Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Záněty spojivek mohou být infekční – bakteriální, virové nebo chlamydiové - a neinfekční, třeba jako součást syndromu suchého oka. „Nejzávažnější příčinou jsou akantamébové záněty, které jsou sekundárním projevem rohovkového vředu. Toto onemocnění je typické pro nositele kontaktních čoček, kteří nedodržují pravidla péče o jejich hygienu,“ uvádí Šárka Skorkovská, primářka oční kliniky Neovize Brno.
„Neinfekční záněty spojivek jsou nejčastěji alergického původu, ale mohou vzniknout i toxickým podrážděním určitými látkami (chlor z bazénu, kosmetické přípravky), při systémových (celkových) onemocněních či také mechanickým drážděním oka, například řasami rostoucími směrem k oku,“ doplňuje Petra Uhlářová, oční lékařka zlínské oční kliniky Gemini.
Jak poznat, že jde o zánět spojivek
Příznaky zánětu spojivek se vyznačují zarudnutím spojivek, tedy tzv. červeným okem, otokem víček, u infekčních zánětů se objeví i hnisavá nebo serózní (vodnatá) sekrece ve spojivkovém vaku, to vyvolává subjektivní zrakový diskomfort v podobě pálení, řezání očí, pocit cizího tělesa v oku, zhoršeného vidění, u alergických zánětů bývá i větší vodnatý otok spojivky a výrazné zduření lymfatických uzlíků ve víčkové spojivce.
„Teplé letní klima prospívá bakteriím, poletující pyly nebo podráždění očí sluncem či chlorem z vody pak situaci mohou ještě zhoršit. V pozdně jarních a letních měsících se objevují především bakteriální a alergické záněty spojivek, na podzim a v zimě pak to jsou záněty virové, které jsou typicky doprovázeny nachlazením, bolestmi v krku a onemocněním horních cest dýchacích,“ popisuje oční lékařka Petra Uhlářová.
Pozor na sinice, slunce, bazény i špinavé ruce
Záněty spojivek v letních měsících mohou být způsobeny například sinicemi, které se vyskytují ve vodě ke koupání a v ní se mohou přemnožit. Příčinou zánětu může být i reakce oční spojivky na přemíru slunečního záření, vhodné je proto nosit sluneční brýle. „Záněty spojivek bakteriálního původu trvají obvykle týden, virové se vyléčí do 14 dnů, chlamydiové záněty spojivek trvají i více než tři týdny a pravidelně se opakují,“ popisuje oční lékařka Šárka Skorkovská.
Jak se léčí zánět spojivek
Při léčbě je důležité správně určit typ zánětu podle objektivních příznaků. Ty bakteriální se léčí širokospektrými antibiotiky, virové pak symptomaticky, u adenovirových jsou využívány kortikoidy v kombinaci s antibiotiky. Vhodné jsou i výplachy spojivkového vaku přípravky s dezinfekčními účinky.
„U alergického zánětu je nutné eliminovat dráždivý alergen z prostředí pacienta, podávat antialergika ve formě očních kapek a antihistaminika. Alergikům též pomůžou obyčejné umělé slzy či výplach borovou vodou, které odstraní dráždící alergeny z očí, respektive ze slzného filmu,“ uvádí Petra Uhlářová. Uleví i studené obklady na víčka.
Jak se vyhnout zánětu spojivek
U alergických zánětů je prevencí celková léčba alergie, která může eliminovat tento typ zánětu spojivek. Jinak platí obecné hygienické zásady: důkladné mytí rukou (jak si je mýt správně), používání vlastních ručníků, snažit se omezit tření a mnutí očí rukama, u syndromu suchého oka používat umělé slzy, používat nedráždivou kosmetiku, u nositelů kontaktních čoček dodržovat pravidla hygieny péče o čočky, dodržovat dobu jejich nošení, nespat s nimi a pravidelně vyměňovat pouzdra na kontaktní čočky. V době letní dovolené je vhodnější používat jednodenní kontaktní čočky.
Další podstatnou prevencí je sledování kvality vody, ve které se chystáte koupat, jelikož významné procento stojatých vod bývá v létě pravidelně zamořeno sinicemi, které mohou způsobit, kromě jiného, také zánět spojivek nebo rohovky.