Článek
Hepatitida je zánět jater. Pokud je významněji porušena funkce jater, hromadí se v těle žlučové barvivo, bilirubin, který je žlutý, a odtud označení žloutenka. Žloutenka (tedy ono zažloutnutí kůže) ale může mít jinou příčinu než zánět, typicky u novorozenců při rychlém rozpadu červených krvinek nebo u starších lidí při zablokování žlučovodu například žlučovým kamenem nebo nádorem. Historicky však byl nejčastější příčinou „zežloutnutí“ kůže a očního bělma virový zánět jater, proto se tyto termíny (žloutenka a hepatitida čili zánět jater) míchají.
Zánět jater může být způsobený infekčním onemocněním, může mít i řadu neinfekčních příčin, mezi nejčastější neinfekční příčiny patří hepatitida způsobená nadměrným požíváním alkoholu a současně hepatitida způsobená nadměrným hromaděním tuků v játrech při obezitě, diabetu a některých dalších metabolických stavech – obě příčiny se často kombinují a také se mohou označovat jako zánět jater v důsledku životního stylu.
Příznaky hepatitidy
Mezi typické příznaky hepatitidy patří nažloutlá kůže a oční bělmo, tmavá moč, nevolnost někdy včetně zvracení a bolest břicha. Velmi častá je i silná únava, nechutenství, průjem. Hepatitida však může probíhat prakticky i bez příznaků, případně se mezi její projevy může zařadit i selhání jater.
Příčiny hepatitidy
Hepatitida je zánět jater, který většinou způsobují viry, vzácně i bakterie. Příčinou nemoci může být také alkohol, drogy nebo jiné toxické látky. Existují i záněty jater autoimunitního původu či záněty v důsledku ztučnění jater. Závažnost nemoci záleží na konkrétním původci, úspěšnost terapie se u některých žloutenek částečně dá ovlivnit životním stylem.
Virová hepatitida
Virová hepatitida je nejběžnější formou žloutenky, většinu těchto případů způsobuje jeden z pěti nejběžnějších virů hepatitidy: jde především o typy A, B, C, vzácněji pak D a E. Závažnost onemocnění a následná léčba závisí na typu hepatitidy. Virovou hepatitidu může způsobit i virus EBV (původce infekční mononukleózy), dále cytomegalovirus (CMV) nebo herpes virus 1.
Hepatitida A
Akutní zánět jater, který vyvolává virus hepatitidy A (HAV). Nejčastěji se šíří kontaminovanými potravinami, vodou a kvůli nedostatečné hygieně také z fekálií, proto se žloutence typu A často říká nemoc špinavých rukou. Nemoc se projevuje obvykle 15 až 45 dní po nákaze, ovšem zejména u dětí a dospívajících může proběhnout zcela bezpříznakově a játra se zregenerují. Nepřechází do chronického stadia. Proti nemoci existuje účinné očkování.
Hepatitida B
Akutní virová hepatitida způsobená virem HBV, šíří se zejména prostřednictvím tělních tekutin – při sexu, kontaktu s krví nebo kontaminovanými předměty. Chronickou HBV infekci často odhalí vyšetření například kvůli těhotenství nebo před operací. V současné době je většina osob od roku narození 1990 proti virové hepatitidě B očkována v rámci povinného očkování v dětství.
Hepatitida C
Akutní nebo chronická hepatitida způsobená virem VHC. Velmi často probíhá bezpříznakově a může o sobě dát vědět až závažnou komplikací, jako je například selhání jater. Je to nejčastější důvod transplantace tohoto orgánu. Pokud se na žloutenku typu C přijde včas, lze ji léčit.
Hepatitida D
Hepatitida D je akutní nebo chronická hepatitida způsobená virem HDV, která se objevuje, pouze pokud je člověk zároveň nakažen typem B, protože tento virus potřebuje ke své reprodukci.
Hepatitida E
Virovou hepatitidou E se lze nakazit od zvířat, zejména konzumací syrového nebo nedostatečně upraveného vepřového masa. Těžký průběh může mít u oslabených osob, například po transplantaci nebo u těch, kteří podstupují onkologickou léčbu.
Akutní hepatitida
Může být způsobena jak viry, tak toxickým, například alkoholovým poškozením. Může buď s pomocí léčby a tlumení příznaků vymizet, nebo přejít do chronické formy – to hrozí například u virové hepatitidy typu C a vzácněji u typu B. Také akutní žloutenka způsobená poškozením toxickými látkami má tendenci stát se chronickou, stejně jako autoimunitní hepatitida.
Chronická hepatitida
Chronický zánět jater, který nejčastěji následuje po akutní hepatitidě, trvající šest a více měsíců. Virus se v játrech dále množí a poškozuje je. Potvrzuje se například zvýšenými hodnotami jaterních testů, zejména jde o jaterní enzymy ALT a AST, ale ty mohou být v normě. Spolehlivější je zjišťování viru v krvi. Chronická hepatitida je závažnější, hrozí, že se z ní vyvine cirhóza nebo rakovina jater.
Očkování proti hepatitidě
Očkování proti hepatitidě typu B je součástí povinného očkování dětí a hradí ho zdravotní pojišťovny, na vlastní náklady je možné se nechat očkovat i proti hepatitidě A. Obě očkování poskytují celoživotní ochranu před nákazou těmito dvěma typů virů.
Prevence hepatitidy
Před virovou hepatitidou A nebo B spolehlivě chrání očkování, ale také dodržování hygienických zásad. Jde především o mytí rukou a dodržování běžných hygienických návyků.
Béčko se přenáší infikovanými tělními tekutinami, jako je krev, při sexu nebo přes porušenou kůži, je rizikové sahat například na odhozené injekční stříkačky. Hepatitida C se typicky šíří mezi nitrožilními uživateli drog, nákaza je možná i při tetování, pokud by tatér nedodržoval hygienické zásady.
Před neinfekčními hepatitidami se lze chránit střídmou konzumací alkoholu a celkově zdravým životním stylem.
Léčba hepatitidy
Závisí na tom, jakým typem zánětu jater člověk trpí. Akutní formy většinou vyžadují hospitalizaci, léky přitom na tento virus neexistují. U virové žloutenky typu A léčba spočívá především v klidovém režimu a dietě, příznaky ustupují po čtyřech až šesti týdnech, prodělání infekce zajišťuje celoživotní imunitu.
Rovněž infekce virem hepatitidy B většinou odezní spontánně, ale pokud jsou jaterní testy zvýšené i po šesti měsících, hrozí přechod do chronické formy a je třeba nasadit farmakologickou léčbu.
Infekce hepatitidou C probíhá bohužel velmi často asymptomaticky, ovšem nemoc má tendenci ve většině případů přejít do chronické formy.
Zásadní nicméně je po dobu nemoci a při rekonvalescenci nepít alkohol.
Kdy s hepatitidou k lékaři
Tady není prostor pro domácí léčbu. K lékaři byste měli jít vždy, když se objeví některý z příznaků, který svědčí o tom, že člověk trpí zánětem jater.
Odborná spolupráce MUDr. Aleš Chrdle, primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice
Hepatitida
- Popis: Zánět jater, většinou způsobený viry, ale spouštěčem může být i alkohol a jiné toxické látky.
- Příznaky: Nažloutlá pokožka a oční bělmo, tmavá moč, únava, příznaky podobné viróze, nemoc však může probíhat i zcela asymptomaticky.
- Inkubační doba: U virové hepatitidy A 15 až 45 dní, u hepatitidy B a C až půl roku.
- Léčba: U akutní formy klidový režim, dieta, u chronické farmakologická léčba.
- Úmrtnost: Z chronické formy se může vyvinout cirhóza či rakovina jater, které mohou vést k úmrtí. I akutní hepatitida může vzácně mít fatální průběh.