Hlavní obsah

Nejlevnější terapie? Uklízejte! Můžete tak zvládnout stres, úzkost i věčnou únavu bez psychologa

Foto: Kmpzzz, Shutterstock.com

Foto: Kmpzzz, Shutterstock.com

Pořádek je pro blbce, inteligent ovládá chaos. Bordel v bytě, šťastné dítě… Hesel a nejrůznějších pouček, proč doma moc neuklízet, by se našlo mnoho. Pravda ale je, že spojitost mezi harmonickým prostředím, ve kterém žijeme, a klidem na duši je větší, než si většina lidí připouští.

Článek

Nejrůznějších rad, jak snížit hladinu stresu, slyšíte dnes a denně dost a dost. Nejčastěji se mluví o duševní hygieně, jež zahrnuje dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, vyvážený jídelníček, čas vyhrazený jen pro sebe či omezení kontaktu s toxickými lidmi. Ovšem o takové „maličkosti“, že vnitřní rozpoložení do velké míry ovlivňuje i to, v jakém prostředí trávíte většinu dne, se moc nemluví. Přitom harmonické okolí má na psychickou pohodu velmi podstatný vliv.

Jak zvládnout stres a získat klid

Každý člověk je jiný – někoho rozptýlí i drobeček na stole, jiný nevnímá ani hromady nepořádku kolem sebe. Přesto platí, že uklizený prostor navozuje prakticky v každém potřebný klid a vyrovnanost. „V záplavě více či méně užitečných tipů a doporučení, jak se starat o duši, mnohdy ztrácíme ze zřetele skutečnost, že psychickou kondici ovlivňuje i něco tak základního, jako je prostředí, ve kterém pobýváme,“ potvrzuje Magdaléna Nádvorníková, psychoterapeutka z portálu Terapie.cz. „Podle řady výzkumů přitom existuje jasná spojitost mezi vzezřením prostředí a psychickým, ba dokonce i fyzickým zdravím,“ vysvětluje expertka.

Nepořádek přivolává únavu a úzkost

„Život v nepořádku je nejčastěji spojován s pocitem nespokojenosti, s podrážděností, únavou, úzkostí a depresivními symptomy,“ upozorňuje Magdaléna Nádvorníková. A dodává, že se často zapomíná, že tato skutečnost platí i pro nepořádek na pracovišti, kde lidé tráví podstatnou část života.

„V chaotickém pracovním prostředí může být mozek zahlcen vizuálními vjemy, kvůli čemuž je pak obtížnější se soustředit i dokončovat rozdělané úkoly,“ připomíná další důležitý aspekt problému odbornice. A jestli se nemůžete dostatečně koncentrovat na práci, doporučuje vyzkoušet tu nejjednodušší věc: nejprve si zkuste uklidit a uspořádat pracovní plochu.

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Nepořádek vás rozptyluje? Není divu, většina lidí se mnohem lépe cítí v harmonickém prostředíFoto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Harmonie prostoru podle feng-šuej

Jedním ze základních učení, která se zabývají harmonií prostoru, je feng-šuej. Pravidla této prastaré čínské nauky, jež původně sloužila zemědělcům k nalezení nejlepšího místa pro sázení rostlin, se časem přenesla do interiérů. A stala se základem správně uspořádaného prostoru, aby se v něm každý cítil příjemně. V překladu tato dvě slůvka znamenají vítr a voda a vyjadřují podstatu feng-šuej, tedy že životadárná energie čchi musí volně proudit a nic by jí nemělo stát v cestě. Tedy ani neuklizené kupy papírů, knih, šatstva, špinavého nádobí ani dalšího nepořádku.

Úklid jako technika mindfulness

Pobyt v čistém a dobře organizovaném prostředí vyvolává dobrou náladu a navozuje pocit klidu a bezpečí. „Navíc se ukazuje, že pro některé lidi může být úklid domova či pracovny stejně účinnou strategií jako třeba praktikování technik všímavosti, jógy nebo meditace,“ upozorňuje odbornice.

A dodává, že v náročných životních situacích se lidé podvědomě uchylují k jednoduchým, opakujícím se činnostem, jako je třeba právě úklid, protože jim to pomáhá získat zpět pocit kontroly. „Úklid v nás také vyvolává pozitivní emoce, společně s prostorem si čistíme i hlavu, což přináší pocit štěstí a spokojenosti,“ vysvětluje psychoterapeutka.

Anketa

Uklidňuje vás harmonické prostředí?
Ano, v uklizeném prostoru se cítím lépe.
84 %
Ne, nepořádek kolem sebe nevnímám.
1,6 %
Jak kdy, někdy mě víc stresuje představa, že musím uklidit.
8,9 %
Dřív mi nepořádek nevadil, ale čím jsem starší, tím víc potřebuju mít kolem sebe uklizeno.
5,5 %
Celkem hlasovalo 382 čtenářů.

Načítám