Hlavní obsah

Jak trénovat mozek jako sval a dostat se přitom do stavu flow? Seberte dětem hračky a hrajte si!

Foto: DexonDee, Shutterstock.com

Foto: DexonDee, Shutterstock.com

Dětské hračky v dospělých vyvolávají někdy spíš vztek. Všude se válejí, sem tam na nějakou šlápnete, obývák se lehce promění v hernu. Možná si to ani neuvědomujete, ale hračky mohou být velmi přínosné i pro dospělé. Ať už jde o zlepšení koncentrace, posílení jemné motoriky, nebo uvolnění stresu, dětské hry mají blahodárný vliv na tělo i mysl dospělých.

Článek

Dětské hračky a hry nejsou jen zdrojem zábavy pro nejmenší. Mohou zlepšit paměť, podpořit motoriku, podnítit kreativitu a uvolnit mysl i dospělým. Inspirujte se, jak je využít pro své psychické i fyzické zdraví. Ponořte se na chvíli do světa dětí, navíc tak můžete trávit společný čas s potomky, což je přínosné pro obě strany.

Pexeso pro lepší paměť

Tradiční hra, kterou najdete snad v každé rodině, představuje skvělý trénink pro každou generaci. Procvičování paměti pomáhá zlepšovat kognitivní funkce, což je důležité zejména s přibývajícím věkem. Stačí hrát pexeso 10 až 15 minut denně a paměť si výrazně polepší. „Mozek se chová podobně jako sval, který ztrácí svou funkci, když není používán. Čím je starší, tím je to s pamětí horší,“ popisuje doktorka farmacie Věra Oswaldová. Potíže ovšem nezačínají až ve stáří.

„Lidský mozek je plně vyvinut asi ve věku 25 let a poté se jeho stav jen každodenně zhoršuje,“ upozorňuje farmaceutka. Lze proti tomu něco dělat? Naštěstí ano a způsobů je hned několik, vyjmenovává Věra Oswaldová: „Zajímat se o své okolí a aktivně s ním komunikovat, číst knihy, poslouchat hudbu, počítat sudoku a luštit křížovky, učit se nové věci, hrát šachy nebo bridž.“

Drobné hračky pro jemnou motoriku

Aktivity, které vyžadují přesné pohyby, například skládání drobných kostiček, modelování z plastelíny nebo navlékání korálků, posilují jemnou motoriku a koordinaci ruky a oka. U dětí souvisejí i s rozvojem řečových schopností, u dospělých dokážou zaměstnat ztuhlé svaly i mozek a opět provádět zapomenuté pohyby. Tyto činnosti jsou navíc také terapeutické – mohou zmírnit každodenní stres a napětí. Navíc podporují kreativitu a představivost.

Foto: Pavel L Photo and Video, Shutterstock.com

Neseďte pořád u počítače a aspoň chvíli hrajte dětské hry. Procvičíte motoriku, soustředění i paměť, a navíc si skvěle odpočineteFoto: Pavel L Photo and Video, Shutterstock.com

Flétnička i balonky pro kapacitu plic

Různé flétničky a píšťalky, ale i nafukování balonků pomáhá posilovat dýchací svaly a zlepšovat kapacitu plic. Pro dospělé to může být užitečné při prevenci nebo zmírnění problémů s dýcháním, například při astmatu, ale platí i na oslabení plic po prodělaných infekcích. A i když se vám flétna nemusí zpočátku zdát jako relaxační nástroj, po chvíli hraní zjistíte, že vás hudba pohltí a uklidní.

Bublifuk pro flow

Foukání bublin je nečekaně uklidňující a přenese vás do plného soustředění a klidu. „Nejlepší zážitky života jsou z chvílí, kdy zažíváte takzvaný stav flow. Jedná se o čas, který věnujete nové a zajímavé činnosti, jež pro vás vytváří výzvu a zároveň vám jde. Čím různorodější a zábavnější budou vaše aktivity, tím budete mít větší pocit opravdového odpočinku,“ vysvětluje psychoterapeutka a lektorka Alžběta Protivanská.

Soustředění na jemné foukání a sledování bublin, jak se volně pohybují vzduchem, vás zbaví stresu a pomůže uvolnit mysl. Navíc posiluje dechovou kontrolu, což je další bonus pro vaše zdraví.

Bublifuk, který dělá skvělé bubliny? Vyrobte si ho doma!

Proč to funguje?

Dětské hry a hračky nutí dospělé na chvíli vypnout, přestat přemýšlet o starostech a zaměřit se na přítomný okamžik. Jednoduché činnosti, jako je skládání puzzle, hraní s drobnými předměty nebo foukání bublin, mají často meditační účinky, které podporují duševní pohodu a regeneraci mysli.

Až příště sáhnete po dětské hračce, nedělejte to jen proto, abyste zabavili ratolesti nebo po nich uklidili. Udělejte to i pro sebe. Předměty a činnosti, které jste dosud brali jen jako prostředek dětské zábavy, mohou být nečekaným pomocníkem na cestě k lepšímu zdraví, klidu a soustředění. Společné hraní vám navíc přinese chvíle pohody a smíchu.

Související témata:
Trénink paměti
Mozkový jogging

Načítám