Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Kazí vám radost z prvních jarních dní rýma, která se vás nechce pustit? Možná i vy patříte mezi nešťastníky, kteří se aktuálně potýkají s věčně ucpaným a oteklým nosem, slzením či řezáním očí, škrábáním v krku a nepřetržitým smrkáním. Může jít o „obyčejnou“ rýmu, způsobenou prochladnutím nebo virózou, rovněž ale také o rýmu alergickou, spojenou s reakcí organismu na jarní pyly, prach, roztoče nebo jiné alergeny.
Klasická versus alergická rýma
Klasická rýma je akutní zánět nosní sliznice, který bývá virového, případně bakteriálního původu a odeznívá zhruba do týdne. „Typický je bezbarvý výtok z nosu. Na sliznici se mohou usadit bakterie, pak mluvíme o sekundární infekci - bakteriální rýma je charakteristická žlutým až žlutozeleným hustým hlenem. Pro alergickou rýmu je typická vodnatá sekrece, přičemž alergická rýma, na rozdíl od té klasické, není nakažlivá,“ vysvětluje farmaceutka Ivana Lánová, odborná konzultantka Benu lékáren.
„Alergická rýma je průvodním znakem chronického podráždění sliznice nosu alergenem. Vzniká zejména u jedinců s dědičnou predispozicí, je sezónní až celoroční, v našich zeměpisných šířkách trvá čtyři až devět měsíců v roce. Příčinou je vdechnutí alergenu ve venkovním prostředí (pyly trav, keřů, stromů a venkovních plísní), v domácím prostředí (zvířecí srst, roztoči, vnitřní plísně) či zaměstnání,“ popisuje farmaceutka Hana Chudobová z rodinné lékárny Vitalpoint.cz.
„Alergická rýma je jedním z nejčastějších projevů inhalačních alergií u dětí i dospělých a objevit se může kdykoli v průběhu života. Hlavní rozdíl mezi infekční a alergickou rýmou spočívá v jejich příčině a průběhu,“ říká lékařka Radka Šedivá z alergologické ambulance Synlab.
Příznaky alergické rýmy
Hlavními symptomy alergické rýmy jsou svědivé dráždění nosní sliznice, kýchání, vodnatá hypersekrece a ucpání nosu. Velmi časté jsou současné alergické projevy – slzení očí, zánět očních spojivek, vyrážka, otoky, kýchání a celková únava.
„Infekční rýmu často doprovází bolest v krku či horečka. Alergická rýma je většinou dlouhodobější a typické pro ni jsou mnohočetné záchvaty kýchání, svědění nosu a očí. Sekret bývá čirý a vodnatý, může dojít i k ucpání nosu, ale není to tolik běžné jako u rýmy infekční. Někdy se přidává kašel, svědění v krku, mírná únava nebo zvýšená teplota, nikdy však horečky,“ vysvětluje lékařka Radka Šedivá.
„Komplikací alergické rýmy může být kašel, záněty vedlejších dutin nosních, zánět středního ucha, ale i bronchiální astma. Neléčená alergie oslabuje imunitní systém, postupně se rozšiřuje a vede až k chronickým zánětům. Může tak vzniknout například chronická senná rýma,“ varuje Ivana Lánová.

Alergickou rýmu můžou doprovází další komplikace, jako kašel či zánět středního uchaFoto: Lysenko Andrii, Shutterstock.com
Jak zjistit, že jde o alergickou rýmu
Alergickou rýmu diagnostikuje lékař. „Máte-li podezření na alergickou rýmu, je vhodné podstoupit vyšetření u alergologa. Standardem je provedení kožních PRICK testů, kdy se na kůži nanese kapka alergenu a jemným škrábnutím se vpraví do pokožky. Přibližně po 15 až 20 minutách lékař vyhodnotí reakci (zarudnutí, pupínek). Dalším diagnostickým krokem jsou krevní testy,“ vysvětluje lékařka Radka Šedivá. Důležité je určit konkrétní alergen, který potíže způsobuje.
Léčba nabízí několik možností
„K léčbě alergií se nejčastěji používají antihistaminika, která potlačují alergické reakce. Pomáhají snížit svědění, kýchání a výtok z nosu a jsou k dispozici ve formě tablet, kapek nebo nosního spreje. Dále se používají i lokální kortikosteroidy, které mají protizánětlivý účinek a pomáhají snižovat otoky a záněty nosní sliznice,“ uvádí Ivana Lánová.
„Jedinou cestou, která může vést k úplnému vyléčení alergie, tedy i alergické rýmy, je alergenová imunoterapie. Jedná se o dlouhodobou léčbu, při které se do těla pravidelně vpravuje kritický alergen vakcínami, organismus si na něj postupně zvyká a příznaky se mírní, nebo časem zcela vymizí,“ doplňuje Radka Šedivá.
Prevence? Pozor na roztoče i pyl ve vlasech a oblečení
V první řadě je třeba vyhýbat se prostředí, které způsobuje alergické reakce. V případě všudypřítomného pylu je to těžké, protože se drobná zrnka dostanou oknem až do místností nebo si je přinesete domů na oblečení. Po příchodu z venku je proto vhodné se osprchovat a umýt si vlasy, oblečení, které jste měli venku, by nemělo zůstávat v místnosti, kde spíte. Pomoci mohou také protipylové sítě do oken nebo čističky vzduchu, které dokáží ze vzduchu odfiltrovat pylová zrna.
„Při alergii na roztoče jsou vhodné protialergické lůžkoviny nebo ochranné protiroztočové povlaky na lůžkoviny a matrace, které zabraňují průniku alergenů z lůžkovin. Prach v domácnosti by se měl stírat navlhko, jedinci s rýmou, vyvolanou pyly, si mohou plánovat pobyt v přírodě podle aktuálního výskytu pylu v ovzduší, oči chránit slunečními brýlemi a doma větrat jen krátce, ale intenzivně,“ doporučuje Hana Chudobová.