Článek
Cíl proměny byl jasný: reálně i pohledově vytvořit jeden pozemek. To vypadá snadno, jde přece o malé plochy…
Jak to vypadalo dříve?
„Na původní zahrádce měli majitelé starší betonovou dlažbu, na ní posezení a zpevněnou plochu obklopovaly záhony s velkým množstvím různé zeleně. Druhou zahrádku tvořil v podstatě jen trávník a okrajové výsadby. A oba pozemky oddělovala živá bariéra – několik vyšších dřevin,“ vysvětluje Julie Reicheltová z Fire Garden, autorka proměny.
Některé rostliny musely pryč, v omezené míře se vysazovaly nové, jiné se přesazovaly, rekonstruovala se zpevněná plocha. To vše s ohledem na drobnou terénní nerovnost: „starý“ pozemek byl asi o 35 centimetrů níže než „nový“ (celá řada domků v ulici se mírně svažuje).
Místo střemchy sakura
Aby se pozemky daly spojit, nejprve se odstranilo několik vyšších dřevin. A také střemcha hroznovitá nedaleko domu. Proč? „Střemcha roste bujně, její koruna zabírala značnou část první zahrádky. Navíc větve vyrůstaly už asi od jednoho metru výšky kmene, prostor pod stromem byl nevyužitelný. Nahradila jsem ji sakurou, jejíž větve začínají až od dvou metrů výše, rostou nahoru, do tvaru trychtýře, a dá se dobře tvarovat řezem,“ říká Julie Reicheltová.
Dubová spojka
Hlavním „neživým“ prvkem je nová zpevněná plocha ze žulových kostek a dubového dřeva. Právě dubová prkna fungují jako přirozené pojítko obou pozemků. Terénní zlom se řešil opřením svahu o trám z dubu, na který kolmo navazuje lavice ze stejného materiálu.
Aby schod mezi dvěma různě vysokými pozemky nebyl moc velký a netvořil nebezpečnou bariéru (zahrádku využívají i vnoučata), z části původně travnaté plochy se ubrala vrstva zeminy. Trávník se nyní velmi mírně svažuje; ze strany u domu jsou obě zahrádky propojené dokonce bez schodu, což je praktické třeba pro snadné převezení sekačky.
Určující bříza
Z velkých stromů se zachovala převislá bříza, jejíž kořeny dokonce „posunuly“ umístění nové dlažby o 20 centimetrů. Díky tomu se napojovaný pozemek nemohl svažovat tak, jak se plánovalo, a terén se musel podepřít. Originálně a přitom prakticky – zmiňovanou dřevěnou lavicí, jen se dořešila její izolace ze zadní strany, kvůli navazující zemině.
A aby majitelé nemuseli dlouho čekat na nový trávník, investovali do travních koberců. Nešlo o žádný rozmar: z původního trávníku se strhávala vrstva pěti až 20 centimetrů, takže o něj přišli.
Všichni jsou spokojeni
Přestože se ani jeden pozemek nenafoukl, opticky vypadá větší. Tomu napomohlo odstranění části rostlin, původní zahrádka byla přece jen příliš zarostlá, a také použití pravoúhlých tvarů. Majitelé můžou za pěkného počasí posedět venku i na jaře, aniž by museli hned vyndávat zahradní nábytek, a jejich vnoučata se zabaví na trávníku.
Všechno vypadá idylicky, neřešil se žádný problém? „Majitelé měli strach z otevřeného prostoru, a také jim bylo líto rostlin, kterých jsme se museli zbavit. Dnes přiznávají, že nové řešení je mnohem hezčí a praktičtější. Navíc původní živé ploty zůstaly zachované, a s nimi i potřebné soukromí a oddělení od vedlejšího pozemku,“ uzavírá příběh dvou zahrádek Julie Reicheltová.
Dokážete si představit proměnu své zahrádky? Co byste na ní dnes udělali jinak?