Článek
Existuje celá řada druhů škrkavek, mezi hlavní patří toxocara canis (psí) a toxocara cati (kočičí), jejichž není člověk přirozeným hostitelem. Potkat se můžete i se škrkavkou lidskou (ascaris lumbricoides), infekce tímto parazitem ale není tak častá jako infekce škrkavkou psí či kočičí. Vyskytuje se totiž zejména v oblastech se špatnou hygienou. Jednou z celosvětově nejrozšířenějších střevních infekcí je askarióza, tedy nemoc způsobená škrkavkou dětskou (ascaris lumbricoides). Dospělá škrkavka může v lidském těle přežít jeden až dva roky.
Jak se můžete nakazit
Nákaza může proběhnout dvěma hlavními způsoby. Buď skrze výkaly od jedinců, kteří infekcí trpí, nebo z kontaminované potravy či vody. Šíření infekce napomáhá špatná hygiena, tedy zejména, když si nakažení nemyjí ruce a vy se následně dotknete povrchu, na který sahali i oni (Jak si správně mýt ruce?). Je nutné podotknout, že se to děje zejména v tropických oblastech a v místech se špatnou hygienou. Děti jsou k nákaze náchylnější než dospělí.
Co se potravy týče, rizikové může být v tomto směru syrové nebo nedovařené hovězí maso (typicky tatarák) nebo ryby jako losos či pstruh, v nichž mohou larvy škrkavek přebývat (opět zejména v oblastech se špatnou hygienou). Velmi vzácně se můžete nakazit i od domácích mazlíčků, proto se doporučuje odčervovat preventivně jednou za půl roku (psy a kočky).
Příznaky
Malí bílí červíci ve výkalech vypadají jako kousky drobných svíjejících se nitek. To je asi ten nejpřesvědčivější příznak, že se ve vašem těle zabydlela škrkavka – ta prošla trávicím systémem a byla vyloučena stolicí. Může se objevit také extrémní svědění kolem konečníku, a to zejména v noci. Mezi další projevy může patřit dušnost (potíže s dechem), červená svědivá kožní vyrážka, nevolnost, průjem nebo bolesti žaludku, které trvají déle než dva týdny. Právě takovou cestou může organismus protestovat proti parazitovi uvnitř sebe sama. Příznaky se ale vůbec nemusí objevit a můžete si všimnout jen drobných hýbajících se nitek ve stolici.
Možné komplikace
Síla infekce závisí na množství parazitů usídlených v těle. Pokud je jich skutečně moc, mohou pronikat do úst (způsobují zvracení) nebo análního otvoru (vyloučí se stolicí). Ve střevech mohou červi proniknout jejich stěnou a způsobit zánět pobřišnice nebo mohou způsobit obstrukci střeva, což je závažný, život ohrožující stav. Vnikne-li škrkavka do žlučového nebo slinivkového vývodu, může zapříčinit zánět slinivky, koliku žlučníku nebo žloutenku. Pokud žlučovodem doputuje až do jater, může se rozvinout v zánět žlučových cest nebo absces jater.
Jak poznat, zda v sobě máte škrkavku
Můžete provést takzvaný „páskový test“: Na kůži v blízkosti řitního otvoru přitisknete lepicí stranu průhledné pásky. Ideální je udělat to hned ráno, dříve, než provedete hygienu, a to tři dny po sobě. Objevíte-li po odstranění pásky vajíčka červů, máte jasno.
Diagnostika a léčba
Ačkoliv existují různé druhy škrkavek, obvykle se všechny léčí stejným nebo velmi podobným způsobem. Na prvním místě je nutné kontaktovat praktického lékaře. Pokud jste byli v posledních dvou letech v zahraničí, v tropických oblastech nebo v oblastech se špatnou hygienou, informujte ho o tom. Připravte se na to, že doktor vás může požádat o poskytnutí vzorku stolice, aby jej otestoval na přítomnost škrkavek. Pokud se podezření potvrdí, předepíše vám následně antiparazitikum (nejčastěji Vermox, léky tohoto druhu nejsou volně prodejné), které červy usmrtí (červi ve stolici se nebudou hýbat). Tento druh léčiva se obvykle užívá jeden až tři dny a je pravděpodobné, že jej budou potřebovat také členové rodiny, s nimiž sdílíte domácnost. Bezpříznakové infekce se léčit nemusí, červi odejdou sami.
Jak se chovat během léčby
Abyste se znovu nenakazili nebo abyste nenakazili ostatní, je zásadní si během několika týdnů po zahájení léčby mýt ruce vždy před odchodem na toaletu, před jídlem nebo jeho přípravou a pravidelně během dne. Pokud se příznaky do dvou týdnů nezlepší nebo pokud ve stolici stále nacházíte živé červy (hýbou se), informujte o tom lékaře.
Jak se chránit
Proděláním infekce se buduje imunita, opakovaná nákaza ovšem je možná. Proto je důležité dodržovat preventivní zásady, které před opětovným nakažením ochrání. Důležitá je správná hygiena rukou – mýt si je vždy před jídlem nebo jeho přípravou, po příchodu z venku a po odchodu z toalety. V místech bez moderních toalet a kanalizací pijte jen balenou nebo převařenou vodu, ovoce a zeleninu před konzumací vždy důkladně omyjte (Jíte ovoce nemyté? U kterého je to největší risk?), pravidelně odčervujte psy a kočky a jejich exkrementy vždy co nejrychleji vyhoďte do popelnice mimo domov (týká se zejména kočičích toalet).
Askarióza
Popis – Parazitické onemocnění způsobené škrkavkou dětskou. Zdrojem nákazy je infikovaný člověk, který vajíčka škrkavky vylučuje stolicí. U nákaz ostatními škrkavkami může jít také o kontaminovanou vodu či potravu.
Příznaky – Žádné nebo horečka, kašel, zvracení, nevolnost, průjem, nechutenství, plynatost.
Inkubační doba – Postižení plic se může objevit jeden až tři týdny po nákaze, projevy přítomnosti ve střevě za čtyři až osm týdnů, vajíčka ve stolici sedm až devět týdnů po nákaze.
Léčba - Lékař předepíše antiparazitikum.
Prevence - Důkladná hygiena rukou i potravin, v rizikových oblastech požívání pouze převařené nebo balené vody.
Odborná konzultace s praktickým lékařem MUDr. Dušanem Zhořem