Článek
Koncem února svět s hrůzou sledoval, čeho všeho je Rusko schopné. Vtrhlo na Ukrajinu a nemilosrdně ji začalo ničit. A tak tu už téměř tři měsíce umírají lidé. S každým dnem narůstá nejen počet mrtvých či zraněných, ale i množství zničených budov a památek a přibývá zdevastovaná infrastruktura. Na Ukrajinu je teď opravdu smutný pohled.
Černihiv
Asi 150 km severně od Kyjeva leží Černihiv. Město s několika sty tisíci obyvateli i okolní obce se staly terčem ruské armády hned na začátku války, protože leží na strategicky důležité dopravní křižovatce a stálo v cestě při tažení na hlavní město. A tak na Černihiv a okolí začaly padat bomby a nevyhnul se ani přímému vojenskému střetu a těžkým bojům. Ukrajinci město ubránili, ale místní obyvatelé pak museli přečkat zhruba třítýdenní blokádu.
A i když Rusové město již opustili a sešlo i z plánovaného postupu na Kyjev, zkáza tu je vidět na každém kroku. Obytné budovy, školy, desítky mrtvých a řada zraněných, to je účet, který Černihiv musel zaplatit.
Azovstal
Přístav Mariupol leží v Doněcké oblasti, kterou si nárokuje samozvaná Doněcká lidová republika podporovaná Rusy. Ruská armáda ho začala obléhat hned počátkem března. Dlouhé týdny znemožňovala evakuaci civilních obyvatel, kteří tak žili v nesnesitelných podmínkách v krytech a sklepích a v podobných úkrytech. Červený kříž bil na poplach, tamní situaci nazval apokalyptickou a celý svět vinil Rusko z vyvolání humanitární krize. Podle všeho bomby a boje zničily téměř celé město.
Symbolem utrpení, ale i velké odvahy se staly železárny Azovstal, v nichž se před ruskou armádou ukryli nejen civilisté, ale i obránci. Na začátku května odtud byli evakuováni civilisté, vojáci ovšem zůstali. Zranění, bez lékařské péče, bez jídla či vody, v nehygienických podmínkách. V posledních dnech začala jejich evakuace, ovšem na území ovládané Rusy. Co s nimi bude, těžko odhadovat. Ukrajina je chce vyměnit za ruské zajatce.
Buča
První fáze války na Ukrajině, při níž se Rusové snažili dostat do Kyjeva, stála mnoho lidských životů, bolesti a utrpení. Symbolem toho se stala tři města – Buča, Irpiň a Hostomel.
Jsou to totiž první místa, odkud přišly snímky, které ukazují, jakých zvěrstev se Rusové na civilistech dopouštějí. Masové hroby, mrtvoly civilistů, již byli před smrtí týráni a mučeni, znásilněné ženy i děti. Tato oblast už přímým útokům nečelí, ale život se tam vrací jen velmi pomalu.
Bohdanivka
Obyčejná vesnice, kde si lidé žili svůj život. Dokud tam nevtrhli ruští vojáci, protože Bohdanivka stála v jejich cestě na Kyjev. Bomby a vojáci ji téměř celou zničili, ale co je mnohem horší, unesli řadu místních obyvatel. Lidé, kteří přežili, postrádají syny, bratry, přátele a poslední zprávy jsou neradostné: pravděpodobně je odvlekli ruští vojáci. Kam, proč, zabili je? Odpovědi chybějí.
Hostomel
Je to jeden z prvních velkých ruských neúspěchů. Pokus okupantů o dobytí strategického letiště Hostomel ztroskotal. Hned na začátku války ruská armáda sice letiště obsadila, ale následně byla Ukrajinci vytlačena.
Bohužel bylo ale letiště katastrofálně poničeno, Rusové zničili i legendární Antonov An-225 Mrija, největší letadlo na světě. Jeho vrak je dalším symbolem zkázy, kterou ruská agrese rozsévá.
Divadlo v Mariupolu
O tomto přístavu už řeč byla, ale nelze vynechat mariupolské divadlo, v jehož útrobách se před ruským útokem ukrývalo přes tisíc civilistů včetně dětí. A ruské bomby ho 16. března zcela zničily. O život tam podle Ukrajiny přišlo přes 300 lidí!
Co je ale nejděsivější, okupanty před náletem nezastavilo ani viditelné upozornění „Děti“ před divadlem. Letecké snímky i s nápisem, který je jasně vidět i z nebe, obletěly svět a opět dokázaly, že Rusové neútočí jen na čistě vojenské cíle, ale v podstatě kdekoli je napadne.
POMOC UKRAJINĚ
* Chcete pomáhat? Ověřené informace, jak na to, najdete v článku Jak efektivně pomoci Ukrajině a co nedělat.
* Máte v okolí lidi, kteří k nám prchli před hrůzami války? Nasměrujte je na Manuál pro Ukrajince, kde hledat pomoc. Poskytuje informace, jak je to s vízy, se zdravotním pojištěním, možností ubytování apod.
* Nabízíte pomoc, nebo ji sami potřebujete? Podívejte se na on-line tržiště Pomáhej Ukrajině. Významné pomáhající organizace tu koordinují nabídku a poptávku pomoci, aby se dostala co nejlépe k potřebným.
* Hledáte pomoc právníka, psychologa, terapeuta, překladatele či sociálního pracovníka? Nabídku odborníků zdarma najdete na stránkách YOUkraine.live.
Ruskou agresi odsoudil skoro celý svět. A odpor vyjadřují i obyčejní lidé. Ne válce! Takhle vypadají protesty proti ruské agresi po celém světě.