Článek
Kampylobakterióza je nejčastější bakteriální průjmová nákaza, kterou doprovází kolikové bolesti břicha a horečka. Původcem tohoto onemocnění jsou termotolerantní kampylobaktery. Z epidemiologického hlediska je nejvýznamnější Campylobacter jejuni, který způsobuje v Evropě více než 80 % tohoto onemocnění.
Průměrný roční nárůst kampylobakteriózy v České republice se pohybuje okolo 200 případů na 100 000 obyvatel. Nejvyšší výskyt tohoto onemocnění je v létě a na začátku podzimu.
Příčiny kampylobakteriózy
Patogenní mikrob se na člověka přenáší přímo ze zvířat nebo nepřímo ze zvířecích produktů a vody. (Máte psa nebo kočku? Tyhle nemoci od nich můžete chytit!) Nejčastěji se infekce šíří požitím kontaminovaného nepasterizovaného mléka a výrobků z něj, vody a nedostatečně tepelně zpracovaného masa − hlavně drůbežího a hovězího. „U drůbeže je tato nákaza velmi častá, proto je kampylobakterióza nejčastější nákazou z potravin u nás. Je častější než salmonelóza, se kterou má hodně podobného,“ říká Rastislav Maďar, děkan lékařské fakulty Ostravské univerzity.
Inkubační doba a příznaky kampylobakteriální enteritidy
Po uplynutí inkubační doby, která trvá 2 až 11 dnů, se objevují typické příznaky, kterými jsou horečka a bolest hlavy. „Poté následuje kolikovitá bolest břicha, která může vypadat podobně jako u zánětu slepého střeva. Bolesti doprovází krvavé průjmy s hlenem. I když je přítomna nevolnost, zvracení není typické. S delším časovým odstupem se mohou dostavit bolesti kloubů nebo jiné mimostřevní komplikace,“ vysvětluje Rastislav Maďar. Tyto příznaky obvykle trvají od dvou do šesti dnů.

Mezi typické příznaky patří i horečka a bolest hlavyFoto: DC Studio, Shutterstock.com
Léčba kampylobakteriózy
Při mírném průběhu onemocnění se nedoporučuje žádná speciální léčba. Hlavní význam má hydratace a náhrada ztrát minerálů. Při kolikách břicha je možné nasadit spasmolytika, u pacientů, kteří mají závažnější průjmy, je vhodné podávat antibiotika. Po stabilizaci nemocného je přínosný dietní režim – strava bez tuků a cukrů. „Hlavní komplikací je dehydratace. U dětí nebo starších seniorů či jinak oslabených osob může mít nákaza těžký průběh,“ varuje doktor Maďar.
Kdo je nejvíce ohrožen
Ohroženou skupinou jsou zejména malé děti, starší lidé, těhotné ženy a lidé s oslabeným imunitním systémem. Právě ti by se měli vyhnout konzumaci syrového masa, nedostatečně tepelně upraveného masa, a pokrmů, které nebyly přímo před konzumací dostatečně tepelně upraveny.
Prevence kampylobakteriózy
Účinnou prevencí kampylobakteriózy je dodržování hygienických pravidel během manipulace s potravinami. Jde především o správnou tepelnou úpravu masa, důkladné mytí rukou před a po manipulaci s potravinami a konzumace čisté, pitné vody bez kontaminace.
Kampylobakterová enteritida
Popis: Kampylobakterová enteritida je nejčastějším bakteriálním průjmovým onemocněním, které doprovází kolikové bolesti břicha a horečka. Původcem jsou termotolerantní kampylobaktery.
Příčiny vzniku: Nejčastěji se infekce šíří požitím kontaminovaného nepasterizovaného mléka a výrobků z něj, vody a nedostatečně tepelně zpracovaného masa.
Příznaky: Horečka, bolest hlavy, kolikovitá bolest břicha, krvavý průjem s hlenem. Zvracení není typické.
Léčba: Pitný režim, při křečovitých bolestech podávání spasmolytik, při závažnějších průjmech nasazení antibiotik, dieta.
Prevence: Dodržování hygienických pravidel během manipulace s potravinami, konzumace dostatečně tepelně zpracovaného masa.