Článek
Přirozená konstrukce těla způsobuje, že krevní tlak a onemocnění ledvin bývají úzce propojeny. Vysoký tlak může být mnohdy jak příčinou, tak i komplikací spojenou s ledvinovým onemocněním. Pokud trpíte hypertenzí, je bohužel daleko vyšší riziko nejen potíží se srdcem, ale také zhoršení stavu ledvin.
Nemoci ledvin ani vysoký tlak nebolí
Problém je, že nemocné ledviny, stejně jako vysoký krevní tlak, na sebe neupozorňují tak razantně, abyste se vydali k lékaři. To, že vaše ledviny selhávají, nemusíte poznat dokonce ani ve chvíli, kdy už přišly o 90 % funkčnosti! Jsou totiž od přírody natolik „předimenzované“, že lze žít jen s jednou ledvinou. Proto se k lékaři často dostanou lidé až ve chvíli, kdy dojde k jejich úplnému selhání a jedinou možností je nahradit jejich funkci dialýzou nebo umělou ledvinou, případně transplantací. A v tu dobu už trpí následky snížené funkčnosti ledvin i srdce.
Jak tedy poznat, že ledviny strádají? Varovat vás mohou bolesti hlavy, únava, dušnost, ale třeba i tmavá barva moči. „Poškozené ledviny postupně ztrácejí schopnost vylučovat odpadní látky a vodu, takže zůstávají v těle. Nevyloučená tekutina se může hromadit i v krevních cévách a zvyšovat tlak,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Pinterová z laboratoře Synlab.
Ani o tom, že máte vysoký krevní tlak, se nedozvíte jinak, než jeho pravidelným měřením, ideálně i u lékaře. „Lékař vám může zároveň provést krevní testy, aby zkontroloval funkci ledvin a hodnoty dalších látek, jako je například draslík. Zároveň lze také zjistit přítomnost bílkovin v moči, což může být další signál problémů s ledvinami. Tlak je dobré si změřit občas i doma,“ doporučuje MUDr. Roman Štilec, Ph.D., primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Pardubicích.
Proč souvisí krevní tlak s ledvinami?
Vysoký krevní tlak není jen nápor na srdce, které nadměrně zatěžuje a může způsobit až nedomykavost srdečních chlopní, zvětšování srdce a podobně. Spolu s aterosklerózou časem poškodí i cévy, které už nedokáží dostatečně zásobovat orgány krví, a tím pádem ani výživou a kyslíkem. V důsledku toho strádají a postupně ztrácejí schopnost naplno pracovat. „Vysoký tlak také poškozuje malé filtrační jednotky v ledvinách a ty potom mohou přestat odstraňovat odpadní látky a přebytečné tekutiny z krve. Výsledkem může být nahromadění přebytečných tekutin v cévách, a ještě větší zvýšení krevního tlaku,“ vysvětluje Roman Štilec.
Vysoký krevní tlak může být také přímo příznakem onemocnění ledvin. Ty hrají při udržování krevního tlaku v normě důležitou roli, a pokud jsou nemocné, pak nejsou schopné ho regulovat tak, jak je zapotřebí – takže tlak stoupá.
Jak podpořit srdce i ledviny?
Důležité je na problémy s tlakem i ledvinami přijít včas, což zaručí nejen pravidelné preventivní kontroly u lékaře, ale třeba i domácí měření tlaku. Rozhodně by mělo být samozřejmostí u lidí nad čtyřicet let, ale od věci není ani v dřívějším věku.
Vhodnou prevencí vysokého tlaku i onemocnění ledvin je hlídat si přiměřenou hmotnost. „Obezita je úzce spojena s diabetem a vysokým krevním tlakem a téměř polovina pacientů dialyzačních středisek jsou právě diabetici. Důležité je udržovat krevní tlak na požadované úrovni a totéž platí o hladině cukru v plazmě,“ vysvětluje MUDr. Petr Táborský, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Praze 4 – Krči.
Také byste si měli hlídat léky, které dlouhodobě užíváte. Zjistěte si, zda nemohou poškozovat ledviny – a platí to nejen na ty předepsané lékařem, ale i volně prodejné.