Hlavní obsah

Spíte dost, a přesto se budíte unavení? Může za to spánková setrvačnost, hádky s partnerem i věčné sezení

Foto: Perfect Wave, Shutterstock.com

Foto: Perfect Wave, Shutterstock.com

Sedm až osm hodin. Tak zní nejčastější doporučení, jak dlouho by měli dospělí spát, aby se vzbudili svěží a odpočatí. Co když ale spíte i déle, a přesto se nemůžete ráno vyhrabat z postele? Pak je nutné pátrat po příčině.

Článek

Potřeba spánku je individuální, přesto mnoho odborníků uvádí zhruba osm hodin jako ideální délku nočního odpočinku. Jenže přiměřená doba strávená v posteli ještě ani zdaleka nezaručí kvalitní oddech. Pokud každé ráno vstáváte unavení, rozmrzelí a bez nálady, třebaže jste spali, je někde chyba. A vyplatí se ptát proč.

Špatné probuzení a spánková setrvačnost

Jednou z možných příčin může být spánková setrvačnost. Zjednodušeně řečeno jde o stav ospalosti a zmatenosti, který nastává krátce po procitnutí z hlubšího spánku. Podle studie, kterou připomněl portál CNN, může právě tento jev způsobit, že se hned po probuzení cítíte otupěle, bez nálady a všechny kognitivní funkce mozku jsou zhoršené. A to i velmi výrazně. Účinky setrvačnosti spánku obvykle odezní po 15 až 60 minutách, ale u někoho mohou trvat i několik hodin. Jasné vědecké vysvětlení příčin tohoto stavu prozatím chybí.

Jedinou účinnou obranou, kterou odborníci doporučují, je vstávat bez budíku – jen tak máte šanci, že se probudíte v „lepší“ fázi spánku. To ovšem vyžaduje důslednou spánkovou disciplínu, tedy chodit každý den (i o víkendech) spát vždy ve stejný čas a také tak vstávat.

Probouzíte se unavení? Další příčiny

Za mizerným vstáváním ale mohou být i další příčiny, a tak se sami sebe zkuste ptát, jak na tom jste. Nejčastěji za problémem stojí tři níže uvedené důvody. Ale třeba přijdete i na další – jen je nutné být k sobě úplně upřímní. Jde přece o vás a váš uspokojivý odpočinek. A v každém případě platí, že pokud problémy se spánkem přetrvávají delší dobu, je určitě namístě navštívit praktického lékaře a nechat se řádně vyšetřit.

Foto: RomanR, Shutterstock.com

Spíte dostatečně dlouho, neponocujete, a přesto se budíte unavení? Soustřeďte se na příčiny!Foto: RomanR, Shutterstock.com

1. Jíte správně?

Nejen přejídání, ale i špatně sestavená strava, přísné diety či vynechávání jídel vede k tomu, že má tělo nedostatek důležitých živin, vitaminů a minerálních látek. V tomto směru – a s ohledem na klidný spánek – jsou důležité především vitamin D a vitaminy skupiny B, stejně jako železo, draslík nebo hořčík. Zejména posledně jmenovaný minerál je, jak už potvrdila nejedna studie, pro usínání a kvalitní spánek velmi důležitý. A je-li hladina hořčíku v těle nízká, může být příčinou častého probouzení v noci a následné únavy během dne.

2. Nemáte málo pohybu?

Máte sedavé zaměstnání? Pak můžete být večer sice velmi unavení, přesto špatně usínáte a spánek je příliš mělký. Na vině je nerovnováha mentálního a fyzického přetížení. A pokud k tomu máte velkou nadváhu, problém se jen násobí.

„Pohyb stimuluje produkci látek, jako jsou endorfiny, dopamin nebo serotonin, které mají pozitivní vliv na náladu i kvalitu spánku,“ vysvětluje fyziolog Radim Šlachta. Doporučená dávka pohybu je minimálně půlhodina denně, ale nemusí jít o žádné náročné cvičení: stačí jóga, chůze nebo jen obyčejné protažení doma na koberci. Vše se počítá.

3. Nezanedbáváte duševní hygienu?

Nejčastější příčinou nekvalitního spánku bývá přepracovanost, hádky s partnerem či konflikty v práci a s nimi spojený stres. Jít spát s „rozjetou hlavou“ je zkrátka špatně. „V chronickém stresu se do úplného klidu dostat nedokážete. Jste neustále ve stavu nabuzení a očekáváte hrozby. Buňky jedou v režimu vysoké spotřeby energie a rychle se vyčerpávají. A po určité době přestanou mít schopnost regenerovat,“ vysvětluje psycholožka Šárka Miková.

I proto je velmi vhodné zavést pravidelné rituály, které vás dokážou zklidnit a utišit. Někdy stačí jen dechové cvičení, pár stránek z knížky či krátká sprcha (na noc raději teplá) a mozek dostane jasný signál: Vypni a připrav se na spánek.

Načítám