Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Vdovský hrb (odborně posturální kyfóza) je nahromaděná tuková tkáň mezi hrudní a krční páteří, konkrétně kolem jejího posledního, sedmého obratle. Kromě estetického charakteru ovšem může mít i zdravotní dopady v podobě omezeného prokrvování a přísunu kyslíku do plic a mozku. Název vdovský hrb vznikl pravděpodobně z důvodu, že bývá spojován s vyšším věkem a změnami, které přicházejí v důsledku stárnutí a opotřebování kloubů, včetně páteře. Může se ale objevit i u mladších ročníků.
Proč naroste na zádech hrb
Ke zhroucení páteře v oblasti krku a hrudníku, vedoucímu ke zvýšenému předklonu těla, může dojít z několika příčin. Jednou z nejčastějších jsou onemocnění jako osteoporóza a artróza. Viníkem ale může být rovněž vadné držení těla, zejména hlavy, které se s postupujícím věkem zhoršuje, horní polovina těla se „kulatí“, a vytváří tak hrbolek na zádech. Na jeho vzniku se mohou podílet také hormonální změny, například v menopauze, nebo endokrinní poruchy.
„Za vznikem hrbu může stát genetika, rozvoj osteoporózy, degenerativní změny, ale nejčastěji vzniká v důsledku špatného životního stylu. Spoustu času trávíme vyhrbení a s hlavou vysunutou před tělo, abychom lépe viděli na počítač nebo mobil. Ramena jsou stočená k sobě a trapézy a svaly kolem krční páteře jsou ve velkém napětí. Stejně se tomu děje i v případě, že máme úzkosti nebo stres, celí se pak choulíme. Když se v takové pozici nacházíme dlouhodobě, začne si vybírat svou daň staženými prsními svaly i bránicí (máme problém se nadechnout), ale také bolestmi ramen, šíjových svalů, zatuhlým trapézem a právě vznikem vdovského hrbu,“ vysvětluje pohybová specialistka Zuzana Rybářová, která pořádá kurzy Restart těla.
Léčba a zlepšení kvality života
Léčba závisí na příčině a také závažnosti stavu, musí být komplexní a obvykle zahrnuje fyzioterapii, rehabilitaci a cílená cvičení, zaměřená na správné držení těla a posilování svalstva zad a krku, která pomohou stabilizovat páteř.
Pro lepší pohyblivost páteře a zmírnění napětí v okolních svalech poslouží strečink, tedy pravidelné protahování, pokud je příčinou osteoporóza, lékař může předepsat léky, které pomáhají zpevnit kosti a zpomalit úbytek kostní hmoty. K léčbě chronických bolestí, jež mohou s vdovským hrbem souviset, je možné využít analgetika, tedy léky proti bolesti, v některých případech je nevyhnutelný i chirurgický zákrok.
Pomůže pohyb a správné držení hlavy
Jak zabránit vzniku vdovského hrbu i zhoršování stavu? Důležitý je aktivní životní styl spojený s pravidelnou pohybovou aktivitou (ideální je chůze, plavání, pilates nebo jóga) a každodenní snaha o správné držení těla při chůzi i sezení. U lidí, kteří trpí nadváhou, může prospět snížení tělesné hmotnosti, což pomůže snížit tlak na páteř.
„Prevencí bolestí zad, ramen, ale také vzniku vdovského hrbu je, abyste drželi hlavu správně – nad hrudníkem a pod tím by měla být nastavena pánev. Neklesejte hlavou k mobilu, ale zvedněte mobil nahoru, před oči. Monitor nebo laptop si vypodložte knihami, abyste upínali zrak na jejich horní okraj. A kdykoli můžete, dejte si na temeno hlavy tenkou knihu a pracujte s ní na počítači, čtěte si tak esemesky, jezte, choďte s ní… Uvidíte, jak se hezky napřímíte a tělo si znovu uvědomí správný pohybový návyk. O tom, že budete působit mnohem sebevědoměji, nemluvě,“ doporučuje Zuzana Rybářová.
Čtyři cviky proti vdovskému hrbu od Zuzany Rybářové
1. Písmeno Y

Zvedněte horní končetiny nad hlavu. Ruce a dlaně nechte v prodloužení předloktí a stáhněte lopatky a ramena dolů. Vydržte 30 sekund.Foto: Archiv Zuzany Rybářové
2. Písmeno T

Horní končetiny protáhněte a upažte, jsou kolmé k tělu a dlaně směřují dopředu. Vydržte 30 sekund. Foto: Archiv Zuzany Rybářové
3. Písmeno W

Pokrčte lokty a přitáhněte je k tělu, k trupu, ruce nechte v prodloužení předloktí. Vydržte 30 sekund.Foto: Archiv Zuzany Rybářové
4. Písmeno L

Horní končetiny dejte do pravého úhlu tak, že paže jsou kolmé k tělu, předloktí kolmé k pažím, ruce opět nechte v prodloužení předloktí. Vydržte 30 sekund. Foto: Archiv Zuzany Rybářové