Hlavní obsah

Spíte na dvou polštářích? Hrozí vám bolesti zad i nekvalitní spánek. Zkuste pohodlné řešení

Foto: Sanja_85, Shutterstock.com

Foto: Sanja_85, Shutterstock.com

Pořádně se nevyspíte, když si na velký polštář nepoložíte ještě svého „mazlíka“? Zní to docela nevinně, ale odborníci před tím varují. Spaní na dvou polštářích totiž může vést k bolestem zad! Je tedy nutné se svého druhého polštářku zbavit?

Článek

Nedovedete si představit, že byste se dobře vyspali bez svého „mazlíka“, tedy většinou menšího polštářku, který si dáte na ten velký, a pohodlně si na něj položíte hlavu? I když jste na to zvyklí a nepociťujete, že by to mělo mít jakékoli neblahé dopady na vaši páteř, odborníci před tím varují. Označují tenhle zvyk někdy jako syndrom dvou polštářů a radí, abyste se ho co nejdřív zbavili.

Syndrom dvou polštářů

Podle známé tiktokerky, fyzioterapeutky Sammy Spiegel, může tento způsob spaní vést ke zdravotním potížím. Nedávno na svém účtu Samspiegs upozornila, že právě syndrom dvou polštářů představuje důvod, proč mnoho lidí s věkem začnou bolet záda. Rozpoutala tak velkou diskusi, kde se spáči svých podušek zastávali a odmítali se jich vzdát. Tak co s tím?

Jak si vybrat druhý polštářek

Jak spaní na dvou polštářích vidí pohybová specialistka Zuzana Rybářová, která pořádá kurzy Restart těla? „Nejdůležitější je, aby se vám dobře usínalo a spalo. Jestliže jste zvyklí na druhý polštářek, tak si ho ponechejte. Jen si pořiďte, co nejtenčí snesete,“ radí.

A doporučuje, abyste si při nákupu nového polštáře zvolili ten, na kterém se páteř nebude dostávat do nepřirozených zatěžujících poloh. Tvar a velikost vybírejte i podle toho, v jaké poloze nejčastěji spíte – jiný je pro spánek na zádech a jiný pro ležení na boku. Vyhovovat by vám měla také výplň. „Za mě je ideální paměťová pěna, která se zcela přizpůsobí vašim křivkám,“ říká Zuzana Rybářová.

Pro páteř je nejlepší polštářem vlastně jen vyplnit prostor mezi matrací a krkem. Ale to nemusí každému vyhovovat. Ani nákup sebelepšího ortopedického polštáře totiž neznamená, že se na něm dobře vyspíte. Nejvhodnější je se do ničeho nenutit a najít kompromis mezi tím, co je zdravé, a tím, co je vám pohodlné.

Foto: Zigres, Shutterstock.com

Realita mnoha lidí. Ale odborníci varují, že při takové pozici dostává ve spánku páteř hodně zabrat. Jestli se bez druhého polštářku neobejdete, pořiďte si co nejtenčíFoto: Zigres, Shutterstock.com

Dobrý spánek chrání zdraví

Nevhodný polštář nenarušuje jen páteř, ale také kvalitu spánku. I proto musí být zcela pohodlný – neměl by vás nutit neustále se otáčet a hledat polohu, anebo vás dokonce budit. Výsledkem výběru má být klidný odpočinek. Bez něj nemůžete být zdraví! „Kvalitní spánek je nezbytný pro regeneraci těla i mozku. Jeho nedostatek negativně ovlivňuje celý organismus, včetně imunity a psychiky,“ upozorňuje Jakub Syrovátka, primář ORL oddělení Nemocnice Agel Nový Jičín.

Jak vybrat nejlepší polštář

Co je to ideální polštář, na to má každý spáč vlastní názor. Nicméně existují určitá obecná doporučení. Při výběru zkoušejte různé velikosti, tvary a výšku a hledejte kompromis, tedy model, který vám bude pohodlný a zároveň ohleduplný i vůči vaší páteři.

  • Zásadní je ve spánku nenamáhat páteř a nenutit ji do nepřirozených poloh: a proto polštář nemá být příliš vysoký.
  • Jak na polštáři správně spát? „Je důležité udržet správné zarovnání páteře: osa uší, ramen a boků by měla zůstat v jedné linii. Polštář si proto nedávejte až pod ramena. Ramena by měla ležet přímo na matraci,“ radí pohybová specialistka Zuzana Rybářová.
  • Množství náplně se odvíjí od nejčastější polohy při spánku. „Vhodné je proto vybírat varianty se zipem, které umožňují změnit náplň podle vlastních preferencí,“ dodává Jakub Kalvoda ze společnosti MK Lůžkoviny.
  • Jak vybrat polštář? Podle spánkové polohy a zdravotních obtíží

Načítám