Článek
V zimě snadno podlehnete virovým infekcím i nepříjemným bakteriím, protože vlivem chladného počasí a celkově méně zdravé životosprávy (včetně absence pohybu) klesá obranyschopnost. Ale proč by vás měla častěji bolet hlava?
Příčiny migrény ze zimy
Migrenózní bolest hlavy se od té běžné v mnohém liší. „Jedná se o tupou, tlakovou, někdy svíravou bolest na temeni, ve spáncích nebo na čele. Provází ji pocit přecitlivělosti až pálení na temeni a zvýšené napětí šíjových svalů a svalů v oblasti lebky. Záchvaty trvají minuty až dny,“ popisuje Marek Hakl, primář Kliniky algeziologie a preventivní péče Medicinecare v Brně.
Máte-li potíže s migrénou, možná máte sami zkušenost, že na podzim a v zimě se s intenzivní bolestí hlavy potýkáte častěji. Má to hned několik důvodů.
1. Nechráníte se dost před chladem
I to, že si venku uženete rýmu, může k migréně přispět. Vadí jakékoli onemocnění v oblasti hlavy, tedy zánět dutin, běžná infekce i zánět zubů. Kvůli chladu a riziku náhlého prostydnutí jste k nim v zimě mnohem náchylnější. Z chladu, vlhkosti nebo studeného větru se ale může zablokovat i páteř a migréna vzniká často kvůli blokádě krční páteře. „Na bolavou oblast aplikujte nahřátý otrubový polštářek, elektrickou dečku nebo kožený pás, takzvanou kočku,“ doporučuje neurolog Hynek Lachmann z FN Motol.
2. Rádi si přispíte
Pošmourné počasí a časná tma vám berou chuť něco podnikat? Pokud uleháte do postele dříve než obvykle, může být za bolestí hlavy nadmíra spánku. Jedním ze spouštěčů migrény je totiž i narušení spánkového režimu. Ať si přispíte víc, nebo naopak spánku moc nedáte, může to skončit tupou bolestí hlavy.
3. Víc se přejídáte
Zima je pro mnohé obdobím gastronomického užívání. Začíná to svatomartinskou husou, pokračuje vánočně prostřenými stoly, nesmí chybět ani zabijačka a typická jelítka a jitrničky. Jenže neúměrné množství jídla tlačí nejen v břiše, tlak může působit i v hlavě.
4. Přeháníte to s dietou
Stejně jako vadí jídla až příliš, není ani dobře ho tělu upírat. A právě novoroční diety a nevyvážený jídelníček jsou další položkou na seznamu spouštěčů migrény. Rozhodně se nevzdávejte snahy něco shodit. Pokud cítíte, že to potřebujete, jděte na to ale chytře a s plnohodnotným jídelníčkem.
5. Pijete venku studené nápoje
Vychlazeným koktejlům jistě dáváte přednost spíše v létě, zima je obdobím čajíčků a svařáku. Máte-li ale ve zvyku chladit v zimě nápoje na balkoně, pozor na to. Ze studeného pití trnou nejen zuby, ale i hlava. Patálii může způsobit i silvestrovský přípitek, pokud si chladivé šampaňské vychutnáváte třeba venku na horách. A dávejte si pozor i na chladovou alergii.
6. Díváte se dlouho do sněhu
Migrénu mohou vyvolat i různé podněty hlukové, pachové nebo světelné. Rozbolet hlava vás může třeba z pohledu na jiskřivý sníh. Pokud jste na procházce zasněženou krajinou, nezapomeňte si sluneční brýle. Nebezpečí ale může čekat i v klidu domova, a to v podobě blikajícího světla. Zářící televizi nebo obrazovku počítače nikdy nesledujte ve tmě, mějte v místnosti rozsvícenou alespoň lampičku.
Vědci odhalili, že za migrénami je gen zodpovědný za přizpůsobení chladnému klimatu. Proto se v Evropě migréna objevuje častěji než v Africe a Asii.