Článek
Praní choulostivých textilií typu vlna, hedvábí, sportovních oděvů nebo peří je možné díky skladbě konkrétního pracího programu a technickým parametrům spotřebiče, hlavně bubnu.
Začínáme u bubnu
„Každý výrobce přistupuje k praní citlivého prádla jinak. Základem je však struktura bubnu, která musí být hladká,“ zdůrazňuje Petr Štursa ze společnosti Kasa.
Jak může vypadat? „Zdokonalený tvar bubnu Diamond Drum slibuje účinné a zároveň šetrné praní. Díky prohlubním ve tvaru diamantu se prádlo pohybuje podél bubnu, zatímco menší otvory umožňující proudění vody zabraňují zachycení a poškození tkaniny,“ říká Michal Kollár, zástupce značky Samsung.
Jiné bubny připomínají plástve (Miele), krystalky (Philco)… Nebo se výrobci zaměřují i na samotný pohyb bubnu; prádlo se pak netočí, ale válí a houpe.
Vše spolu souvisí
Současně je důležitý výběr správného prostředku s ohledem na danou tkaninu i jeho množství. Některé pračky prací prostředek, případně i aviváž, předem pečlivě promíchají s vodou, aby se pak dostaly ke každému vláknu prádla.
Alternativu k důkladnému promíchání nabízí technologie, která změní prací prostředek v aktivní pěnu. Ta pak rychleji proniká do tkaniny a odstraňuje nečistoty i při velmi nízkých teplotách. Roli hraje rovněž naplněnost pračky, množství vody, počet otáček i délka pracího cyklu.
Praktické příklady
Pro lepší představu, co a jak prát, Daniel Dobeš ze společnosti Euronics doporučuje:
- Outdoor oděvy s ochrannými funkcemi: ideální teplota 30 °C, ale lze prát také při 40 °C, počet otáček při odstřeďování 800 za minutu. Náplň prádla je zhruba čtvrtinová oproti maximální kapacitě. Délka programu 30 minut až jedna hodina.
- Jemné textilie:například spodní prádlo, textilie z akrylu, viskózy, polyesteru... Využívá se nižších teplot (nejlépe do 30 °C) a nejvíce 1000 otáček za minutu při odstřeďování. Náplň se snižuje na asi třetinu maximální kapacity, program trvá kolem dvou hodin.
- Vlna a umělé hedvábí:pro tyto materiály je buď jeden stejný program, nebo je výrobci rozlišují. Ideální teplota 30 °C, 400 až 600 otáček za minutu při odstřeďování (zde záleží i na tom, jakou nejnižší hodnotou otáček spotřebiče disponuje). Kapacita prádla se pohybuje mezi 1 až 2 kilogramy, délka programu jedna až půl druhé hodiny.
- Obuv: v pračce lze prát některé textilní boty. Ale na vaše riziko, protože obuv je lepená a častým praním hrozí rozlepení. Pokud se rozhodnete i přesto obuv vyprat, každou botu zvlášť vložte do textilního pracího sáčku. Použijte krátký program, nejlépe pro jemné prádlo, a prací gel, teplotu 30 až 40 °C a co nejnižší počet otáček. A aby obuv v bubnu „nepoletovala“, přidejte k ní ručník. Nebo raději dva.
Tohle však platí obecně. Při praní „háklivých“ kusů se vždy řiďte konkrétními doporučeními výrobce oděvu (textilií) i výrobce pračky. Práci ale usnadní samotné speciální programy, jejichž parametry jsou nastavené. Neméně podstatné je také následující sušení.
Co se vám povedlo vyprat tak, že už jste si to nemohli vzít na sebe?