Článek
Avokádo je velmi chutné a zdravé ovoce obsahující velké množství vitaminů, minerálů, zdravých tuků i bílkovin. Lze ho konzumovat v syrovém stavu, ale i tepelně upravené. V kuchyni je bezesporu velmi oblíbenou surovinou a existuje nespočet receptů, jak s ním naložit.
Dnes můžete vyzkoušet recept ze syrového avokáda na skvělý tataráček. Nechybí v něm ani sušená rajčata a kapary. Kombinace všech použitých ingrediencí je delikátní. Tataráček z avokáda doplňte opečenou bagetkou a dopřejte si ho třeba jako předkrm nebo k večeři.
Avokádový tatarák s opečenou bagetkou
Na 4 porce potřebujete: 2 velká avokáda, 1 menší červenou cibuli, 2 lžíce krájených sušených rajčat, 1 lžíci nasekaných kaparů, 1 hrst čerstvých bylinek (koriandr, petržel), šťávu z půlky citronu, sůl, pepř. Na opečené bagetky: 2 bílé bagetky, trochu olivového oleje, 1 hrst nastrouhaného parmezánu, 1 lžíci krájených sušených rajčat, 1 hrst nasekaných bylinek
Postup:Avokáda rozpulte, zaseknutím nože do pecek tyto vyjměte a pomocí lžíce opatrně vydloubněte dužinu ze slupek. Avokáda pokrájejte na malé kostičky a dejte do mísy. Pokapejte je citronovou šťávou a lehce promíchejte. Při promíchání dejte pozor, aby se vám z avokáda nestala kaše (záleží na jeho vyzrálosti).
Cibuli nakrájejte nadrobno a přidejte k avokádu. Nasekejte nadrobno hrst bylinek dle vlastního výběru (já jsem použila koriandr a petržel) a přidejte je také do mísy. Jako poslední vložte sušená rajčata a kapary. Vše opět s citem promíchejte, trošku osolte a opepřete. Se solí to nemusíte přehánět, slanou chuť dodají právě sušená rajčata.
Bagetky pokrájejte šikmo na větší krajíčky. Vyskládejte je na rozpálenou pánev zastříknutou olivovým olejem a opečte z obou stran dokřupava. Opečené bagetky posypte parmezánem, sušenými rajčaty a bylinkami. Podávejte kopeček avokádového tataráčku s několika kousky takto přichystané bagetky a příjemně si tuto kombinaci vychutnejte!
Tip: Kupte si zralé (ne přezrálé) avokádo, pokud chcete tataráček připravovat už tentýž den. Pokud plánujete dělat tataráček až za pár dní, pořiďte si klidně nedozrálé avokádo dopředu a nechte ho doma dva až tři dny dozrát.
Jak již bylo zmíněno v textu, existuje hodně receptů s avokádem, na kterých si můžete opravdu pochutnat. My ho pro vás máme v polévce, zapečené i jako dezert, popřípadě ho můžete zkusit také ugrilovat (tip najdete v článku Grilovat se dá nejen maso: Zkuste jednohubky nebo avokádo).
Na jaký způsob doma servírujete avokádo vy?