Článek
Patří do skupiny antioxidantů čili látek, které působí proti poškozování buněk a zpomalují stárnutí. Patří mezi vitaminy rozpustné v tucích, jde o směs několika podobných látek, kterým odborníci říkají tokoferoly a tokotrienoly.
Je důležitý pro funkci mozku a také imunitu či plodnost. Většina lidí s jeho nedostatkem potíže nemá, tělo si bere éčko z potravy. Dodávat ho uměle je třeba jen málokdy a vždy po konzultaci s lékařem.
Význam vitaminu E v těle
Vitamin E spolu s dalšími antioxidačními látkami nejvíce pomáhá proti oxidačnímu stresu, to znamená, že brání působení volných kyslíkových radikálů na organismus, čímž zpomaluje rozvoj aterosklerózy a tím mimo jiné snižuje riziko nemocí srdce a cév.
Pomáhá také s dalšími potížemi, nejčastěji těmi, které se vyskytují v seniorském věku, a to u Parkinsonovy a Alzheimerovy nemoci, protože působí kladně na nervovou soustavu. Správný příjem má nejspíš vliv i na prevenci nádorových onemocnění, ale i na tvorbu pohlavních buněk a tím i plodnost. Podporuje správnou funkci a vzhled kůže, hojení ran a kvalitu vlasů.
Význam vitaminu E
Chrání buňky před působením volných radikálů a oxidačním stresem, z čehož vyplývá řada pozitivních účinků:
- Zpomalení rozvoje aterosklerózy a snižování hladiny cholesterolu
- Snížení rizika kardiovaskulárních a nádorových onemocnění
- Zpomalení stárnutí
- Působí kladně na nervový systém a tím i na prevenci Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci
- Zlepšuje kvalitu kůže a vlasů
- Urychluje hojení kůže
- Pozitivně ovlivňuje plodnost a hormonální hladinu
V čem je vitamin E
Nejlepším přírodním zdrojem vitaminu E jsou rostlinné oleje – jak olivový, tak i řepkový či slunečnicový. Hodně ho je v pšeničných klíčcích, mandlích a dalších ořeších. Tyto potraviny je třeba uchovávat v temnu a dbát na to, aby nepodléhaly žluknutí.
Neničí se vařením, ale vysokými teplotami ano, proto pozor na to, při smažení se z oleje vitamin E doslova vypaří. V potravinách živočišného původu (maso, zejména játra a vejce) je jeho obsah minimální, závisí na obsahu vitaminu v krmivu zvířat.
Obsah vitaminu E v potravinách (průměrné hodnoty v porci) | |
---|---|
Rostlinný olej (porce cca 20 ml) | 2–10 mg (rafinované oleje obsahují vitaminu méně než za studena lisované) |
Ořechy a semena (porce 20 g) | 3–5 mg |
Zelenina (porce 100 g) | 2 mg |
Ovesné vločky (porce 50 g) | 1,5 mg |
Pšeničné klíčky (porce 50 g) | 12 mg |
Jak se projevuje nedostatek vitaminu E
Naprosté většině lidí, kteří konzumují běžnou a pestrou stravu s dostatkem rostlinných tuků a zeleniny, nedostatek vitaminu E nehrozí. Potíže mohou vzniknout, když jejich příjem výrazně omezíte.
Jinak se deficit objevuje spíše v případě lidí, kteří mají například chronické onemocnění jater nebo trávicího traktu spojené s poruchou vstřebávání tuků, jako je třeba Crohnova nemoc. Nedostatek vitaminu E se může projevit snížením imunity, zhoršenou kvalitou kůže a vlasů, poruchou funkce svalů a nervů nebo poruchami plodnosti.
S lékařem by se o užívání vitaminu E formou doplňku stravy měli poradit kuřáci, protože kouření významně zvyšuje oxidační stres a podporuje rozvoj aterosklerózy. Navíc kouření tabáku samo o sobě hladinu vitaminu E výrazně snižuje.
Podobně jsou ohrožení také obézní lidé, diabetici, ale zvýšenou potřebu vitaminu E mají i ženy v klimakteriu.
Předávkování vitaminem E
Vitamin E většinou není třeba doplňovat uměle, pokud vám to neřekne lékař. Vždy se s ním o tom poraďte.
Vyšší dávky mohou způsobit nevolnost, únavu, průjem a svalovou slabost. Hrozí i potíže se srážlivostí krve. Zhoršuje totiž vstřebávání vitaminu K a tím snižuje krevní srážlivost – to je nebezpečné zejména pro ty, co užívají léky na ředění krve. Vysoké dávce vitaminu E je třeba se vyhnout dva týdny před plánovanou operací a také nejméně 14 dnů poté.
Proč vitamin E neužívat v tabletách
Studie ukázaly, že zvýšení příjmu vitaminu E nemá vliv na jeho vyšší účinek jako antioxidantu. Nejlepších výsledků dosahuje ve chvíli, kdy ho do těla dostáváte spolu s dalšímu antioxidanty, a navíc v přirozené formě čili v podobě ovoce, zeleniny, ořechů a kvalitních tuků.
Preparáty na trhu jsou obvykle součástí směsí, nejčastěji s dalšími látkami podporujících plodnost, případně zlepšujících kvalitu pleti či vlasů. Najdete je třeba v kombinaci s pupalkou dvouletou, kde se předpokládá pozitivní vliv na hormonální nerovnováhu.
Doporučení denní dávky vitaminu E
Denní doporučená dávka pro dospělé je 12-15 mg pro muže, 11-12 mg pro ženy, těhotné a kojící ho potřebují 13-17 miligramů.
Denní doporučená dávka pro děti ve věku 11-14 let je to 8 mg, 7-10 let 7 mg, 4-6 let 6 mg, 1-3 roky 5 mg.
Horní hranice pro bezpečný příjem je určena na 300 mg/den.
Vitamin E: účinky na pleť a vlasy
Pozitivní účinky vitaminu E se využívají i v kosmetice. V té vlasové zlepšuje růst a kvalitu vlasů, pomáhá s regenerací pokožky, hydratuje ji a brání tvorbě lupů.
V pleťové kosmetice se využívají jeho antioxidační schopnosti, díky kterým zpomaluje stárnutí pokožky a chrání buňky před poškozením volnými radikály.
Vitamin E
Doporučená denní dávka: Denní potřeba vitaminu E není přesně stanovena.
Vitamin E v potravinách: Rostlinné oleje, pšeničné klíčky, mandle, ořechy.
Nedostatek vitaminu E: Projeví se snížením imunity, zhoršenou kvalitou kůže a vlasů, poruchou funkce svalů a nervů nebo poruchami plodnosti.
Odborná spolupráce: Mgr. Aneta Sadílková, nutriční terapeut specialista, III. interní klinika endokrinologie a metabolismu VFN, Praha, www.nutricniterapie.cz