Článek
Zimní měsíce jsou pro naše zdraví extrémně náročným obdobím, je proto namístě posilovat imunitní systém a pečovat nejen o tělo, ale i psychiku. Duševní pohoda totiž přímo souvisí s přirozenou obranyschopností organismu. Tady je několik jednoduchých způsobů, jak zůstat fit a v plné síle až do jarních dnů.
1. Zůstaňte v pohybu
Nevlídné zimní počasí vás může odrazovat od pravidelného pohybu. Pokud ale překonáte nechuť, únavu a pohodlnost, věřte, že i půlhodinka aktivního pohybu venku vás a vaši imunitu rychle „nakopne“. Pobyt na čerstvém vzduchu zlepšuje náladu a celkově zvyšuje fyzické i psychické zdraví. Nemusíte zrovna lámat rekordy, úplně stačí svižná procházka. Snažte se zařadit více pohybu do každého dne. Pokud venku panuje extrémně špatné počasí, zacvičit si můžete i doma v pohodlí obýváku. Už jste zkoušeli cvičební aplikace nebo zábavné online lekce? Vybírat můžete ze stovek možností.
2. Vsaďte na polévky a kysanou zeleninu
Víte, že existují potraviny a jídla, jež fungují doslova jako palivo pro vaši imunitu? Abyste se udrželi v zimě fit a vyhýbaly se vám virózy a nachlazení, zařaďte do jídelníčku:
- horké polévky (poctivé masové vývary i husté zeleninové)
- cibuli a česnek (například v pomazánkách)
- čerstvé sezonní ovoce
- fermentovanou, kvašenou a kysanou zeleninu (kimči, pickles, kysané zelí), která je plná probiotik a prebiotik.
3. Ájurvédské čaje nebo masáž
Ájurvéda, celostní léčebný systém, který má původ v Indii, rozeznává jednotlivá roční období jako jeden z faktorů, které ovlivňují naše zdraví. A právě zima je podle tohoto učení dobou, kdy dochází k přirozenému posílení imunity. Chladné počasí totiž vede ke snížení tělesné teploty a organismus je nucen více pracovat s termoregulací, aby se přizpůsobil klimatickým podmínkám. Ano, někdy se tento proces projevuje zvýšenou nemocností, nicméně při dodržování určitých pravidel se tělo stává odolnějším.
Mezi ta základní patří:
- nepřepínat fyzické síly
- kvalitně a pravidelně jíst
- začínat každý den skleničkou teplé vody s citronem, která příznivě ovlivňuje činnost střev a střevní mikrobiom
- vyzkoušet můžete ájurvédské čaje z různých léčivých bylin
- dopřejte si ájurvédskou masáž, která harmonizuje tělo a uleví od stresu a napětí
4. Pijte hodně vody
Když bude váš organismus dobře hydratovaný, bude efektivněji bojovat proti bacilům. Pravidelné pití dostatečného množství vody posiluje imunitní systém a zlepšuje činnost všech orgánů v těle. Snažte se každý den vypít alespoň dva litry vody, ideálně čisté, neperlivé. Pitný režim můžete zpestřit neslazeným ovocným či bylinkovým čajem nebo menším množstvím minerálky, například s obsahem hořčíku.
5. Zvyšte příjem vitaminu D
Vitamin D hraje zásadní roli, pokud jde o správné fungování imunitního systému. Jeho nízká hladina může způsobovat větší náchylnost k nemocem a zároveň negativně působit na duševní zdraví. Vitamin D potřebujete rovněž pro zdravé kosti, svaly i zuby, někdy je označován jako vitamin dlouhověkosti. Právě v zimě trpí spousta lidí jeho nedostatkem, jelikož jeho primárním zdrojem je sluneční záření. Doplňujte ho proto ve stravě, například konzumací mořských ryb a mléčných výrobků.
6. Choďte si večer včas lehnout
Nedostatek spánku a odpočinku snižuje přirozenou obranyschopnost organismu. Když budete dodržovat pravidelný spánkový režim a spát sedm až devět hodin denně, umožníte svému tělu lépe se bránit potenciálním nemocem a také stavům psychického vyčerpání.
- choďte spát každý den ve stejnou dobu
- dvě až tři hodiny před ulehnutím se vyhněte kofeinu a alkoholu
- ložnici nepřetápějte
7. Jednou týdně do sauny
Saunování je osvědčeným způsobem, jak posílit imunitu a zvýšit odolnost organismu vůči nákazám. Sauna navíc působí pozitivně na psychiku, pomáhá při nespavosti a potížích se spánkem, nadměrném stresu i alergiích. Pravidelnou návštěvou sauny, zhruba jednou za týden, prospějete svému celkovému zdraví a posílíte termoregulační systém, takže budete lépe snášet zimní klima a výkyvy teplot.