Článek
Dochází k ní z důvodu nedostatečnosti krevního zásobení v důsledku aterosklerózy, trombózy, při popálení, omrznutí či jako následek poranění. Vždy jde o závažný a nebezpečný stav, který je třeba včas léčit.
Gangréna je obvykle způsobená bakteriální infekcí a ohroženi jsou především diabetici, kteří mají špatně kompenzovanou cukrovku. Jde o kombinaci bakteriální infekce a syndromu takzvané diabetické nohy.
Jak se gangréna projevuje
Gangréna má různé příznaky podle typu gangrény. Existují tři typy:
Suchá sněť
Vzniká přerušením krevního oběhu a projevuje se jakoby usycháním kůže na končetinách. Zároveň dochází ke změně barvy, která se postupně mění až na černou. U tohoto typu není většinou přítomná infekce. Kůže je suchá a vyhlazená, připomíná pergamenový papír.
Vlhká sněť
Příčinou tohoto typu je bakteriální infekce, k níž dochází z důvodu špatně prokrvené tkáně. Následkem toho dochází k rozpadu a mokvání tkání. Poškozená tkáň má nazelenalou barvu a obvykle intenzivně hnilobně zapáchá.
Plynatá sněť
Tento typ je způsoben anaerobními bakteriemi, které se množí v podkoží a nereagují na běžnou antibiotickou léčbu. Přítomný je otok, hnisání a při pohmatu je cítit plyn pod kůží, jakoby třaskání. Tento typ je smrtelně nebezpečný.
Jak se gangréna léčí
Léčba gangrény probíhá kombinací neinvazivních a chirurgických metod. Podávají se antibiotika, obvykle nitrožilně ve vysokých dávkách. V případě vlhké a plynaté sněti se musí radikálně odstranit neživá tkáň. Někdy je nutné končetinu či její část amputovat. V indikovaných případech se využívá k léčbě takzvaná hyperbarická komora. K lékaři je nutné jít ihned při podezření na gangrénu.
Babské rady na gangrénu
Gangrénu je nutné léčit komplexně a léčba vyžaduje odborníky. Proto babské rady v tomto případě nemají své opodstatnění. Jako doplňující léčbu lze využít děvětsil lékařský, který se přikládá na postižená místa.
Komplikace spojené s gangrénou
Gangréna je život ohrožující stav. V případě neléčené sněti nebo odkládání léčby dochází téměř vždy ke komplikacím v podobě sepse (otravy krve), k amputaci končetiny či smrti.
Prevence gangrény
Vzhledem k tomu, že gangréna postihuje především diabetiky a osoby s aterosklerózou, nejlepší způsob, jak jí předcházet, je předcházet komplikacím konkrétních onemocnění. Patří sem nošení správné obuvi, prevence poranění, otlaků, péče o pokožku. Kromě toho je nezbytné jakákoliv poranění a každou ránu pečlivě vyčistit a správně ošetřovat, aby nedošlo ke kontaminaci a infekci.
Gangréna
- Příznaky - Záleží na typu, kůže může měnit barvu až do černé, případně je nazelenalá, oteklá a hnisá.
- Léčba - Antibiotiky, případně se musí radikálně odstranit neživá tkáň. Někdy je nutné končetinu či její část amputovat.
- Inkubační doba - Nemá inkubační dobu, nemoc se rozvíjí postupně obvykle několik dnů.
- Prevence - Správná obuv, prevence poranění, otlaků, péče o pokožku.
- Smrtnost - Gangréna může skončit smrtí, pokud se neléčí.
Odborná spolupráce: MUDr. Ivo Procházka, praktický lékař a člen výboru Sdružení praktických lékařů
Kontaktní, nebo atopický ekzém? Podle čeho poznáte a jak se léčí?