Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Zázvor lze bezpochyby zařadit mezi takzvané superpotraviny. Ne každý má rád jeho ostrou a výraznou chuť, rozhodně ale stojí za to dát mu šanci, je totiž velkým pomocníkem při celé řadě zdravotních obtíží. Tak například pomáhá při horečce, bolesti v krku i bolestech kloubů, posilování imunity, redukci hmotnosti, snižování hladiny cukru v krvi i krevního tlaku a také jako prevence proti bakteriálním či plísňovým infekcím.
Nadýmání, plynatost i zácpa
Pokud vás občas trápí žaludeční nevolnosti, nadýmání a plynatost nebo příliš pomalé trávení, či dokonce zácpa, možná vás překvapí, jak velkým pomocníkem může právě zázvor být. Jedním z jeho nejvíce ceněných účinků je totiž podpora a urychlení procesu trávení. Bioaktivní látky, které obsahuje, eliminují nadbytečné plyny a podporují činnost střev, pomáhají zmírnit nadýmání, břišní křeče a také ulevují při nepříjemných pocitech těžkosti po jídle. Stimulují produkci trávicích enzymů, čímž zlepšují efektivitu trávení.
Pálení žáhy a nevolnost
Zázvor je známý jako velmi účinný prostředek proti nevolnosti. Ať už se jedná o těhotenskou nevolnost, nevolnost způsobenou dietní chybou nebo stresem, kinetózu (nevolnost při cestách v dopravních prostředcích) nebo nevolnost spojenou s některými chorobami nebo třeba při chemoterapii, konzumace zázvoru ve formě čaje, pastilek, lízátek nebo kandovaných kousků pomůže výrazně zmírnit nepříjemné pocity.
Pokud vás často trápí pálení žáhy nebo chronické trávicí obtíže, vyzkoušejte zázvorový čaj. Tento jednoduchý a rychlý nápoj, připravený z čerstvého zázvoru a horké vody, nejenže uklidní žaludek, ale také usnadní a podpoří průchod potravy trávicím systémem.
Dvě lžičky denně, při citlivém žaludku opatrně
Zázvor je zkrátka jednoduchým a přirozeným způsobem, jak podpořit zdraví trávicího systému. Nezapomeňte ho ale používat s mírou, protože jeho silné účinky nemusí vyhovovat každému – zejména lidé s citlivým žaludkem by měli být opatrní, nadměrná konzumace zázvoru může žaludek podráždit.
Zázvor je obecně bezpečný, ale odborníci doporučují omezit konzumaci čerstvého zázvoru na maximálně čtyři gramy, což jsou zhruba dvě čajové lžičky denně. Větší množství může mít nepříjemné vedlejší účinky, jako například průjem. Zázvor může také ovlivnit účinnost některých léků, mj. těch na ředění krve nebo diabetes. V takovém případě je vhodné poradit se s lékařem.
Zázvor v kuchyni
Zázvor je velmi všestranný, můžete ho konzumovat syrový, vařený, přidat ho do dezertů a koláčů nebo smoothie. Mezi nejoblíbenější a nejjednodušší způsoby využití v kuchyni patří příprava čaje z čerstvého zázvoru. Stačí nastrouhat kousek kořene, zalít horkou vodou a doplnit kapkou medu nebo citronu. Tento nápoj uklidní žaludek a také příjemně zahřeje, což oceníte zejména v zimních měsících.
Zázvor můžete ale do jídelníčku zařadit i kreativněji – lze ho přidat do polévky, kari, rýžových pokrmů, snídaňových kaší nebo ho použít jako základ omáček či marinád. Skvělým tipem je také domácí zázvorový sirup nebo limonáda, do salátů a sushi si můžete sami vyrobit fermentovaný zázvor.