Článek
Jste často nervózní, zdánlivě bezdůvodně podráždění, vaše nálada je jako na houpačce, reagujete neadekvátně na různé situace? Pokud se ještě navíc potýkáte s poruchami soustředění nebo úzkostmi a k tomu se přidává mravenčení či brnění končetin, konečků prstů nebo jazyka, nebo dokonce nekontrolovatelné trhavé pohyby, záškuby a tiky, měli byste zpozornět. Může jít o příznaky takzvané tetanie.
Zvýšená agresivita i kolapsové stavy
„Tetanie je stav zvýšené dráždivosti nervosvalového ústrojí. Je způsobena buď nedostatkem vápníku, výrazně častěji ale nedostatkem hořčíku. Tato choroba se projevuje buď sklonem ke křečím (různými křečovými stavy, křečovými záchvaty) nebo stavy hluboké deprese, rozšířené agresivity či nervozity, nebo dokonce různými kolapsovými stavy,“ popisuje lékař Michal Sýkora.
Nedostatek vápníku může v organismu nastat například při hypoparatyreóze, kdy štítná žláza neprodukuje dostatek parathormonu, který hraje klíčovou roli v regulaci hladiny vápníku v těle. Jeho hlavním úkolem je udržet v krvi stabilní koncentraci vápníku, což je nezbytné pro správnou funkci nervů i svalů.
Příčinou nedostatečné hladiny hořčíku je mnohdy nevhodná strava nebo poruchy metabolismu a zažívání. Ke špatné vstřebatelnosti nebo rychlejší ztrátě minerálů mohou přispívat rovněž některé typy léků, například diuretika (léky, podporující odvádění vody z těla).
Křeče a záchvaty
„Tetanický záchvat může trvat minuty, ale i hodiny, což si mohou lidé mnohdy splést s epileptickým záchvatem. Rozsah křečí ovšem bývá rozmanitý. Příznaky se mohou projevovat velmi dramaticky, sama o sobě ale tetanie není život ohrožující,“ uvádí Michal Sýkora.
Může ovšem dojít k případům, kdy pacient kvůli křečím přestává dýchat nebo začne dýchat příliš rychle, v důsledku čehož vznikají poruchy acidobazické rovnováhy (dynamická rovnováha mezi kyselými a zásaditými látkami uvnitř organismu). Silné křeče pak můžou způsobit natržení nebo jinou deformaci svalu, což v některých případech může vést k jeho trvalému poškození.
Poruchy spánku i gynekologické problémy
Mezi další nepříjemné komplikace při tetanii patří poruchy spánku či nadměrné stresové vypětí. „Některé ženy mohou zaznamenávat také různé gynekologické obtíže, jako je například těžký premenstruační syndrom či silně bolestivá menstruace. Kromě toho může rozvoj tetanie souviset i se zvýšeným počtem spontánních potratů,“ říká psycholožka Simona Hřebíčková.
První pomoc při tetanickém záchvatu
Tento stav může být pro náhodné přihlížející děsivý, protože se často projevuje silnými svalovými křečemi, třesem a potížemi s dýcháním. Co můžete udělat a jak postupovat v případě, že narazíte na někoho, koho postihl akutní tetanický záchvat?
„Ze všeho nejdůležitější je především přivést postiženého ke klidnějšímu a pravidelnému dýchání. Vysvětlit mu, co se s ním děje, pokusit se ho maximálně uklidnit, a pokud se stav nelepší, přivolat lékařskou pomoc, která zajistí nitrožilní podání hořčíku či vápníku,“ radí Michal Sýkora. Důležité je nepanikařit. Postiženého člověka posaďte nebo položte do pohodlné polohy, aby se svaly mohly uvolnit, případně, pokud je to možné, podejte minerální vodu s hořčíkem a vápníkem.
Prevence? Hořčík
Dlouhodobá prevence má pro jedince postižené tetanií velký význam a neměla by být podceňována. Co uleví od nepříjemných potíží? Nejčastěji je to právě dostatečný příjem minerálu hořčíku. Ideálním řešením je pravidelný přísun tekutou formou, například mineralizovanou vodou. Některé formy „doplňkového“ magnezia, jako například různé hořčíkové tablety, mají nezřídka nízkou vstřebatelnost, což znamená, že tělo nedokáže efektivně využít hořčík z těchto tablet, a efekt je tedy nedostatečný.