Článek
Otěhotnět a založit rodinu není v dnešní době vůbec tak jednoduché a samozřejmé, jak si možná leckdo myslí. Problém s neplodností řeší čím dál více partnerských dvojic a setkání s neúprosnou realitou může být mnohdy šokující. Nekonečné doufání a opakující se zklamání je velmi náročné a frustrující.
Neplodnost: Když miminko ani po roce nepřichází
„U žen hraje roli nejen vyšší věk a stárnutí vajíček, ale také další zdravotní komplikace související například s nevyléčenými záněty, syndromem polycystických vaječníků nebo endometriózou. Až ze 33 % jsou pak potíže na straně muže, zejména kvůli nízkému počtu spermií,“ vysvětluje Milada Brandejská, medicínská ředitelka kliniky asistované reprodukce Europe IVF. O neplodnosti hovoří lékaři v případě, kdy se nedaří počít dítě po jednom roce „snažení“, tedy pravidelného nechráněného pohlavního styku (u žen starších 35 let je to již po šesti měsících). Přiblížíme některé varovné signály, které mohou naznačovat problém.
Nepravidelná, silná a bolestivá menstruace
Menstruační cyklus trvá obvykle 28 až 32 dní, pokud se potýkáte s většími nepravidelnostmi, zpozorněte. Na vině může být hormonální nerovnováha a absence ovulace (z vejcovodu se neuvolní zralé vajíčko schopné oplodnění). Také v případě, že intenzita krvácení vás omezuje v běžném každodenním provozu, byste měla navštívit lékaře. Na vině mohou být děložní myomy, cysty nebo endometrióza. Podobně je to s nadměrně bolestivou menstruací. Pokud trpíte silnými křečemi, nevolností nebo migrénami, vyhledejte gynekologa. Problém může naznačovat rovněž příliš dlouhé krvácení, jestli vaše menstruace trvá déle než sedm dní, není to v pořádku.
Hormonální problémy: Akné nebo ochlupení
Závažné formy akné mohou signalizovat problém s plodností, jelikož bývá hormonálně podmíněno. Vznik akné ovlivňuje zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů. Nadměrné ochlupení na bradě nebo hrudi u ženy může rovněž naznačovat hormonální problém. Namístě je v takovém případě vyšetření. Jednou z hormonálních poruch, která může být příčinou rozsáhlého akné nebo silného ochlupení je PCOS (syndrom polycystických vaječníků). Jde o endokrinní poruchu, která způsobuje abnormálně dlouhé menstruační cykly, velmi slabé menstruační krvácení, jeho vymizení nebo nepravidelnosti cyklu. Příčinou je zvýšená produkce mužského hormonu testosteronu.
Nadváha a obezita
Obezita je celosvětovým problémem. Například v České republice se s ní potýká každý pátý člověk, s nadváhou pak každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (jako jsou kardiovaskulární onemocnění, diabetes a podobně), se tato problematika promítá i do schopnosti úspěšného početí dítěte, a to jak u žen, tak u mužů. „V ženském těle nadbytek tuku způsobuje hormonální nerovnováhu, nepravidelný menstruační cyklus a poruchy nebo ztrátu ovulace, u mužů nacházíme snížené sérové koncentrace androgenů, sexuální dysfunkce, zvýšené hladiny hormonů odvozených z tukové tkáně, oxidační stres nebo specifické změny spermií. Toto všechno jsou důsledky nadváhy,“ uvádí lékařka Milada Brandejská.
Myomy v děloze
Na přítomnost myomů může ukazovat silné menstruační krvácení nebo bolesti v podbřišku. Spolehlivě je prokáže sonografické vyšetření. Myom, někdy také nazývaný fibrom, je uzlík na děloze tvořený shlukem svalů a vaziva. Může se vyskytovat samostatně nebo může být na děloze myomů více. Jedná se o nezhoubný nádor. „Není zcela jasné, jak negativní vliv má výskyt myomů na možnost otěhotnění. Pokud je myom uložen těsně pod sliznicí, může zhoršovat prokrvení sliznice, způsobovat nepravidelné krvácení a tím zhoršovat možnost uhnízdění embrya. V souvislosti s léčbou neplodnosti se doporučuje hormonální nebo operační léčba takových myomů, které jsou větší než tři centimetry a jsou uloženy těsně pod sliznicí nebo se tlačí do dutiny děložní,“ uvádí gynekolog Pavel Otevřel, vedoucí lékař kliniky Reprofit v Brně.