Hlavní obsah

Arogantní reakce na kritiku? Je typická pro narcisty a lidi s nízkým sebevědomím. A nevyhýbá se ani slavným!

Foto: pathdoc, Shutterstock.com

Foto: pathdoc, Shutterstock.com

Říká se, že kritizovat umí každý, ale přijmout oprávněnou kritiku? To je umění, kterému se musíte naučit. Vždyť kdo chce slyšet, co dělá špatně a na čem by měl zapracovat? Proto bývá reakce na kritiku různá: někdo zvolí pokoru a asertivitu, jiný drzost a povýšenost. Proč druhý případ není ideální a kteří slavní jsou mistři v nadutosti?

Článek

Kritika je ožehavé a citlivé téma – většinou je totiž vnímána negativně, a to i v případech, kdy je zcela namístě. To, že vás někdo upozorní na chybu, nemusí být osobní ani útočné a lze to vnímat jako příležitost. Ale to každý neumí. Někdo kritiku zesměšní, jiný zcela ignoruje. Proč se tak lidé chovají a kteří slavní jsou příkladem, že sebereflexe není věc samozřejmá?

Typické negativní reakce na kritiku

Dobře míněné upozornění na straně jedné, nadřazenost či snaha o nemístné zlehčení na straně druhé. Jaké jsou charakteristické znaky nevhodné reakce na kritiku? Psycholožka a odbornice na mezilidské vztahy Tina Fey uvádí příklady:

  • Ironie či sarkasmus: Snažíte se zpochybnit nebo zesměšnit hodnotu sdělení i osobu, která ji vyslovila. „Zapomněl jsem, že ty víš úplně všechno.“ „Ony už se letos udělovaly ceny pro největší chytráky?“
  • Popírání nebo bagatelizace: Ve chvíli, kdy zpětnou vazbu zlehčíte, popíráte její význam a odmítáte připustit možnost chyby. „Panebože, proč to řešíš, vždyť o nic nejde…“ „Tvoje starosti bych chtěl mít.“
  • Povýšenost a nadřazenost: Kritizujícímu dáte najevo, že není na „stejné úrovni“, nemá odborné znalosti, zkušenosti a podobně. „Tohle nemůžeš chápat, když neznáš celý kontext.“
  • Ignorování a nezájem: Kritiku rovnou odmítnout, nebo ji dokonce zcela zazdít? Takový postoj naznačuje, že se dotyčný necítí povinen reagovat, je to pod jeho úroveň. „Na tohle nemám čas.“
  • Manipulace a vyvolávání pocitů viny: Automaticky se pasujete do role chudáka či oběti a ten, kdo vás kritizuje, je špatný člověk, který vás z něčeho obviňuje a záměrně vám způsobuje nepohodlí.
Foto: SibRapid, Shutterstock.com

Občas se můžete setkat i s plačtivou či poraženeckou reakcí. Kritizovaný člověk se ve vás snaží vyvolat pocit viny s tím, že mu ubližujete a on kvůli vám trpíFoto: SibRapid, Shutterstock.com

Kdo má největší problém přijímat kritiku

S kritikou je ten problém, že ji nemá rád nikdo: ani kritik, ani kritizovaný. A když už se odhodláte protějšku něco vytknout, většinou se snažíte, aby to bylo jemně a citlivě – a především konstruktivně. A doufáte, že to dotyčný přijme jako podnět ke zlepšení a růstu. Přesto se často dočkáte výše zmíněných negativních reakcí. Je proto dobré vědět, co se za nimi skrývá.

  • Osobnostní nastavení jednotlivce. Některé typy lidí mají nižší toleranci k názorům, které se liší od jejich vlastních, jsou přehnaně zaměřeni na vlastní úspěch. A kritická zpětná vazba jim bolestně připomene, že nejsou bezchybní.
  • Nízké sebevědomí, případně výrazné ego. Dotyční toto své nastavení maskují agresivním či povýšeneckým přístupem. Jakoukoliv výtku ihned vnímají jako osobní útok, který narušuje jejich sebeúctu. To je typické například pro narcisty, jak potvrzuje portál Psychology Today.
  • Projekce vnitřní nejistoty. Nepřiměřená reakce na nesouhlas a kritiku je způsobena tím, že se nejistí lidé hůř vyrovnávají s pocitem ohrožení a vytvářejí si preventivní obrannou bariéru, jak uvádějí výzkumníci z centra Cleveland Clinic.
  • Perfekcionismus. Člověku, který na sebe a své výkony klade velmi vysoké nároky, kritika narušuje idealizovaný obraz o sobě samém a on má tendenci ho bránit. Na to upozorňuje koučka Teresa Richards, která lidem tohoto typu radí, jak s kritikou zacházet konstruktivně.
  • Nedostatek empatie. Lidem, kteří nechtějí nebo nedokážou pochopit pohnutky ostatních, je jedno, jak působí a jaký vliv má jejich arogantní reakce na okolí. Na Psychology Today je nazývají i jako „antisociální“ osobnosti.

Nekritizovatelní to nezvládají

Většina lidí čas od času zareaguje – i na oprávněnou – kritiku nevhodně, to je normální. Ale existují i tací, kteří to ani jinak neumějí. Psycholog Tomáš Novák uvádí, že někteří jedinci jsou zkrátka „nekritizovatelní“. A důvodem není, že by byli bezchybní. Zkrátka to nezvládají, kritiku neunesou a jejich reakce jsou vždy nepřiměřené. Nejčastěji se jedná o narcisty, vztahovačné jedince a lidi trpící depresemiúzkostmi. Jako příklad takového chování lze uvést některé celebrity.

Elon Musk

Miliardář Elon Musk je svým specifickým přístupem ke kritice pověstný. Reaguje dost výstředně, uráží a používá argumentační fauly. Ač míval image geniálního inovátora, v současnosti je vnímán spíš jako arogantní člověk, který odmítá diskusi.

Kanye West

Americký rapper a producent Kanye West patří ke kontroverzním a impulzivním osobnostem a na kritiku reaguje, pokud vůbec, velmi arogantně a konfrontačně. Dává najevo, že svou osobu i tvorbu považuje za velice hodnotné, a jakékoliv výhrady jsou tedy v zásadě neoprávněné.

Gwyneth Paltrow

Herečka a podnikatelka Gwyneth Paltrow sice prohlašuje, že je velmi otevřená a kritice se nebrání, ale opak je pravdou. Pravidelně čelí zpochybňování svých aktivit kvůli neověřeným produktům, které nabízí její značka Goop, a kvůli neodborným radám ohledně zdraví. A reakce? Ti, kdo ji kritizují, ji prostě nepochopili a nerozumějí jejím záměrům.

Načítám