Článek
Může skončit smrtí, ale je velmi vzácný – podle statistik se syndrom toxického šoku ročně vyvine asi u jedné ze sta tisíc menstruujících žen. Menstruující dívky/ženy však nejsou navzdory dřívějším přesvědčením jediné, u kterých se TSS (z angličtiny - toxic shock syndrom) může rozvinout – v ohrožení je v každý, bez ohledu na věk nebo pohlaví (ačkoliv u mužů se TSS objevuje zřídka).
Jak infekce vzniká
Původcem jsou bakterie stafylokoka nebo streptokoka (vzácněji). Ty jsou běžnou součástí sliznic (nejvíce nosu, krku a vaginy), ale když se přemnoží, začnou produkovat toxiny napadající imunitní systém. Aby se rozvinul TSS, musí se bakterie dostat do krevního oběhu. K tomu může dojít několika způsoby, a to buď skrze tampon, který zůstal dlouho v pochvě (a odtud do krevního oběhu skrze malou ranku), nebo po porodu či potratu, také infekcí kožního poranění nebo při bakteriální infekci dutin či sliznic.

Tampon by v žádném případě neměl být zaveden déle než 8 hodinFoto: Bencemor, Shutterstock.com
Komu hrozí nejvíce
TSS vyvolaný stafylokokem je nejobvyklejší u jedinců mezi 15-35 lety, více než 90 % případů se vyskytuje u menstruujících dívek mezi 15-19 lety. Streptokokový TSS napadá všechny věkové skupiny, nejvíce osoby mezi 20-50 lety, zejména starší nebo velmi mladé jedince (nerozvinutá nebo už naopak oslabená imunita), pacienty s diabetem nebo alkoholiky (oběma skupinám se hůře hojí rány, a jsou tak náchylnější ke vzniku infekce).
Jakou roli hraje tampon nebo kalíšek
Podobně jako tampony jsou rizikové i menstruační kalíšky. Žádné z těchto menstruačních pomůcek by neměly v pochvě strávit více než osm hodin. Po uplynutí této doby se zvyšuje riziko infekce, což může zahrnovat cokoliv od vaginálního podráždění, přes zánět až po TSS. Tmavá, teplá a vlhká vagina představuje živnou půdu pro rozvoj bakterie a po osmi hodinách se tampon nebo kalíšek uvnitř pochvy mění v nové místo pro růst patogenů.
Riziko růstu se zvyšuje právě po osmi hodinách, přesto lékaři doporučují měnit pomůcky po třech až šesti hodinách a u tamponů používat nejnižší potřebnou absorpci (abyste nespoléhaly na to, že tampon vydrží uvnitř déle a neměly tendenci dobu jeho výměny byť podvědomě odkládat). „Právě v době menstruace je mikrobiální obraz poševní v nejhorším stavu a jakoukoliv stázou krve ve vagině dochází ještě k jeho zhoršení,“ vysvětluje MUDr. Pavel Turčan, Ph.D., FECSM, gynekolog a sexuolog působící v Centru Mediol v Olomouci. „Protože pokud krev uvnitř zůstává a neodtéká ven, stává se z ní velice dobrá půda pro množení patogenních bakterií,“ doplňuje.
Příznaky syndromu toxického šoku
Projevy jsou podobné jako u virózy – nastupuje horečka (39° a více), silná nevolnost, zvracení, průjem, dále se objevují bolesti svalů, krku a hlavy, běžný je výskyt závratí nebo vyrážky připomínající spálení sluncem (nejvíce na dlaních a chodidlech). Příznaky mohou mít zprvu i nižší intenzitu a nemusí se nutně objevit všechny.

Silná nevolnost a zvracení mohou být příznaky TSSFoto: Tomsickova Tatyana, Shutterstock.com
Proč je TSS nebezpečný
Bez správné léčby mohou příznaky do 48 hodin postoupit do selhání orgánů (nejčastěji ledvin) a smrti. Ačkoliv jsou morbidita a mortalita obvykle vyšší u streptokokového TSS, oba jsou po prodělání spojeny s dlouhodobými následky. Patří mezi ně hypotenze (nízký krevní tlak), syndrom respirační tísně a multiorgánové komplikace, které mohou způsobit dlouhodobé poškození orgánů.
Co dělat, když máte podezření na TSS
Pokud menstruujete nebo máte kožní poranění či infekční kožní onemocnění a zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků, neměly byste otálet s kontaktováním lékaře. Toho spravte o skutečnosti, že máte menstruaci nebo kožní infekci, aby bylo zjevné, jakého původu mohou vaše komplikace být. Špatná zpráva je, že po prodělání TSS proti němu nejste imunní, a může se tedy rozvinout znovu. I s touto skutečností je třeba počítat.
Prognóza, léčba a jak se chránit
Z malého počtu lidí, kteří každý rok onemocní, zemřou na TSS dva až tři z nich (úmrtnost je 30-70 %). Je důležité si uvědomit, že pokud je TSS diagnostikován a léčen včas, existuje velká šance na uzdravení – při správné léčbě se pacient obvykle uzdraví za dva až tři týdny. Léčba spočívá v odstranění zdroje infekce (vyjmutí menstruační pomůcky, očištění a dezinfekci ran), v nasazení antibiotik a ve stabilizaci oběhu infuzemi, bývá proto nutný pobyt v nemocnici, kde je pacient pod dohledem. Nejúčinnější prevencí je dodržování základních hygienických pravidel, nenechávat v pochvě menstruační pomůcky déle než osm hodin a dbát na očistu kožních poranění.
Syndrom toxického šoku (TSS)
Popis - Vzácné, ale závažné infekční onemocnění způsobené přemnožením bakterií stafylokoka či streptokoka a produkováním toxinů napadajících imunitní systém.
Příznaky - Nevolnost, horečka, bolesti, celková únava, závratě, zvracení, průjem, vyrážka připomínající spálení od sluníčka.
Inkubační doba - Riziko se zvyšuje po osmi hodinách, kdy ponecháte v pochvě tampon či menstruační kalíšek. Do 48 hodin se mohou prvotní příznaky rozvinout v multiorgánové selhání a smrt.
Léčba - Odstranění zdroje infekce, nasazení antibiotik a infuzí pro podporu oběhu. Hospitalizace v nemocnici.
Smrtnost - 30-70 %
Prevence - Dodržování správné hygieny v období menstruace, nenechávat tampon či menstruační kalíšek v pochvě déle než osm hodin, pečovat o kožní poranění.
Odborná konzultace s MUDr. Pavlem Turčanem, Ph.D., FECSM, gynekologem a sexuologem z Centra Mediol v Olomouci