Článek
Když byla Harnaam malá, její život se nelišil od života jiných dívek. Jenže během dospívání se u ní rozvinula hormonální porucha, syndrom polycystických ovarií. Tato nemoc ženám působí potíže s ovulací, menstruací i otěhotněním a projevuje se i nadměrným ochlupením v místech, kde u žen není obvyklé.
Ženy s tímto onemocněním mají vaječníky vyplněné velkým množstvím folikulů. „Ten počet je tak vysoký, že nedochází k přirozené selekci a růstu dominantního folikulu, který pak za normálních okolností uvolňuje zralé vajíčko. Žena proto neovuluje, a nemůže tedy otěhotnět,“ objasňuje MUDr. Ondřej Matěna z Institutu reprodukční medicíny Unica. Právě potíže při snaze otěhotnět často problémy s vaječníky odhalí.
Na syndrom polycystických ovarií mohou ale poukazovat i jiné obtíže. „Tyto pacientky mívají také problémy s akné, nadváhou nebo nepravidelnou menstruací. Řešením problémů je funkční úprava cyklu, redukce váhy, v souvislosti s otěhotněním pak snaha o koncepci ve spolupráci s ošetřujícím gynekologem ve formě plánování nejplodnějších dní," dodává odborník.
Když blázní hormony
Problémy s kvalitou vlasů či ochlupením v nezvyklých partiích je rovněž častým projevem, obvykle ale ne tak intenzivním, jako v případě Harnaam.
„Pokud se objeví jakákoliv anomálie, je důležité zjistit, z jakého důvodu k tomu dochází, a problém nepřehlížet. Čím dříve se najde příčina, tím rychleji je možné řešit důsledky. Obecně apelujeme na klienty, aby jakékoli anomálie vlasů, vlasové pokožky či ostatního ochlupení nepřehlíželi a neoddalovali jejich léčbu,“ vysvětluje Lenka Kašpaříková, tricholožka vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair.
Chudince Harnaam začalo ochlupení rašit především v obličeji. A protože děti umějí být zlé, dočkala se dívka kvůli svému nezvyklému vzhledu jen týrání a šikany. Psychicky svůj problém těžce nesla, bojovala se sebepoškozováním a chtěla si vzít život. Pod tlakem výsměchu a urážek začala i ona v zrcadle vidět to, co vidělo její okolí: zrůdu, ženu, která se mění v muže.
Staré moudro praví: Věř a víra tvá tě uzdraví. Harnaam sice nevyléčila, ale rozhodně jí pomohla z těžkých depresí. Dívka vzala svůj atypický doplněk nejen na milost, ale postupně si na něj úplně zvykla a začala ho brát jako svou přednost. Mužští stoupenci sikhismu, kterému se Harnaam začala věnovat, se mimochodem vyznačují právě dlouhými plnovousy, které si nesmí holit.
Od šikany k osvětě
Dnes se šestadvacetiletá Britka díky svým vousům cítí jedinečná, atraktivní a daleko ženštější. Aby se je naučila nosit, musela se z ní stát sebevědomá žena, která dokáže s lehkostí a osobitým stylem snášet slovní útoky a výsměch okolí. Nevadí jí, když je středem pozornosti nebo když si ji lidé na ulici s chichotáním fotí. Ráda se líčí a zdobí, nejraději v duchu své víry výrazným turbanem, ale i masivními šperky.
Díky svému plnovousu se dokonce dostala do Guinessovy knihy rekordů jako žena s nejdelšími vousy. Navíc se věnuje pomoci šikanovaným dívkám a snaží se rozšířit povědomí o nemoci polycystických ovarií – mimochodem jí prý trpí každá desátá žena!
Měly jste někdy vy samy problém s nežádoucím a nezvyklým ochlupením?