Článek
Chloupků se zbavovali naši předci již ve starověkém Egyptě či Římě. Od jejich škrabek, pinzet a břitev už jsme se dost výrazně posunuli, ovšem některé depilační metody té doby, jako cukrová pasta, se ukázaly jako nadčasové a používají se dodnes. Popularizace odstraňování chloupků vzrostla po polovině 19. století a šlo především o nevzhledné chloupky v podpaží a na rukách. Zajímavé je, že v této době se v kampaních nemluvilo ve spojení se ženami o holení, ale o vyhlazování, což mělo působit více žensky.
První žiletky se v Evropě objevily v 18. století, počátkem 20. století je obchodník King Camp Gillette vylepšil a nový design si nechal patentovat. První epilátor se pak objevil až v 80. letech 20. století, od té doby ale prochází velkým vývojem pro přesnější, pečlivější, ale i co nejméně bolestivé vytrhávání chloupků.
„Moderní epilátory se snaží, aby bylo vytrhávání pro ženu co nejkomfortnější. Proto má moderní epilátor například širší epilační hlavu, takže jedním pohybem odstraní více chloupků a celé ošetření je rychlejší. Také epiluje blíže k pokožce, což pomáhá k lepším výsledkům a větší jemnosti,“ popisuje Miroslava Komanová, marketingová manažerka společnosti Philips. V balení najdete často i různé napínače pokožky, masážní kryty a kartáčky, které zmírňují podráždění při epilaci, například v tříslech, podpaží nebo na zadní straně stehen.
ČTĚTE TAKÉ
Oholit, nebo nadobro odstranit?
Všechny tyto metody chloupek buď odřízly, nebo vytrhly, ale ochlupení dokázaly zbavit jen na krátkou dobu. Revoluci proto znamenal koncem devadesátých let nástup metod, nabízejících skutečně dlouhodobou, dokonce až trvalou epilaci. Nejrozšířenější jsou dnes zejména epilace laserem a fotoepilace IPL.
Mezi nejúčinnější moderní přístroje patří depilační lasery. „Existují různé typy, diodové, alexandritové a neodymové. Posledně jmenované pronikají nejhlouběji a jsou schopné postupně redukovat i hlouběji uložené chloupky u mužů. V současnosti tím nejúčinnějším a nejkomfortnějším je speciální lavinová technika velmi krátkých pulsů laseru,“ vysvětluje MUDr. Tereza Gabryšová, dermatolog Kliniky Yes Visage.
Chloupky se před laserovou epilací nesmí holit ani vytrhávat, pro správné provedení procedury musí být chloupky trochu delší. „Paprsek laseru proniká k vlasovým cibulkám a vyvolává jejich tepelnou destrukci. Ničí však chloupky pouze v růstové fázi,“ zdůvodňuje MUDr. Helena Reisingerová, dermatoložka kliniky Mediestetik. Chloupky totiž rostou cyklicky a ve fázi zárodečné a klidové je laser neodstraňuje. Různé chloupky se navíc v daný okamžik nacházejí v různých fázích růstu, proto je třeba epilaci 3–5x zopakovat. Vzhledem k tomu, že cena za jedno ošetření jedné partie se pohybuje okolo 1000 korun, při celém těle se dostáváme k desetitisícovým částkám.
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Levně a pohodlně doma
Zatímco laserová epilace vás vyjde na několik desítek tisíc a musíte ji podstoupit v salonu, IPL metoda je nyní dostupná i na doma. Přístroj pořídíte kolem deseti až patnácti tisíc, jde ale o jednorázovou investici, nepotřebujete platit za práci kosmetičky, holící gel, není třeba žádné části měnit.
Použití je přitom velmi jednoduché. IPL lampou přejíždíte po problematických partiích těla a záblesky světla se postarají o nežádoucí ochlupení. „Na kořínky chloupků se vysílá takzvané pulsní světlo, které kořínky zahřívá. Toto světlo působí pouze na kořínky chloupků, nikoliv na pokožku. Jeho působením se kořínek uspí, přejde do své klidové fáze, chloupek vypadne a výrazně se zpomalí jeho další růst,“ popisuje Miroslava Komanová z Philips.
Výhodou této metody je, že IPL ošetření je zcela bezbolestné, rychlé a dlouhotrvající. Navíc fotoepilujete vždy dokonale hladkou pokožku, nejste tedy nuceny procházet fází dorůstání chloupků. Metoda je vhodná také pro ty, koho trápí zarůstání chloupků, typické pro vytrhávání.
Jak se holíte vy?