Článek
Noční myopie čili noční krátkozrakost je krátkodobá refrakční (dioptrická) vada. Dochází při ní ke zhoršení zraku vlivem špatných světelných podmínek. Tedy nejen za špatného počasí, za šera, večer a v noci, ale také ve špatně osvětlené místnosti.
Při špatném světle se viditelnost snižuje a ostrost vidění zhoršuje u všech lidí, tedy i u těch, kteří jinou vadou zraku netrpí. Ve vyšší míře to pak platí pro ty, kteří již mají potíže s očima a musí nosit brýle například na čtení.
Ohrožuje hlavně řidiče, kteří kvůli ní mohou přehlédnout dopravní značku, nebo dokonce i chodce. Může tedy být bezprostřední příčinou dopravní nehody. Naštěstí je způsob, jak jí předcházet.
Jak se pozná noční myopie?
Noční myopie vzniká proto, že oko reaguje na málo světla rozšířením zornic a mírným posunutím ohniska před místo nejostřejšího vidění. Vznikne tzv. čtvrteční krátkozrakost. Při té můžete nejen vidět rozmazaně, ale ztrácíte i schopnost přesně rozlišovat barvy, protože se citlivost oka posouvá k modré části barevného spektra.
Při nedostatku světla tak může mít člověk nepříjemné pocity, je nucen mhouřit oči a tím zrak zaostřit, může ho také bolet hlava.
Koho postihuje?
Noční myopii zpravidla zhoršuje, pokud už máte nějakou oční vadu, zejména když nemáte její správnou korekci. Týká se tedy všech, co i za světla trpí krátkozrakostí, dalekozrakostí nebo astigmatismem. Ti pak mohou za tmy a šera vidět mnohem hůř než lidé bez vady. Například řidiči se šedým zákalem hůře vnímají oslnění reflektory protijedoucích aut, takže určitou dobu nic nevidí.
Jak se noční myopie liší od šerosleposti
Velmi podobně se projevuje i šeroslepost. Ta je ale způsobena špatnou funkcí zrakových tyčinek v oku. Šeroslepí lidé ztrácejí ve tmě prostorové vidění, jsou schopni například narážet do nábytku v místnosti, kde je málo světla. Tento problém se časem zhoršuje tak, že ztratí centrální zrakovou ostrost a ta se nevrátí ani za dobrého světla.
Zda jste šeroslepí, nebo jsou vaše potíže způsobeny jen noční myopií, to určí oční lékař.
Kdy jít k lékaři?
Pokud vás noční myopie omezuje například při řízení auta, rozhodně byste měli jít k očnímu lékaři nebo k optometristovi. Oční lékař by měl vyloučit šeroslepost, která, pokud není vrozená, se dá léčit (pomáhá například vitamin A). Noční myopie se léčit nedá, je přirozenou reakcí oka na nedostatek světla.
Jak si i ve tmě udržet ostrý zrak?
Dobrou zprávou je, že pokud potřebujete i za šera a tmy dobře vidět, existuje způsob, jak to zařídit. Existují totiž speciální brýle pro noční vidění, které mají tónované filtry a antireflexní úpravu. Obojí zvyšuje kontrast, zlepšuje vidění a omezuje možné zkreslení.
Při jejich výběru ale musíte vědět, zda máte zrak v pořádku, protože se musí pracovat s počtem dioptrií, které ke korekci případné oční vady potřebujete za světla. Ti, kteří vidí dobře, potřebují u těchto brýlí korigovat jen myopii za horších podmínek, což obstará -0,5 dioptrie a žluté zabarvení, které zvyšuje kontrast, snižuje možné oslnění – a to i od moderních xenonových reflektorů, které jsou zabarvené modrofialově a tím pádem intenzivnější.
Noční myopie
- Popis – Přirozená reakce očí na horší světelné podmínky, která za světla pomine
- Příznaky – Rozostřené vidění hlavně za šera při špatném počasí, v zimě, ale i v noci
- Inkubační doba – Nemá inkubační dobu
- Léčba – Léčit se nedá, je to přirozená reakce
- Smrtnost – Není sama o sobě rizikem, ale zvyšuje riziko dopravní nehody
- Prevence – Dá se jí předcházet nošením speciálních brýlí
Odborná garance: MUDr. Eva Jerhotova, očni klinika Neovize