Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Budíte se ráno s nepříjemně svíravým pocitem sucha v ústech? I když jde o jev celkem častý, rozhodně není přirozený. Vzniká v důsledku celé řady faktorů. Souvisí se špatným životním stylem, může jít ale i o projev zdravotních problémů. Trápí-li vás dlouhodobě, je důležité informovat o tom lékaře.
Sliny bojují proti bakteriím
Ústa jsou prostředím přirozeně vlhkým, a to díky tvorbě slin. Ty mají významnou roli. Pomáhají ústa čistit, ničit viry a bakterie, omývají zubní sklovinu a chrání ji před vznikem zubního kazu, zachovávají v ústech přirozené pH. Při jídle pomáhají zvlhčit potravu a usnadňují polykání. Za den vyprodukuje tělo víc než litr slin.
Při snížené produkci slin můžete cítit lepivý pocit v ústech nebo svíravé sucho, zhoršené polykání, pálení na jazyku. Neobvyklá není ani nepříjemná pachuť a zápach. K vysychání ústní dutiny můžete přispívat špatnou životosprávou, souvisí ale i s léčbou nebo skrytým onemocněním v těle.
Zanedbaný pitný režim
Nedostatečný příjem tekutin může vést k celkové dehydrataci organismu, tedy i ke snížené tvorbě slin. Doplňovat tekutiny je ideální během celého dne. Snažit se to večer dohnat nárazově je kontraproduktivní, jen tím spláchnete sliny z úst a potíže spíše narostou.
Příliš alkoholu a kofeinu
Za nepříjemnými pocity v ústech může stát nadměrná konzumace kávy. „Klasická káva obsahuje kofein, který dokáže nejen povzbudit, ale způsobuje také xerostomii, tedy právě sucho v ústech. A právě sucho v ústech je hlavní příčinou zápachu z úst,“ vysvětluje zubní lékařka Jana Karbusická, proč vám po pití kávy může být nevábně cítit dech (kolik káv denně je v pořádku?). Současně s kávou je proto žádoucí pít čistou vodu. Kromě kávy pozor i na další kofeinové nápoje, ale také alkohol a kouření, i ty mají silný dehyratační účinek.
Agresivní večeře
Ranní sušák v ústech může mít na svědomí i nevhodná večeře. Potíže zřejmě pocítíte po hodně kořeněných a slaných pokrmech. Pozor také na příliš vysokou teplotu pokrmů i nápojů.
Užívané léky
„Snižovat slinnou sekreci, a vést tak ke zhoršení stavu, mohou i některé léky,“ varuje doktor Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. V seznamu vedlejších účinků mají tento problém popsaný antihistaminika, hypnotika, protizánětlivá léčiva, léky na vysoký krevní tlak, ale i většina antidepresiv. K potížím dochází i v důsledku radioterapie nebo chemoterapie.
Dýchání ústy
Suchost v ústech vzniká i v důsledku zvýšeného dýchání ústy, třeba při rýmě. Na vině může být i chrápání. Proti tomu může pomoci speciální nástavec do úst, který vás nutí dýchat správně, tedy nosem.
Ledviny, artritida i cukrovka
Kolísání produkce slin může souviset i s nějakým zatím skrytým onemocněním. Obvykle provází cukrovku, lupus nebo revmatoidní artritidu, časté je ji u nemocí ledvin, nákazy virem HIV či Parkinsonově chorobě. Objevuje se při stresu či úzkostech, zapříčiněné může být i hormonálními změnami, například v těhotenství.
Problém řešte nejen s lékařem
Pokud se vás sucho v ústech týká, informujte o potížích svého ošetřujícího lékaře, ale i zubaře. Nedostatek slin totiž způsobuje, že se v ústech množí bakterie, narůstá riziko onemocnění dásní a zvýšená kazivost zubů. Neřešené potíže mohou vyvolat i trávicí problémy, lidé trpící xerostomií mohou mít i problémy při mluvení.
Jak si rychle ulevit
Trápí-li vás sucho v ústech dlouhodobě, vsaďte na zvýšený pitný režim. Úlevu může přinést i žvýkačka nebo bonbon bez cukru. Volte přípravky péče o zuby na míru vaším potížím, tedy ústní vodu bez alkoholu a speciální zubní pastu proti suchu v ústech.
Při jídle dbejte na to, ať potravu dobře rozžvýkáte. Zkuste omezit sůl a pikantní koření. Zkuste si ústa proplachovat čajem z šalvěje nebo islandského lišejníku. Z babských rad prý pomáhá také převalovat v ústech po dobu několika minut lžíci kokosového oleje.