Článek
Barva zlata se spojuje s přepychem, majetkem a bohatstvím, mnohé kultury ji vnímají jako symbol božské síly a moudrosti. Jde o barvu plnou života, světla a štěstí, podle psychologie vyjadřuje také vyrovnanost, klid a velkorysost. V domácnosti může působit elegantně, vznešeně a luxusně, dá se s ní ale snadno sklouznout ke kýči. Jak se zlatou v interiéru správně zacházet?
1. Soustřeďte se na detaily
Se zlatou se vyplatí začít pozvolna a nejdříve si vyzkoušet, jak vám v interiéru sedí. Nikdy to s ní nepřehánějte, mnohem více jí to totiž sluší v přiměřeném množství.
Zkuste vsadit na zlaté detaily a doplňky, jako jsou rámy na obrazy, fotografie či zrcadla, obaly na květináč, povlaky na jeden či dva dekorační polštářky a oblíbená je také na svícnech, lustrech a lampičkách.
Takové maličkosti vám nestačí? Pořiďte si ve zlatých odstínech nějaký kousek nábytku – domácnost oživí třeba židle, taburet nebo odkládací stolek.
2. Volte větší variabilní plochy
Chcete zajít dál a dopřát si zlaté tóny na větší plochy? Protože se celkem rychle a snadno okouká, jsou skvělou volbou deky, přehozy, polštářky, povlečení či potah na sedačku. Nejedná se o žádnou velkou investici ani závazek a v případě potřeby je můžete jednoduše vyměnit.
3. Vymalujte jen části stěn
Přejete si pozlatit i stěny? Mnohem lépe než velká zlatá plocha vypadají pruhy a jiné geometrické výmalby. Podle dispozic svého interiéru pak volte mezi svislými pruhy pro optické zvýšení místnosti a těmi vodorovnými pro rozšíření prostoru. Ve větších pokojích pak klidně experimentujte s různě složenými obrazci, vzory a motivy na světlém neutrálním pozadí.
4. Pohrajte si s odstíny a matem
Zlatá je poměrně výrazná, zaujme na první pohled a skvěle zapadne skoro do každého stylu bydlení. Zásadní je přitom její odstín, případně lesk a mat. Do retro, vintage a vesnického stylu volte tmavší, umírněnější a matné zlaté tóny, to stejné platí i pro industriální interiéry.
Glamour styl výborně doplní lesklé a světlejší zlato a v minimalistické domácnosti plné neutrálních barev si pak můžete vybrat, jaké tóny se vám osobně líbí.
5. Kombinujte jen s vhodnými barvami
Co se ostatních barev týče, některé si se zlatou rozumějí mnohem lépe než jiné. Zapomeňte na kombinace s neonovými odstíny a jasnými tóny oranžové, růžové a červené. Vhodná je naopak starorůžová, tmavě hnědá, krémová a béžová. Nic nezkazíte ani lahvově zelenou a tmavě vínovou či modrou teal – v jejich společnosti působí vznešeně a elegantně zejména temnější odstíny zlaté podobné měděným tónům.
S tmavými barvami je dobré kombinovat jen malé množství zlaté, u světlých odstínů můžete být o něco odvážnější. Ale ani ve spojení s nimi by zlatá nikdy neměla dominovat!
Kam se v interiéru hodí zlatá barva
V obývacím pokoji popusťte uzdu fantazii. Zlatou si klidně dopřejte na větších plochách, ale ani tady to nepřehánějte! Vybrat můžete třeba jeden větší solitér, jako je zlatá stojací lampa či velké zrcadlo se zlatým rámem, a doplnit ho několika menšími detaily.
Při „pozlacování“ ložnice se držte při zemi a energickou zlatou dostatečně utlumte jinými barvami. Jestli si ji chcete dopřát i na výmalbu, vhodnou stěnou je ta za postelí.
Koupelnu rozhodně oživí zlaté háčky na ručníky, dávkovače mýdla, stojánky na zubní kartáčky a pozlacené kovové poličky.
V kuchyni se vám tahle barvička může hodit na kořenky, mlýnky, nádobí a kuchyňské náčiní, atmosféru krásně podtrhne na odkapávači či mísách na ovoce. A v celém bytě můžete zlatou využít na vodovodních bateriích.