Článek
Kiwi je plodem popínavé dřeviny aktinidie lahodné, známé je také pod názvem čínský angrešt. Původně pochází z Číny, konkrétně z údolí řeky Yangtze. Dnes se pěstuje po celém světě v oblastech s mírným klimatem. Na Dálném východě se od pradávna používá například k léčbě zubního kazu nebo paradontózy. Jde o ovoce s nahnědlou chlupatou slupkou a sladkokyselou zelenou dužinou uvnitř. Když si ho dopřejete alespoň dvakrát týdně, posílíte imunitu, budete lépe usínat a zlepšíte i funkci plic. K těmto závěrům dospělo hned několik vědeckých studií.
Kosti i nervy v kondici
Kiwi je doslova nabité vitaminem C. Možná nevíte, že tohoto vitaminu obsahuje více než pomeranče, jahody, maliny i červený rybíz, a jediný plod tak dokáže pokrýt téměř celou doporučenou denní dávku pro dospělého člověka. Najdete v něm i vitaminy B, D, E a K.
Dále je bohatým zdrojem hořčíku, železa a draslíku, který podporuje kardiovaskulární systém. Hořčík je zase důležitý pro správné fungování metabolismu a zdravý nervový systém. Miniaturní semínka pak obsahují omega-3 mastné kyseliny a řadu antioxidantů. A co víc, pravidelná konzumace kiwi je, díky vysokému obsahu vitaminů D a K, výbornou prevencí osteoporózy.
Pomoc při astmatu, vysokém cholesterolu i zácpě
Podle některých výzkumů existují důkazy, že konzumace plodů bohatých na vitamin C pomáhá zlepšit funkci plic u lidí s astmatem a podporuje střevní peristaltiku, tedy činnost střev, čímž zamezuje zácpě a funguje jako prevence rakoviny tlustého střeva. A co víc, vědci přišli rovněž se zjištěním, že pravidelná konzumace kiwi snižuje hladinu krevního tlaku a pomáhá chránit srdce i cévy. Mimo jiné tím, že antioxidanty obsažené v plodech tohoto tropického ovoce dokážou omezovat nadměrné srážení krve a zároveň redukovat hladinu cholesterolu v krvi. Vitamin C společně s hořčíkem podporují látkovou výměnu, zpevňují žíly a cévy a prospívají zraku.
Lepší spánek, pleť bez vrásek
Vědci z Taiwan’s Taipei Medical University přišli v rámci svých studií se zjištěním, že kiwi může mít vysoce příznivý vliv na kvalitu spánku, pomáhá při nespavosti i potížích s usínáním. Nezanedbatelné jsou i „zkrášlující“ účinky kiwi. Umí vyhlazovat, vypínat a regenerovat pokožku, díky vitaminu E zabraňuje jejímu předčasnému stárnutí a tvorbě vrásek. Živiny, které kiwi obsahuje, přispívají k produkci kolagenu v organismu, čímž udržují pleť pružnou a hydratovanou, vitamin E ji chrání před poškozením slunečními paprsky a UV zářením.
Smoothie s kiwi
Do mixéru vložte 1 kus oloupaného kiwi, 1 banán, polovinu jablka, hrst čerstvého baby špenátu a vše zalijte 200 až 250 ml vody, případně ovesného či mandlového mléka, a společně rozmixujte. Smoothie můžete dochutit medem, čekankovým sirupem nebo pomerančovou šťávou.
Kiwi pleťová maska
Dužinu z poloviny plodu kiwi rozmačkejte v misce vidličkou, přidejte lžičku tučného tvarohu, lžičku přírodního bílého jogurtu a pár kapek olivového či kokosového oleje. Promíchejte a směs naneste na pleť obličeje, krku nebo dekoltu. Nechtě působit 10 minut a poté opláchněte vlažnou vodou.
Sorbet z kiwi
Šest plodů kiwi oloupejte, nakrájejte na čtvrtiny a vložte do mixéru. Přidejte dvě lžíce krupicového cukru, případně rýžový či čekankový sirup, trochu citronové či limetkové šťávy a lžičku medu, přilijte asi 50 ml vody. Vše společně rozmixujte, směs přelijte do plastové vaničky a uložte do mrazáku. Během prvních dvou hodin mražení 2× promíchejte. Do sorbetu můžete podle chuti přidat jahody či maliny.