Článek
Téma, jak o sebe pečovat, ale přitom nezatížit planetu, rezonuje ve společnosti už nějakou dobu. Udržitelnost můžete podpořit nejen v módě, ale i kosmetice – třeba tím, že jednorázové vatové tamponky vyměníte za konjakovou houbu, pratelný odličovací ručník nebo žínku. Jaké jsou jejich (ne)výhody?
Pratelné tampony
Kolik jednorázových vatových tamponků denně spotřebujete? Pokud se čistíte pleť pečlivě a dáváte přednost dvoufázovému odličování, může jich být hned několik najednou. Na trhu existují pratelné varianty, kdy v balení najdete více kusů, které lze užívat stále dokola. Nejčastěji jsou vyrobené z bavlny nebo mikrovlákna, a tudíž jsou na pleti příjemné a opravdu dlouho vydrží jako nové. Používejte je stejně jako vatové: naneste produkt na tamponek a odličujte. Místo odpadkového koše pak putují do pračky, ale můžete je prát i v ruce.
Odličovací houbičky
Odličovat pleť opakovaně můžete také konjakovými nebo mořskými houbami. Konjak je asijská rostlina, z jejíhož kořene se vyrábí velmi populární houbičky. (Japonkami jsou prověřené už stovky let). Některé obsahují i přidané přírodní a prospěšné látky, třeba zklidňující heřmánek nebo růžový jíl, proto mohou být různě zabarvené.
Na odličování a čištění můžete užít také mořskou houbu – z hlediska ekologie je to svatý grál. Jsou přírodní, neobsahují bělidla ani další zbytečné chemikálie. Navrch mají také díky tomu, že v sobě mají minerální látky, což pleť uvítá. Můžete je najít jako mycí houby na tělo nebo kosmetické houby na obličej.
Jak se používají? Na pleť nanesete odličovač, namočíte houbu, aby změkla, vymačkáte z ní přebytečnou vodu a můžete se pustit do práce. Čistit ale lze klidně jen vodou, záleží, co vám bude vyhovovat. Houba nepřijímá pachy ani barvy, tudíž je ideální na opakované použití, vydrží až šest měsíců. Vyhovovat bude i citlivé pleti.
Mušelínové ručníky
Mušelín je lehce hrubší tkanina z dvouvrstvé nebělené bavlny a ideální je v použití s krémovým nebo olejovým odličovačem. Vmasírujete ho do pleti, ručník namočíte do vlažné vody, přiložíte na obličej (to je ta nejpříjemnější část) a pomalými tahy utřete. Cítíte se přitom trochu jako na kosmetice!
Skvělý je také, když potřebujete odstranit peeling nebo pleťovou masku. Látku pak hned vyperte v ruce mýdlem a jednou za čas v pračce. Důležité je nechat ji vždy dobře uschnout – ideální je vlastnit ručníků několik, abyste je mohli střídat.
Žínka a rukavice z mikrovlákna
Další možnost představují „chlupaté“ odličovací ručníky, žínky nebo rukavice, ke kterým nepotřebujete ani žádný čisticí produkt. Jak to funguje? Mikrovlákno přitahuje veškeré nečistoty z pleti a přitom je velmi jemné.
Tato varianta je skvělá na cesty, kdy s sebou nemusíte vozit žádné další odličovací pomocníky, a lze ji využít i jako druhý v krok v čištění, pokud se rády líčíte výrazně. Nicméně poradí si i s voděodolnými produkty a neslíbatelnými rtěnkami. A další výhoda? Mikrovláknové pomůcky se perou v ruce i v pračce a jsou téměř nezničitelné!