Článek
Letošní zima po dlouhé době konečně stojí za to, a to pro nás gurmány znamená kromě extra porce sněhu i ideální čas na poctivé domácí vaření. Mráz se totiž snáší podstatně lépe s něčím dobrým v bříšku…
Uvařte si s námi poctivé ragú z žeber, která omáčce dodají nenapodobitelnou masovou chuť, britský koláč s masem a zeleninou či hustou zimní polévku Minestrone, která vás díky množství zeleniny, fazolí a těstovin zahřeje i zasytí jako kompletní jídlo. Jako sladká tečka pak bodne čokoládový koláč provoněný pomeranči a skořicí. Takhle ta zima vůbec není špatná, nemyslíte?
Zimní polévka Minestrone
Na 4 porce potřebujete: 1 cibuli, 3 lžíce olivového oleje, 1–2 mrkve, 2–3 řapíky celeru, plechovku sekaných rajčat (400 g), lžičku oregana, 1 bobkový list, litr kvalitního vývaru nebo vody, 150 g drobnějších těstovin, plechovku bílých fazolí, ¼ hlávky kapusty, sůl, pepř
Postup: Nadrobno pokrájenou cibuli nechte zesklovatět na rozpáleném oleji, přidejte najemno nakrájenou mrkev a na plátky posekaný celer. Ještě pět minut restujte, osolte, zalejte rajčaty a litrem vody, přidejte oregano a bobkový list a asi 15 minut povařte. Přidejte těstoviny a vařte dle času uvedeného na obalu. Pět minut před koncem vmíchejte i scezené fazole a na kousky natrhanou kapustu (středové košťály odstraňte, jsou příliš tuhé), dovařte doměkka a podle chuti osolte a opepřete.
Tip: Do minestrone zužitkujete v podstatě jakoukoli sezonní zeleninu, jen pamatujte na to, že zatímco pevnější druhy je lepší restovat a vařit spolu se základem, zelené listí (špenát, kadeřávek) se přidává až na závěr. Pro poctivější verzi můžete cibuli opékat na jemně pokrájeném špeku.
Nedělní ragú
Na 4–6 porcí potřebujete: 2 cibule, sušené chilli, olivový olej, 1,5 kg hovězích žeber s kostí, 4 stroužky česneku, 1 velkou mrkev, ¼ malé bulvy celeru, 250 ml červeného vína, 2 plechovky drcených rajčat (2x 400 g), 1 velký rajčatový protlak (140 g), 2 lžičky bylinek (tymián, oregano, bazalka), ½ lžičky skořice, sůl, pepř. K podávání: oblíbené těstoviny, sýr (Parmigiano-Reggiano, Gran Moravia, Grana Padano)
Postup: Nadrobno pokrájenou cibuli spolu s chilli (já dala dvě malé papričky) zesklovatět na dostatečném množství oleje, přidejte pokrájená žebra a ze všech stran je hodně zprudka dozlatova opečte. Přidejte nasekaný česnek, pokrájenou mrkev a celer, víno, rajčata, protlak, bylinky, skořici, pořádnou lžičku soli a 400 ml vody a dejte vařit. Ideální je použít tlakový hrnec, protože žebra vyžadují opravdu poctivé povaření, kolem třech hodin, zatímco v tlakovém hrnci by měly stačit hodiny dvě.
Když je maso krásně měkké a odpadá od kosti, všechno vyndejte, kosti vyhoďte a maso rozdělte dvěma vidličkami na vlákna. Omáčku podle chuti trochu rozmixujte nebo pomačkejte vidličkou, vraťte do ní maso a dochuťte čerstvě mletým pepřem, bylinkami či solí.
Podávejte s oblíbenými těstovinami a sýrem nebo použijte jako skvělou náplň do lasagní či sendvičů.
Pastýřský koláč
Na 4–6 porcí potřebujete: 1 velkou cibuli, 3 menší mrkve, 2 lžíce řepkového oleje, 500 g mletého masa (jehněčí, hovězí), 2 stroužky česneku, hrnek hrášku (čerstvého nebo mrazeného), 2 lžíce worcesteru, lžičku tymiánu, 3 lžíce rajčatového protlaku, ½ hrnku vody nebo kvalitního vývaru, sůl, pepř, lžičku másla. Na bramborovou vrstvu:6 brambor, sůl, 4 lžíce másla, ¾ hrnku mléka, 1 vejce, hrst strouhaného sýra (lze vynechat)
Postup: Brambory oloupejte, pokrájejte na kostky a uvařte v osolené vodě doměkka. Spolu s máslem a mlékem je pak rozšťouchejte, podle chuti dosolte a vmíchejte vajíčko a případně strouhaný sýr. Mezitím, co se brambory vaří, opečte na oleji najemno pokrájenou cibuli a mrkev, přidejte maso a za stálého míchání restujte, aby se zatáhlo a propeklo. Vmíchejte nasekaný česnek, hrášek, worcester, tymián, protlak a vodu a podle chuti osolte a opepřete. Uhlaďte do máslem vymazané zapékací formy, překryjte bramborovou kaší a 20–30 minut pečte při 180 °C dozlatova.
Tip: Britské a irské hospodyňky si často usnadňují práci tím, že k opečené cibuli a masu přidají směs mrazené zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice). V pravém pastýřském koláči (Shepherd's Pie) je jehněčí, v chalupářském (Cottage Pie) pak hovězí.
Pomerančový dort s čokoládou
Na formu o průměru 24 cm potřebujete: 1 chemicky neošetřený pomeranč, ¼ kostky másla (60 g), ½ hrnku cukru krupice, 6 vajec, ½ hrnku holandského kakaa, ¼ lžičky skořice, 2 hrnky hladké mouky, lžičku kypřicího prášku. Na polevu: 200 g hořké čokolády, ½ hrnku šlehačky, 1 chemicky neošetřený pomeranč, ¼ lžičky skořice
Postup: Změklé máslo ušlehejte s cukrem a postupně do něj zapracujte všechna vejce. Přidejte nastrouhanou kůru (jen oranžovou část) a šťávu z jednoho pomeranče, kakao, skořici, mouku a kypřicí prášek a vypracujte hladké tužší těsto. Rozetřete do formy vyložené pečicím papírem a pečte asi 20 minut při 180 °C. Mezitím rozpusťte čokoládu se smetanou a ochuťte skořicí a pomerančovou kůrou (opět jen oranžovou částí) a šťávou. Nechte v chladu téměř zatuhnout (čas od času promíchejte) a poté rozetřete na vychladlý korpus.
Tip: Pro vláčnější dortík korpus jednou prokrojte a potřete oblíbenou, ideálně citrusovou marmeládou.
Máte také své oblíbené „zahřívací“ jídlo?