Článek
Sběr a sušení všemožných bylinek proti neduhům bylo spíše doménou našich babiček a prababiček. Ani v dnešní době bychom ale neměli na léčivou sílu přírody zapomínat. Nicméně vyrážet za býlím při úplňku už není nutné, stačí navštívit nejbližší bylinkářství nebo přírodní lékárnu.
Třezalkou proti depresím
Jedním ze symptomů moderní doby je takřka všudypřítomný stres, který významně zvyšuje riziko úzkostných stavů a depresí. Pokud se cítíte unavení, bez života a často vás přepadají depresivní nálady, sáhněte po třezalce tečkované, která je známá svými uklidňujícími účinky. Ne nadarmo je nazývána jako přírodní antidepresivum. Šálek třezalkového čaje vás po náročném dni příjemně zklidní a usnadní i usínání.
Ale pozor, ženy užívající hormonální antikoncepci by však třezalku měly popíjet jen občas. Výzkumy totiž prokázaly, že při dlouhodobějším užívání třezalka snižuje její účinnost. Bezpečnější alternativou je například meduňka, která má podobné zklidňující účinky.
Hormony jako na horské dráze
Na rostlinky, které si dokážou poradit s ženskými problémy, je příroda obzvlášť bohatá. Jednou z nich je například drmek obecný, který se dá sehnat ve formě tinktury nebo se z něj připravuje nálev. „Není mnoho bylin, které jsou tak jemné a vyvážené jako právě drmek, který reguluje hormonální nerovnováhu, a je tedy pro dnešní dobu jako stvořený,“ říká Jana Kubíčková z Přírodní lékárny. Drmek dokáže zmírnit projevy premenstruačního syndromu nebo se vypořádat s menopauzou.
Za zmínku stojí také kontryhel obecný, který harmonizuje pohlavní orgány a podporuje plodnost. Po vysazení hormonální antikoncepce pomáhá vrátit cyklus zpátky do normálu a zpravidelnit menstruaci.
Květoslava Popelková z bylinkářské firmy Naděje doporučuje také zpracovaný květ a pupen ptačího jeřábu. „Jsou v něm přítomné látky podobné ženským hormonům, takže je vhodné jej zařazovat všude tam, kde se vyskytuje nějaký gynekologický problém, ať už sterilita, cysty, poruchy hormonálního systému nebo klimakterium,“ vysvětluje.
Nudu z postele vyžene kotvičník
Příroda si dokáže poradit i s tak delikátní nepříjemností, jako je snížená chuť na sex. Pokud vás takový problém postihne, vyzkoušejte kotvičník zemní, který má výrazné afrodiziakální účinky. Dostupný je ve formě čaje i tabletek a přezdívá se mu zelená viagra.
„Kotvičník patří mezi nejlepší prostředky zlepšující potenci. U mužů se během užívání zvyšuje nárůst testosteronu až o 30 procent, zvyšuje libido, náladu a sebedůvěru. Podobné účinky má i na ženy,“ uvádí Květoslava Popelková. Jana Kubíčková doplňuje, že nápomocné jsou v sexuální oblasti také prostředky zhotovené z řeřichy peruánské.
Aby trávení nebylo trápení
Po bylinkách se vyplácí sáhnout i při trápení se zažíváním. Ať už jde o nechutenství, zácpu, průjem nebo nadýmání – na každý z těchto nepříjemných projevů se najde vhodný pomocník. Na úlevu od zácpy je vhodné semeno lnu setého, které se dá přidávat do jídla, popřípadě konzumovat i ve formě lněného oleje či odvaru. Průjem mírní čaj z mochny husí či z listů maliníku, při nadýmání je vhodná máta peprná a chuť jídlu podpoří fenykl, mateřídouška nebo puškvorec.
Než vykoupíte nejbližší bylinkářství nebo vypleníte louku za domem, mějte na paměti, že ani příroda není všemocná. Při vážnějších komplikacích je nutné zdravotní stav konzultovat s lékařem, který vyloučí případné příčiny, na které jsou i zmíněné bylinky krátké. „Kdykoli sáhnete po léčbě bylinkami, je nutné si odpovědět na otázku proč, tedy proč daný problém vznikl a kde je jeho příčina, a teprve poté s ní začít,“ uzavírá Jana Kubíčková.
A na jaké bylinky nedáte dopustit vy?