Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Suchá pokožka trpí nedostatečným vytvářením kožního mazu, který zadržuje vlhkost, což má za následek ztenčení kůže a následné pnutí. Lidé, kteří mají přirozeně suchou pokožku, mají v mladším věku tu výhodu, že příliš netrpí na akné a jejich pleť je čistější, než u jedinců s mastnou pletí. S postupujícím věkem bývá ale suchá pokožka velmi citlivá a náchylnější k podráždění, šupinkovatění a také ke vzniku kožních nemocí, jako je například ekzém. Zároveň se na ní rychleji tvoří vrásky.
Příčiny suché pokožky
„Příčinou suché pokožky je nedostatečná hydratace, kůže se může olupovat a tvořit šupinatá místa. U ekzematické pokožky je známo, že nedokáže dostatečně zadržet vodu, a proto je kůže suchá. Dalším onemocněním je i ichtyóza, kdy je kůže suchá a získává vzhled rybích šupin, jedná se o genetickou vadu. I když během roku na kůži nedochází k problémům, v zimě se může objevit suchá pokožka téměř u všech, je to dáno ročním obdobím. Z banálního problému suchosti se ovšem může vyvinout ekzém, kterého se nelze vždy snadno zbavit,“ popisuje lékařka Gabriela Kičmerová, dermatoložka z Galen Clinic.
Dědičnost, klimatizace, kožní nemoci
Mezi další příčiny suché pokožky patří dědičné dispozice, svou roli hraje také stres či životní styl, například špatná životospráva. Citlivost suché pleti pak mohou velmi ovlivňovat vnější podněty, jako je vlhkost vzduchu, chlad, topení či klimatizace. Dalším důvodem mohou být kožní onemocnění, například atopický ekzém nebo psoriáza neboli lupénka,a také hormonální změny, třeba při onemocnění hypotyreózou (snížená funkce štítné žlázy) nebo diabetem. Na suchost kůže má vliv také stárnutí, při kterém pokožka ztrácí schopnost zadržovat vlhkost.
Příznaky suché pokožky
„Suchá pokožka se projevuje šupinatěním a drsnou texturou, která může být na dotek nepříjemná. Mezi časté příznaky patří také svědění a pálení, které mohou zhoršovat celkový komfort. Zasažená kůže bývá napjatá, zarudlá a někdy i popraskaná. Tyto příznaky se mohou zhoršovat při vystavení kůže extrémním teplotám nebo při používání nevhodné kosmetiky. Suchá pokožka bývá náchylnější k podráždění a zánětům,“ říká lékařka Gréta Wohlová, dermatoložka z Laserového centra Anděl.
Léčba suché pokožky
„Léčba suché pokožky závisí na její příčině. Základem je pravidelná hydratace, při kožních onemocněních, jako je ekzém nebo psoriáza, se používají kortikosteroidní krémy nebo speciální přípravky na doporučení dermatologa. Svědění lze zmírnit antihistaminiky,“ uvádí dermatoložka Gréta Wohlová.
„Obzvláště v zimních měsících doporučuji preventivně promazávat celé tělo hydratačním krémem do tří minut po osprchování, dosáhnete tak největšího efektu hydratace kůže. Volně prodejné jsou například produkty s ureou, které jsou dostupné v různých koncentracích. Urea dokáže vázat vodu a je tak vhodným pomocníkem při suchosti kůže,“ doporučuje dermatoložka Gabriela Kičmerová. Pokud hydratační krémy ani masti nestačí a ložiska na kůži jsou zarudlá a svědivá, je podle jejích slov vhodné navštívit dermatologa, který předepíše nebo doporučí účinnější látky.
Prevence aneb Jak se starat o suchou pokožku
- důležitými látkami v péči o suchou pokožku jsou ceramidy, které udrží pokožku vláčnou díky lipofilnímu ochrannému filmu, který vytvoří na jejím povrchu. Ceramidy (tuky) jsou hlavní složkou kožní bariéry a pomáhají chránit pokožku před ztrátou vlhkosti a škodlivými vlivy z vnějšího prostředí
- lidé s velmi suchou či citlivou pokožkou by se měli při pravidelné péči vyhnout produktům, které obsahují sulfáty, alkohol a různá barviva, které pokožku dráždí a vysušují
- při každodenní hygieně volte místo vany raději rychlejší sprchu s vlažnou vodou, vyhněte se hrubé žínce či tělovému kartáči, na utření nepoužívejte hrubé ručníky a kůži si utírejte pouze lehkými pohyby
- spíše než klasické mýdlo, které nadměrně vysušuje, používejte mycí přípravky na bázi olejů, které na pokožce vytvoří ochranný film, který v ní udrží vlhkost (ideální je například olej jojobový nebo mandlový)
- důležitá je ochrana pleti před chladem a UV zářením, dostatečný příjem tekutin, vyvážená strava bohatá na vitaminy a zdravé tuky a vyhýbání se kouření a alkoholu, které kůži zbytečně vysušují
Suchá pokožka
- Popis – Suchá pokožka je stav, kdy kůže postrádá dostatečnou vlhkost a ochranné lipidy, což vede k nepříjemnému pocitu napjatosti a někdy i podráždění.
- Příznaky – Šupinatění, drsnost, svědění, pálení, zarudnutí pokožky, někdy i drobné praskliny nebo podráždění.
- Léčba – Pravidelná hydratace pomocí zvlhčujících krémů, vyhýbání se dráždivým látkám, při kožních onemocněních šetrná péče o pokožku kortikosteroidní krémy či další speciální přípravky.
- Prevence – Pravidelné používání hydratačních přípravků, ochrana kůže před nepříznivými vnějšími vlivy, vyhýbání se nadměrnému „drhnutí“ při hygieně a nevhodným kosmetickým produktům.