Hlavní obsah

Ženy vnímají bolest jinak než muži. Mnohem intenzivněji! Hůř ji snášejí a léky jim tolik nezabírají

Foto: Kyryk Ivan, Shutterstock.com

Foto: Kyryk Ivan, Shutterstock.com

Vnímání bolesti je velmi individuální a jen těžko měřitelné. Přesto existuje mnoho studií, které se pokusily zmapovat, zda ji opravdu muži a ženy snášejí odlišně. A došly k velmi překvapivým závěrům.

Článek

O mužské rýmičce, simulantství i prožívání bolesti už vznikly stovky více či méně povedených vtipů. Až by se zdálo, že muži jsou opravdu slabší pohlaví a i při mírném nachlazení či bolesti v zádech trpí a trpí… Může být, ovšem obecné přesvědčení, že ženy snášejí bolest lépe, se ukazuje jako zcela liché. Ve skutečnosti jsme na tom o dost hůř než muži. Porodům navzdory.

Největší rozdíly jsou u chronických bolestí

Posuzování míry bolestí je značně obtížné, protože každý je vnímá odlišně a pocity se těžko prokazují, přesto odborníci došli k závěru, že ženské tělo vykazuje intenzivnější přirozenou reakci na bolestivé podněty.

Nedávno publikovaná studie potvrdila, že ženy mnohem hůře a intenzivněji vnímají především chronické bolesti. Přesvědčení, že mají práh bolesti položený výše než muži, se tedy podle zjištění vědců nezakládá na pravdě. Za hlavní příčinu vědci označili větší hustotu nervových vláken u žen a také kolísání hladin hormonů. Například když se hladina estrogenu během menstruačního cyklu nebo v menopauze snižuje, aktivita receptorů bolesti je zvýšená, což způsobuje, že tělo vnímá bolest intenzivněji.

Odlišné vnímání bolesti

Podle studie provedené vědci z lékařské fakulty Kalifornské univerzity v San Diegu, o níž informoval server Psychology Today, ženy skutečně vnímají bolesti jinak než muži. Výzkum rovněž prokázal, že ženy po podání léků proti bolesti na bázi opiátů pociťují menší úlevu než muži. A také se na nich stávají rychleji závislé, což by mělo být bráno v potaz zejména při léčbě chronických bolestí. A podle doporučení vědců by se ženy i proto měly při léčbě bolestí – zejména pohybového aparátu – zaměřit i na další možné metody, jako je například akupunktura, masáže, vhodné cvičení a fyzioterapie.

Foto: Kamil Macniak, Shutterstock.com

Ženy by podle nejnovějších vědeckých závěrů neměly při léčbě bolestí spoléhat pouze na opiáty, ale zaměřit se i na další alternativní metodyFoto: Kamil Macniak, Shutterstock.com

Žena není „menší muž“

Boj o rovnoprávnost se často zvrtává v dojem, že jsme úplně stejní a nezáleží na tom, kdo je muž a kdo žena. Po právu ano, ale biologicky jsme odlišní, což potvrdila i jedna z nejnovějších studií na toto téma. Zároveň vědci už začínají plně vnímat, že běžná praxe nezařazovat ženy do medicínských výzkumů a klinických studií (protože jsou to přece „jen menší muži“) je velká systémová chyba.

Badatelé už mají za prokázané, že ženská a mužská bolest jsou dvě rozdílné věci, a to už na molekulární úrovni. Při výzkumu receptorů bolesti u myší, primátů a lidí zjistili, že je u obou pohlaví aktivují odlišné hormonální molekuly. „Naše data nás dovedla k velmi překvapivému závěru, že receptory bolesti (nociceptory) lze rozlišit na ženské nebo mužské,“ uvedli autoři studie s tím, že původně předpokládali, že bolest vzniká u obou pohlaví stejně.

Navíc bylo už dříve zjištěno, že muži se obvykle soustředí jen na čistě fyzický aspekt bolesti, zatímco ženy ji vnímají více emocionálně. Což je nejvíce patrné právě u chronických bolestí, které ženy zvládají hůře a obtížněji než muži.

Načítám