Článek
Každý školák potřebuje psací stůl a praktickou židli, stejně tak je důležité kvalitní osvětlení. Určitých úprav by měl doznat úložný prostor, rovněž se zaměřte na postel a v neposlední řadě řešte drobné interiérové kusy a doplňky.
Psací stůl a židle
Malý stoleček na kreslení nahradí větší pracovní stůl, dostatečně prostorný a vysoký. Dítě u něj má sedět rovně s chodidly opřenými o zem, případně o podpěru. Stůl se dává pod okno. Ale jestli váš školák zanedlouho dostane počítač, pak je vhodnější postavit stůl například do rohu, aby monitor počítače nebyl umístěný přímo pod oknem.
Stůl i židle mohou být takzvaně rostoucí. U dětské židle lze upravovat nastavení do výšky i do hloubky sedu, tomu pak odpovídá výška područek. Na trhu najdete také balanční židle s pohyblivým sedákem na pružině, které vycházejí vstříc zdravému sezení i tomu, že se potomci rádi houpou. „S každým pohybem se sedák naklání dopředu i do stran a zádové a břišní svaly se musejí zatnout a aktivně stabilizovat páteř v optimální poloze. Čím více se školáček na balanční židli houpe, tím více posiluje a je méně unavený,“ vysvětluje Adam Zaydlar z Centra zdravého sezení.
Více světla
Zásadní jsou lampičky u pracovního stolu a u postele. Pravákům se dává lampička nalevo, levákům opačně, připevnit ji lze i na polici nad stolem. Světlo se má rovnoměrně rozptylovat, což je příjemnější pro oči – snižuje se zraková únava. U postele je to jiná, tady nevadí, když zář z lampičky míří do jednoho bodu (na knížku, později na notebook). „Lampičky pro školáky už můžou disponovat některou technickou vychytávkou, například USB portem nebo nabíječkou na mobil či přehrávač,“ připomíná designérka Věra Tomíčková z Toto studia.
Nábytková škatulata
Spal potomek až dosud v dětské posteli? Je nejvyšší čas pořídit mu velikost pro dospělé – lůžko dlouhé dva metry. U šířky záleží na prostoru: kde není moc místa navíc, tam postačí běžných 80 až 90 cm.
„Školák ještě potřebuje úložné prostory na školní potřeby a měl by zvládnout sám je uklidit, pořízením knihovny zase podpoříte jeho vztah ke čtení. Současně pamatujte na to, kde se bude učit. Postupem času mnoho dětí upřednostňuje práci v posteli, proto bych se přikláněla k pořízení peřiňáku nebo postele s úložným prostorem,“ říká Věra Tomíčková. A dodává, že ještě byste měli upravit dispozice šatní skříně tak, aby ratolest dosáhla na spodní prádlo a základní oblečení, a dokázala se sama obléknout.
Další změny
Hrací prvky: Obecně si dnes děti méně hrají, většina školáků se zabaví maximálně stavebnicí a počítačem. Nebo vyrazí na hřiště se spolužákem. Doma jim postačí třeba kobereček, který vymezí prostor na hraní, současně se na něm můžou protáhnout.
Na poznámky a úkoly: Část zdi, dveří nebo případně nábytkové plochy lze natřít magnetickou, křídovou či jinou speciální barvou, která funguje jako tabule.
Až přijde kamarád: Pro návštěvu se hodí sedací vaky nebo polštáře, přespání se dá řešit přistýlkou či nafukovací matrací.
„Síň slávy“: vytvořte dítku koutek, kde si může vystavovat svoje úspěchy, ať už půjde o diplomy, medaile, či školní výkresy. Může to být vitrína, police nebo korková nástěnka.
Co jste měli ve svém pokojíčku nejraději, když jste byli školáky?