Článek
Její princip je vlastně jednoduchý. Řadu týdnů, někdy i měsíců se držíme více či méně přísnějšího stravovacího režimu. Člověk se pak pochopitelně obává, že v momentě, kdy začne postupně zvyšovat svůj denní příjem potravin, znovu přibere. Cíl reverzní diety je tedy jasný. Dodat tělu dostatek energie, a zároveň udržet v klidu hormony, díky kterým cítíme hlad nebo ne. Jinými slovy: tento režim by měl ovlivňovat naše spalování v potřebném tempu.
Začarovaný kruh přibírání
Spousta z nás se dokáže držet nějakého nízkokalorického rozpisu po poměrně dlouhou dobu. Díky tomu slavně zhubneme a zase začneme jíst běžným způsobem. Říkáme si, že přece jedna výjimka nic nezkazí. Když se ale výjimky opakují, jídelníček se nám časem vymkne a skončíme opět u svých starých stravovacích návyků. Kila navíc se samozřejmě nevrací ze dne na den. Zpočátku nás často oklame pocit, že nepřibíráme, i když se v jídle neomezujeme. Na začátku zmaru naší veškeré předchozí práce přitom mohla být opravdu jen myšlenka, že si člověk přece zaslouží tu a tam si dopřát něco, co si během hubnutí tolik odpíral.
Chutě pod kontrolou
Reverzní dieta pomáhá udržet takové chutě a nápady pod kontrolou. Zároveň pochopitelně bere v potaz, že se výkonnost metabolismu člověka, který se v jídle hodně striktně omezoval (byť to odborníci nedoporučují), snížila. Jeho tělo se přizpůsobilo minimu množství kalorií a dokázalo vyjít s menším množstvím energie.
Pro koho se hodí reverzní dieta?
Lidé, kteří mohou uvažovat o reverzní dietě, se dělí do několika skupin. Hodí se pro ty , kteří mají za sebou deset až dvanáct týdnů usilovného a úspěšného hubnutí. Teď si ale od něj z různých důvodů potřebují na chvíli odpočinout. Samozřejmě že se hodí i po delším časovém období, zejména pokud shazujeme větší objem kilogramů.
Reverzní dieta pomáhá i těm, kteří by rádi snižovali váhu i nadále, ale jejich výsledky najednou stagnují. Ačkoli se drží zkrátka, a případně se k tomu i dostatečně hýbou, stejně se u nich hubnutí zastavilo. Tendence být na sebe ještě přísnější a nasadit striktnější dietu je obrovská chyba. Roztáčí se kolotoč, který by mohl skončit opětovným zpomalením metabolismu. K hubnutí tudy cesta rozhodně nevede a právě ve vhodný moment zavedená reverzní dieta tomuto nevídanému efektu zabraňuje.
Když vás neopouští pocit hladu
Do další skupiny pak patří ti z nás, kteří už v bludném kruhu neustálých hubnoucích pokusů uvázli. Reverzní dieta dokáže člověka znovu vrátit na cestu přiměřeného stravování. A pak tu máme ještě kategorii těch, kteří už shodili, i se jim daří nižší váhu udržet. Vadou na kráse je ovšem nedostatek energie. Jsou unavení a neustále bojují s pocitem hladu. Disciplinovaně jej přemáhají, ale vyčerpává je to.
Jak vypadá reverzní dieta v praxi?
Univerzální návod vhodný pro všechny jedince neexistuje, protože co tělesná schránka, to originál. Můžete ale zkusit následující způsob postupného zvyšování denního energetického příjmu.
- První dva týdny zvyšte svůj denní příjem kJ o 400.
- Následující dva týdny přidejte dalších 400 kJ na den.
- Pokud se cítíte dobře a váha se ani nehne směrem nahoru, přidejte další dva týdny ještě 400 kJ na den.
- Tak pokračujte, než zase začnete přibírat. V takovém případě příjem zase o 400 kJ snižujte.
- Po opravdu hodně přísné dietě nebo při pocitu, že tloustnete, se doporučuje zvyšovat příjem o 200 místo o 400 kJ.
Vytáhněte váhu
Během hubnutí většinou slýcháme, že máme sledovat své pokroky hlavně na oblečení. Těšit se z toho, že nám je sukně v pase volnější, že vylovíme ze skříně kalhoty, které jsme před pár měsíci nedopnuli. U reverzní diety váhu naopak vytáhněte. Doporučuje se stoupnout si na ni dvakrát nebo třikrát týdně a z výsledku si pak vypočítat průměr. Váha přirozeně kolísá a průměrná hodnota může být objektivnější než jedno číslo za týden.
Reverzní dieta má bohužel i své nevýhody. Někomu nemusí vyhovovat už samotný fakt, že musí počítat denní energetický příjem. Na druhou stranu v dnešní době různých aplikací v mobilu je to snazší než kdy dříve.
Odborná spolupráce STOB