestanete, přijměte fakt, že třepení vás bude neustále doprovázet.
- Pro větší pohodlí zvolte nehty kratší kvůli snadnější údržbě.
- Používejte ochranné rukavice při úklidu a hlavně kontaktu s chemikáliemi, které nehty připravují o vlhkost.
- Jako první pomoc mějte vždy při ruce malou taštičku se základní výbavou – pilníkem a kleštičkami. Kousání poraněného drápku ho ještě více poškodí.
- Jednou týdně se rukám věnujte a upravte si je. Zvolte odlakovač bez acetonu (aplikujte ho opravdu jen jednou za sedm dní, aby se nehty nevysušily) a „promázněte“ je krémem pokaždé, když si vzpomenete.
- Užívejte vitaminy a minerály vhodné pro růst a kvalitu nehtů, které se postarají o jejich pěstěný, zdravý vzhled.
- Před každým odchodem ven do mrazu ruce natřete ochranným krémem, výborně poslouží např. krém značky Neutrogena, v síti DM drogerií nyní 50 ml balení zakoupíte za 99 Kč.
Rýhy? Nebrat!
Častým problémem jsou i rýhy na nehtech, jejichž příčinou může být nějaké onemocnění, užívání léků, poranění. Aby se nerovný povrch zahladil, je třeba použít leštěnku, a nejlépe pak ještě aplikovat vyrovnávací lak nebo gel. (Four Seasons nejen vyhladí, ale zvýší odolnost nehtu, a to za 45 korun.) Opět platí, že všeho s mírou. Leštění sice nehet vyhladí a lépe připraví pro nános laku, který i lépe přilne, ale pokud je příliš časté, nehet se oslabuje a je předurčen k lámavosti.
Také by se mohlo zdát, že nástroje z taštičky s manikúrou rukám a nehtům pouze prospívají, avšak při nedodržování hygieny (dezinfekce) mohou ukrývat roztodivné návštěvníky. A taková zelená plísňová infekce moc krásy neudělá. Když už se ale objeví, v lékárně znají recept – a bez předpisu: hojivou mast na nehty. Neváhejte si ji zakoupit.
Proti stárnutí není lék
Co se týče stárnoucí kůže, na to bohužel přípravky nejsou. Kůže zahajuje stárnoucí proces v jednadvaceti letech (ano, již tak brzy), a například opalování čili ultrafialové záření ji v tom jenom podporuje! Vrásky na sebe dlouho čekat nenechají, ale co hůř – nedají se zničit ani zakrýt. Jedině pravidelné používání pěsticích prostředků brzdí jejich rozšiřování. (Např. protivráskový krém od firmy Dax Cosmetics zpomaluje stárnutí a redukuje již vzniklé vrásky na rukou, na kterých také rozjasňuje stařecké skvrny. 100 ml za 80 Kč.) A samozřejmě že čím dříve krémy a mléka začneme používat, tím krásu rukou a kvalitu nehtů prodloužíme.