Hlavní obsah

Trápí vás rýma a ucpaný nos? Pozor, abyste si k tomu nevyrobili ještě závislost na sprejích do nosu!

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Právě v době chřipek a nachlazení jsou vítaným pomocníkem nosní spreje, díky kterým se za chvíli volně nadechnete. Jen loni se jich prodalo až tři a půl milionu balení. Bohužel si málokdo uvědomuje, že jsou nejen pomocí, ale i velkou hrozbou.

Článek

Spreje do nosu patří u nás mezi nejoblíbenější volně prodejné přípravky, které většina lidí užívá s pocitem, že jde o rychlou a neškodnou pomoc od rýmy. Pocit ucpaného nosu totiž odstraní někdy během pár vteřin, nejpozději minut – a kdo by o takovou pomoc nestál. Proč o nich ale mluví i jako o nebezpečí?

Spreje jako pomoc bez konzultace s lékařem

Od podzimu do jara je výskyt rýmy a potíží s ní spojených velmi častý. Spousta lidí v tu chvíli sáhne po nějakém nosním spreji, aniž by to konzultovala s lékařem. Tím spíš, že patří do kategorie volně prodejných léků a jsou jich plné reklamy, což budí v lidech pocit, že jde o přípravek, jehož použití je zcela bezpečné. Bohužel jen málokdo pak čte příbalové letáky, aby se dozvěděl víc o dávkování a hlavně době, po kterou je bezpečné je používat – i proto na obalu některých najdete výrazné doporučení o tom, abyste je nebrali zbytečně dlouho.

Jak fungují nosní spreje

Většina nosních sprejů obsahuje látky, které dovedou stáhnout nosní sliznici, takže se můžete volně nadechnout, lépe smrkat (jak naučit smrkat malé dítě), a tím si uvolnit dutiny. „Jde o látky jako nafazolin, oxymetazolin, tetryzolin, tramazolin či xylometazolin, které stimulují α1 receptory a způsobují zúžení cév v nosní sliznici. Jejich používání by nemělo přesáhnout jeden týden v kuse, aby se předešlo rozvoji závislosti, známé jako sanorinismus,“ říká MUDr. Martin Duračinský, Ph.D. odborný garant Virostop.

Měli byste ale vědět, že kapky a spreje neléčí rýmu, ale jen odstraní otok nosní sliznice. Pokud je ale budete užívat příliš dlouho, mohou paradoxně způsobit její otékání, takže se bez nich pak už volně nenadechnete, ani když pomine příčina původní rýmy, tedy třeba nachlazení nebo alergie.

Jak poznat závislost na nosních kapkách?

„Závislost na nosní kapkách poznáte jednoduše – pokud přestanete nosní kapky aplikovat, hned se vrátí potíže s ucpaným nosem. Tomuto stavu se také může říkat medikamentózní rýma, odborně rhinitis medicamentosa nebo rhinitis sicca,“ uvádí Mgr. Petra Večeřová z lékáren Benu.

K příznakům patří i chrapot, potíže s dýcháním, problémy s čichem, bolesti hlavy, krvácení z nosu, chronický zánět sliznice a v extrémním případě i poškození nosní přepážky. Projevují se i klasické příznaky všech závislostí, tedy potíže se soustředěním, únava, ztráta energie.

Foto: EugeneEdge, Shutterstock.com

Kapky a spreje do nosu sice rychle uleví, ale rozhodně dodržujte zásady a délku užívání, které najdete v příbalovém letáku Foto: EugeneEdge, Shutterstock.com

Jak postupovat při užívání nosních kapek

Vždy si pročtěte příbalový leták a dodržujte dávkování i dobu užívání. V letáku najdete i varování před dlouhodobou aplikací.

Lidé si mnohdy myslí, že po doporučené době stačí jeden druh nosního spreje vyměnit za jiný, ale to je velká chyba! Všechny mají podobný účinek, takže by pomohlo sáhnout po alternativě, jakou jsou mořské a bylinkové spreje, které fungují na jiném principu.

Například spreje s mořskou vodou obsahují soli, které absorbují tekutinu v nose, čímž se uvolní dýchání také. Ovšem i některé z nich se doporučuje používat maximálně 14 dní.

Sáhnout můžete po sprejích s obsahem bylinek. „Obsahují přírodní extrakty s klinicky ověřenými účinky, jako například ze šalvěje, třapatky nachové a dalších. Protože jsou přírodní, nevzniká na nich závislost ani při dlouhodobém používání. Otoku nosu zabraňují vytvořením ochranného filmu na sliznici, který zároveň mechanicky blokuje vstup virů do buněk a brání jejich množení,“ říká doktor Martin Duračinský.

Jestliže máte podezření na to, že už na nosních sprejích závislí jste, poraďte se s lékařem jak se závislosti postupně zbavit.

Druhy nosních sprejů a jak dlouho je lze používat

Protože jsou nosní spreje velmi populárním pomocníkem při rýmě, je dobré se v nich vyznat. Tento přehled by vám mohl pomoci:

Dekongestivní – s obsahem účinných látek nafazolin, oxymetazolin, tetryzolin, tramazolin, či xylometazolin, vhodné při akutních příznacích s omezenou dobou užívání do 7 dní.

Steroidní – napodobující účinek hormonu kortizolu, zmírňují otok a zánět, vhodné pro alergickou rýmu, mohou se užívat dlouhodobě, ale pozor, steroidy snižují imunitu proti virům a bakteriím.

Hypotonické – s nižším obsahem soli než v buňkách, méně než 0,9 %, vhodné pro lidi se suchou sliznicí, s bezpečným dlouhodobým užíváním.

Izotonické – se stejným obsahem soli jako v buňkách, pomáhají ředit hlen, vhodné pro každodenní nosní hygienu a proplachy.

Hypertonické – s vyšším obsahem soli než v buňkách, používají se při otoku sliznice, s omezenou dobou užívání do 14 dnů.

Rostlinné, bylinné – s univerzálním účinkem proti otoku sliznice i virům formou ochranného filmu na sliznici nosu, s neomezeným užíváním v akutní fázi onemocnění a i preventivně.

Načítám