Článek
Nízké teploty, nemilosrdný pronikavý vítr, vlhkost, mráz, přetopené místnosti se suchým vzduchem a neustálé teplotní změny, to vše jsou úhlavní nepřátelé vašich rtů. Extra péči a ochranu vyžadují především kvůli své zvláštní „stavbě“: ústa se vyznačují velmi tenkou epidermální vrstvou a absencí lipidové vrstvy, navíc nemají žádné mazové ani potní žlázy – a proto jsou rychle suchá a špatně zadržují vodu.
Velmi citlivá zóna
Velké množství vlásečnic a nervových zakončení nadto způsobuje, že jsou rty velmi citlivé a zranitelné a při sebemenším poškození začínají snadno krvácet. Jsou i značně vnímavé vůči UV záření, protože nemají žádný melanin. Dalo by se tedy říci, že ústa odolávají vnějším nepříznivým faktorům neustále – když jíte, pijete, líbáte a i když se líčíte.
Promázávání je základ péče
Máte-li ústa často hrubá a šupinatá, vaším naprosto nezbytným společníkem by měl být výživný hydratační balzám. Jana Štěpánková, obchodní ředitelka společnosti Ryor, radí: „Rty nebudí dobrý dojem, pokud jsou suché a rozpraskané. Proto byste nejprve, ještě než se zamyslíte, jak je zkrášlit, měly zapracovat na jejich zacelení – ideálně hodně mastným regeneračním produktem.“
Přípravky, které zklidní a zacelí ranky, by měly obsahovat přírodní oleje, například jojobový, olivový, kokosový, bambucký nebo mandlový. Nejenže mají hojivé účinky, ale dodají rtům měkkost i vláčnost a poskytnou ochrannou bariéru. Dobré výživné a zjemňující vlastnosti mají také aloe vera, heřmánek a pantenol. Zapomenout nesmíme ani na ochranný faktor, který je absolutně nezbytný i v zimě, a antioxidanty (vitaminy E, K , B a koenzym Q10) – díky složení obohacenému o tyto přísady vám nebude hrozit ani předčasné stárnutí.
Nezapomínejte si rty namazat na noc. I suchý vzduch v bytě je velkým nepřítelem – zatímco spíte, ústa vysušuje. Proto naneste klidně i silnější vrstvu balzámu těsně před ulehnutím a nechte aktivní složky a léčivé komponenty odvádět svou práci.
Na šupinky platí peelingy a masky
Šupinky jsou po prasklinkách druhým nejčastějším problémem. Jsou nevzhledné a dělají neplechu obzvlášť při líčení. Zbavit se jich ale není nic těžkého – stačí jen čas od času sáhnout po speciálních scrubech, jejichž peelingové částečky jsou většinou rozpustné ve vodě (cukr, sůl). Dále ve složení nesmějí chybět rostlinné extrakty, oleje a hojivé složky.
Toto hloubkové čištění nejen zbaví rty odumřelých buněk, ale obnoví cirkulaci kyslíku i krve a spustí regenerační procesy. Pro ideální výsledek je poté nutné použít výživné masky, ve kterých je koncentrace zkrášlovacích a pěsticích látek vyšší než v běžných balzámech.
Rtěnky a odličování
Když už víte, jak odstranit šupinky, můžete sáhnout i po výraznější rtěnce. Do výběru barev vám mluvit nebudeme, ale co se týče textur, je lepší poslechnout odborníka. „Matné rtěnky mají bohužel nehezkou vlastnost rty vysušovat. Čím je rtěnka lesklejší a krémovější, tím více má ve složení hydratačních látek a tím lépe se budou rty v zimě cítit. Nevýhodou ale je, že hydratační rtěnky mají kratší životnost a rychleji mizí, takže na to budete muset myslet a během dne si ústa přeličovat,“ vysvětluje vizážistka Kateřina Krobová.
Pro jemné odlíčení pak použijte šetrnější produkty – pleťové mléko, hydrofilní olej nebo jiné prostředky na bázi oleje. Pěnivé gely i pěny mohou zbytečně vysušovat a dráždit.
Jak se o své rty staráte v zimě vy?