Článek
Ani v zimě nemusíte nijak omezit pravidelný přísun zeleniny nebo se spoléhat jenom na produkci ze zahraničí – i v únoru totiž koupíte skvělou zimní zeleninu! Sluší jí spíš tepelná úprava, ale to je beztak přesně to, oč si tělo v zimě říká. Dáte si krémové rizoto s kapustičkami, květákovo-fazolové placičky s řepným dipem, nebo celerovo-bramborový gratin se sýrem?
Květákový falafel s řepným dipem
Na 4 porce potřebujete: 300 g květáku (1/2 menšího kusu), plechovku bílých fazolí (400 g), 1 cibuli, 130 g špaldové mouky, ¼ lžičky jedlé sody, hrst sekané petržele, 3 stroužky česneku, ¼ lžičky chilli, lžičku římského kmínu, sůl, řepkový olej
Na dip: 100 g tykvových semínek, 2 malé řepy, stroužek česneku, 2 lžíce olivového oleje, sůl, pepř, lžíci citronové šťávy
Postup: Řepy zabalte do alobalu a upečte doměkka, nejlépe až budete péct i něco jiného, abyste neplýtvali energie. Pak je oloupejte a rozmixujte spolu s nasucho opraženými semínky, prolisovaným česnekem a olejem. Ochuťte citronovou šťávou, solí a čerstvě mletým pepřem. Dip je výborný i jako pomazánka na pečivo!
Květák rozmixujte spolu se scezenými fazolemi a nasekanou cibulí na jemnou drť, přidejte mouku a sodu a ochuťte petrželí, prolisovaným česnekem, chilli, římským kmínem a asi lžičkou soli. Rozmixujte, aby se vše spojilo, nechte alespoň 15 minut odpočinout a poté z hmoty tvarujte malé placičky nebo kuličky, které pozvolna smažte ve vyšší vrstvě oleje. Podávejte s dipem a oblíbeným salátem nebo chlebovými plackami.
Tip: Řepa má sice nejlepší chuť pečená, ale můžete ji klidně i uvařit nebo koupit už předvařenou, což vám značně ulehčí práci.
Pórkové rizoto s kapustičkami a slaninou
Na 4 velké porce potřebujete: 500 g růžičkové kapusty, 100 g anglické slaniny, sůl, pepř
Na rizoto: 2 lžíce másla, 1 cibuli, sušené chilli (lze vynechat), 1 pórek, 2 stroužky česneku, hrnek kulatozrnné rýže, ½ hrnku bílého vína, 2–3 hrnky kvalitního vývaru nebo vody, sůl, pepř, hrst parmezánu
Postup: Najemno pokrájenou cibuli nechte spolu s chilli zesklovatět na rozehřátém másle, přidejte kolečka pórku a nasekaný česnek, osolte, nechte chvilinku rozvonět a zasypejte rýží. Pořádně promíchejte, přilejte víno, nechte ho odpařit a zalejte 2 hrnky vývaru (raději než kostky bujonu ale použijte čistou vodu, v tom případě rizoto i osolte). Za občasného míchání vařte, až je rýže měkká, v případě potřeby ještě trochu podlejte. Na závěr vmíchejte nastrouhaný sýr a podle chuti osolte a opepřete.
Zatímco se rýže vaří, nechte nasucho vyškvařit na kostičky pokrájenou slaninu, přidejte očištěné a na čtvrtky nakrájené kapustičky a restujte, dokud nejsou na povrchu hezky opečené a uvnitř už měkké. Osolte a opepřete a vmíchejte buď přímo do rizota, nebo podávejte zvlášť.
Tip: Rizoto je výborné i ve vegetariánské verzi, stačí jen vynechat slaninu a kapustičky opéct na troše másla nebo olivového oleje spolu s nahrubo nasekanými vlašskými ořechy.
Celerovo-bramborový gratin se sýrem
Na 4 velké porce potřebujete: 900 g brambor, 600 g celeru (1 malou bulvu), 170 g tvrdého sýra (ementál, gouda, čedar), lžíci másla, 4 stroužky česneku, 250 ml mléka, 200 ml šlehačky, tymián, sůl, pepř
Postup: Mléko a smetanu smíchejte se lžičkou tymiánu, čerstvě mletým pepřem a asi lžičkou soli. Brambory a celer oloupejte a nakrájejte na 3 mm plátky. Střídavě pak zeleninu klaďte do máslem vymazané zapékací misky či pekáčku a snažte se ji co nejvíce stlačit, aby mezi plátky nebylo moc vzduchu. V polovině proložte nasekanými stroužky česneku a polovinou strouhaného sýra. Můžete i lehce osolit, opepřit a posypat tymiánem.
Poklaďte zbylou zeleninou, zalejte okořeněným mlékem a posypejte zbylým sýrem. Přikryjte alobalem a pečte hodinu při 200 °C, poté odkryjte a dopečte dozlatova.
Tip: Část brambor a celeru nahraďte plátky mrkve, petržele či cibule a klidně experimentujte i s typem sýra – k bramborám je třeba výborná niva.
Řídíte se během roku sezonou, nebo si rádi dopřáváte spíš ovoce a zeleninu z dovozu?