Článek
Počítačová tomografie je diagnostická zobrazovací metoda, který kombinuje rentgenové paprsky a počítačovou technologii. Díky tomu jsou získané záběry podrobnější než klasické rentgenové snímky. Slovo tomografie označuje zobrazení v řezech. Někdy se používá kontrastní tekutina pro větší přesnost.
Vyšetření nebolí, ale nutnost ležet bez hnutí může působit jisté nepohodlí, zvláště pokud musíte na vyšetření například kvůli zranění.
CT vyšetřuje břicho, páteř a další
Počítačové tomografie se používá zejména k diagnostice, ale někdy se s její pomocí také vedou speciální léčebné úkony. Počítačová tomografie se často používá při vyšetřování hlavy, například při úrazech nebo cévních mozkových příhodách. CT rovněž pomáhá například rozeznat nebo vyloučit nádory, odhalit vnitřní krvácení, zranění včetně zlomenin nebo poškození orgánů. Pomocí CT angiografie (vyšetření cév) se vyšetřují velké tepny včetně mozkových.
Jak vyšetření probíhá
Někdy vás může čekat vyzvání, abyste odložili svoje oblečení a použili erární. Měli byste si každopádně sundat všechny šperky včetně piercingu.
Při samotném vyšetření budete ležet na skenovacím stole, který pomalu projede kruhovým otvorem vyšetřovacího přístroje tak, aby se paprsky dostaly k vyšetřované části těla. Je potřeba, abyste při vyšetření leželi v klidu, někdy budete rovněž požádáni, abyste zadrželi dech. Samotné vyšetření trvá několik desítek vteřin, ale celkem může včetně přípravy zabrat deset minut až půl hodiny.
Cvakání ozývající se během vyšetření je normální. Pokud vás představa vyšetření znepokojuje nebo trpíte-li klaustrofobií, řekněte to zdravotníkům předem, mohou vám podat mírně uklidňující léky.
Zdravotník obsluhující přístroj bude ve vedlejší místnosti, ale bude s vámi v kontaktu skrz okno, zatímco s vámi bude komunikovat pomocí reproduktoru.
Jak dlouho trvá CT vyšetření
Vyšetření trvá mezi 10 až 30 minutami. Vlastní skenování trvá pouze několik sekund, zbytek je příprava.
Po vyšetření není potřeba žádný zvláštní režim. Pokud byla použita kontrastní látka, musí pacient půl hodiny po vyšetření počkat v čekárně kvůli riziku alergické reakce. Obvykle je rovněž zapotřebí hodně pít, aby se kontrastní látka rychleji vyloučila z těla.
Jaký se CT liší od rentgenu
Zatímco při klasickém rentgenování se používá nehybný proud záření, který prochází kůží, kostmi, svaly a podobně, při CT se rentgenový paprsek pohybuje kolem těla. Díky tomu je možné získat různé pohledy na stejný orgán nebo tělesné struktury včetně mnoha detailů.
Záběry jsou odesílány do počítače, který tato data zpracovává a zobrazuje ve dvourozměrné podobě, v případě modernějších přístrojů a příslušného softwaru je výsledkem trojrozměrné zobrazení.
Používá se při CT kontrastní látka?
Některé typy CT vyšetření vyžadují použití kontrastní látky, ústně nebo nitrožilně, výjimečně konečníkem, aby byla vyšetřovaná tkáň lépe vidět. Před takovým vyšetřením je někdy třeba být na lačno a vynechat léky, které užíváte.
Běžně používaná kontrastní látka obsahuje jód a může vyvolávat alergickou reakci. Před vyšetřením s použitím kontrastní látky je nutné vyšetření zaměřené na funkci ledvin. Pokud bude vyšetření provedeno bez kontrastní látky, můžete před ním jíst a pít bez omezení.
Po aplikaci kontrastní látky můžete pociťovat například nával horka, kovovou chuť v ústech, bolest hlavy nebo nevolnost, ovšem jen velmi krátce.
Je CT rizikové?
Nevýhodou počítačové tomografie je, že člověka vystavuje ionizujícímu záření, a proto se má používat jen ve skutečně indikovaných případech, například pokud předchozí rentgenové nebo ultrazvukové vyšetření nebylo dostatečně průkazné. Měli byste každopádně upozornit lékaře na případné těhotenství, včetně takového, které zatím nebylo potvrzeno.
Odborná spolupráce: Praktická lékařka MUDr. Michaela Petrová