Článek
Mezi naše nejjedovatější houby patří muchomůrka zelená, muchomůrka bílá, muchomůrka jarní, ucháč obecný a pavučinec plyšový. Potíže po otravě houbami zdaleka nezačínají jen zvracením. Objevit se mohou i nečekané příznaky, jako je pocení nebo nepřiměřená veselost. Kdy zpozornět a co dělat, abyste případné následky minimalizovali?
Za jak dlouho se projeví otrava houbami
První potíže se obvykle projeví zvracením půl až sedm hodin od konzumace hub. Vždy by vás to mělo varovat! Problém je, že zažívací potíže někdy odezní a další příznaky se objeví po pěti až 12 dnech. To už ale bývají vážně (i nevratně) poškozené důležité orgány – zejména játra a ledviny. Proto je třeba nepodceňovat žádné příznaky, které by mohly signalizovat otravu!
Příznaky otravy z hub
Vedle trávicích potíží, jako je nevolnost, zvracení, průjmy či bolesti břicha, se mohou objevit i psychické příznaky, které souvisejí s účinky hub na nervovou soustavu. Může jít o veselost, neklid, deprese se sebevražednými sklony (po lysohlávkách), nekoordinovaný pohyb, dezorientace, zrakové a sluchové halucinace (muchomůrka červená a další příbuzné muchomůrky).
Příznaky se mohou kombinovat a přidat se mohou záškuby v lýtkovém svalu, slabost, někdy mírné teploty a pokles krevního tlaku. Jed má vliv na cévy, což vede kromě poklesu srdečního tepu a tlaku také ke zrudnutí, bolestem hlavy, zvýšené tvorbě potu a slin a k celkovému zpomalení.
Otrava houbami u dětí
Dětem se může udělat zle čistě proto, že houby jsou špatně stravitelné. Problém může být ale i v tom, že potomek nějakou jedovatou nebo nejedlou houbu ochutnal bez vašeho vědomí. Proto před nimi houby nikdy neochutnávejte, ať to od vás neokoukají. Navíc: co vám neuškodí, může malému organismu udělat zle.
Špatné skladování a úprava
Nevolnost a další zažívací potíže mohou dětem i dospělým vyvolat také jedlé houby, pokud je špatně skladujete, zejména když se zapaří (v igelitové tašce nebo třeba v kufru auta) anebo se nedostatečně tepelně zpracují. Říká se tomu nepravá otrava houbami a rozdíl odliší jen odborník.
První pomoc při otravě houbami
Při podezření na otravu houbami neváhejte a zavolejte 155. Je šikovné (třeba do šroubovací skleničky) zajistit vzorky, tedy zbytky houbového jídla anebo trochu zvratků či stolice pro zdravotníky. Je to důležité, aby bylo možné později zjistit, o jaký jed se jedná, a podle toho nasadit nejlepší léčbu. Vhodné je kontaktovat Toxikologické informační středisko na číslech 224 919 293 a 224 915 402 a poradit se. Jestliže je však postiženému zle, rozhodně volejte nejdřív záchranku!
Jak vyvolat zvracení
Pokud vám to odborník na telefonu doporučil a postižený je při vědomí a spolupracuje, vyvolejte zvracení. Nejjednodušší je, je-li člověk schopný sám si strčit prsty do krku. Můžete to zkusit i vy sami. Jinak mu dejte vypít teplou vodu se solí – zhruba jednu lžičku na tři decilitry.
Po vyzvracení postiženému podejte aktivní uhlí: dospělému 25–50 g, tedy až 170 tablet. Pokud takové množství nemáte po ruce, pak mu dejte, co máte doma. Vždy je lepší užít aspoň nějaké aktivní uhlí než vůbec nic!
Na webu Toxikologického informačního střediska najdete podrobné informace a také fotografie hub spolu s popisem, jaké potíže vyvolávají a za jakou dobu po požití se dostaví. V každém případě ale volejte nejdřív 155 a teprve pak řešte, co potíže způsobilo!
Odborná garance: Česká lékárnická komora (detailnější informace najdete na webu Lékárnické kapky).
Jak se pozná otrava houbami
Příznaky otravy houbami: zažívací potíže, nevolnost, zvracení, průjmy, bolesti břicha
Psychické potíže: veselost, neklid, deprese se sebevražednými sklony, ztráta koordinace, dezorientace, zrakové a sluchové halucinace
Oběhové potíže: pokles krevního tlaku a srdečního tepu, zrudnutí, bolest hlavy
Další potíže: záškuby v lýtkovém svalu, slabost, mírně zvýšená teplota, zvýšená sekrece potu a slin, celkové zpomalení