Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Elektronické cigarety, při jejichž kouření nedochází k žádnému spalování, tedy u nich odpadá vdechování oxidu uhelnatého a dalších škodlivin, způsobených hořením, jsou čím dál oblíbenější. Velké popularitě se těší zejména vapovací pera a tyčinky s ovocnými, čokoládovými a dalšími atraktivními příchutěmi.
Název těchto produktů je odvozen od anglického slova „vape“, což znamená pára. Elektronická cigareta funguje tak, že ohřívá tekutý liquid a vytváří aerosol, který člověk inhaluje. Pro spoustu lidí jde o jakousi berličku a nástroj, který jim pomáhá omezit kouření nebo s ním úplně přestat.
Návykový nikotin škodí srdci i cévám
Každému je asi jasné, že ženy, které se snaží otěhotnět, by se měly vyvarovat kouření i požívání většího množství alkoholu. Jak je to ale v případě vapování, o kterém si mnohdy můžete přečíst, že vašemu zdraví v podstatě téměř ničím neškodí? Opak je bohužel pravdou. I elektronické cigarety totiž obsahují škodlivé látky (např. propylenglykol v náplni, který může podráždit dýchací cesty a ve vysoké dávce způsobit otravu) a nikotin – některé druhy ho podle dostupných dat dodávají do těla dokonce ještě větší množství než klasické cigarety.
Nikotin prokazatelně vašemu tělu škodí. Zvyšuje hodnoty krevního tlaku a z dlouhodobého hlediska poškozuje a stahuje cévy. Zvyšuje též srážlivost krve, zrychluje srdeční činnost a tím zvyšuje riziko vzniku srdečního infarktu či mozkové mrtvice. Zdravotní dopady používání elektronických cigaret jsou sice významně nižší než u kouření cigaret klasických, i v případě vapování by ale mělo platit, že by se mělo praktikovat opatrně a s mírou.
Vapování ničí ženská vajíčka
Výzkumů, týkajících se vapování a jeho vlivu na ženské zdraví a plodnost, je prozatím jen omezené množství. Jedním z nich je studie společnosti Hertility Healths, která ukázala, že 22 % žen, které se snaží otěhotnět, pokračuje dále ve vapování a nehodlají s ním přestat.
Studie, které se anonymně zúčastnilo více než 300 tisíc žen ve věku 20 až 30 let, identifikovala pravděpodobnou souvislost mezi vapingem a stárnutím vaječníků. Na základě laboratorních rozborů krve těchto žen bylo totiž zjištěno, že ty, které kouří tabák nebo vapují, mají v těle nižší hladinu anti-Müllerova hormonu (AMH), který udává, kolik vajíček ženám zbývá ve vaječnících.
Hormonální výkyvy i poruchy ovulace
„Nikotin a další chemické látky obsažené v elektronických cigaretách mohou narušovat produkci ženských pohlavních hormonů a urychlovat pokles ovariální rezervy (zásoby vajíček ve vaječnících) a narušovat produkci důležitých hormonů, které jsou klíčové pro regulaci menstruačního cyklu a ovulace,“ uvedla Dr. Helen O'Neill, reprodukční a molekulární genetička a zakladatelka společnosti Hertility Health pro britský magazín Glamour.
Lékařka dodává, že na základě daných zjištění je v každém případě vhodné, aby ženy, které plánují otěhotnět, s vapingem co nejdříve přestaly. Maximální snížení vystavování organismu škodlivým látkám, obsažených v elektronických cigaretách, s jistotou pomůže zlepšit celkové reprodukční zdraví a významně zvýšit šance na početí dítěte.