Článek
Už jste se někdy setkali s pojmem sociální pohoda? Za nepříliš známým označením se skrývá přesně ta aura osobnosti, kterou kolem sebe šíří sympatičtí lidé. Kouzlo zpravidla tkví ve zdánlivých detailech – nejde totiž jen o úsměv či dobrou náladu, potřeba je mnohem víc. Dobře zvládnuté sociální dovednosti jsou stavebními kameny zdravých vztahů – a to jak doma, tak i v práci nebo mezi přáteli. Co vše se tím myslí?
Jak se hledá sociální pohoda
Sociální dovednosti jsou rozmanitou sadou nástrojů, které lidé používají ke komunikaci a slouží jim k navazování a udržování vztahů s druhými lidmi. „Mezi nejběžnější a nejužitečnější patří naslouchání, empatie, úsměvy, rozvíjení přátelství i klidný způsob řešení konfliktů,“ říká americká socioložka a autorka Kasley Killam. „Pochopení, jak sociální dovednosti fungují, vám může pomoci identifikovat vaše silné stránky i oblasti, na kterých můžete zapracovat.“
Lepší sociální dovednosti = pevnější vztahy
„S pozitivním přístupem a empatií můžete navázat pevné sociální vazby v jakémkoli věku. Zlepšení sociálních dovedností začíná u sebevědomí a ochoty vystoupit ze své komfortní zóny,“ vysvětluje psychoterapeutka Beáta Koňařík Bakošová z psychoterapeutické platformy Hedepy. A dodává, že namístě je trpělivost – postupovat musíte krůček po krůčku.
A platí to i naopak. Pokud nejste „společensky obratní“, ubírá vám to nejen na sympatiích, ale zhoršuje to vaše celkové vyhlídky v lásce i kamarádství. „Zápas se sociálními dovednostmi může zhoršit vaši schopnost vytvářet a udržovat zdravé vztahy, což si zase vybírá daň na fyzickém, duševním a sociálním zdraví,“ vysvětluje Kasley Killam. V čem konkrétně se tedy můžete zlepšit a stát se tak osobou, s níž lidé budou rádi trávit čas?
1. Naslouchejte
Skutečně vnímat, co vám druhý říká, je základní předpoklad udržování dobrých vztahů i navazování dalších. Jde o důležitou sociální dovednost a její součástí by měly být i neverbální projevy, jako je pokyvování hlavou, lehký úsměv či třeba zdvižení obočí. To vše druhému jasně říká: Pozorně tě poslouchám a zajímá mě, co říkáš! Procvičujte tedy aktivní naslouchání včetně kladení doplňujících otázek, abyste projevili zájem o druhé a podpořili konverzaci.
2. Dýchejte a zklidněte mysl
Plachost bývá vrozená i vypěstovaná vlastnost, kterou – minimálně zčásti – dokážete zvládnout. Je třeba se co nejvíc vystavovat situacím, kdy musíte reagovat na druhé, nevyhýbat se jim. Chození do společnosti může probíhat skrze známé nebo třeba v rámci různých aktivit – od sportu až po umění. „Důležité je překonat strach nebo nevůli vůči poznávání nových a neznámých situací,“ doporučuje Ivana Bařinková z platformy Terapie.cz.
A ve chvílích, kdy jste hodně nejistí, použijte metodu vnímavého dýchání. Jedná se o způsob známý z jógy: při nádechu sledujte svůj dech, na pár vteřin jej zadržte a pak zvolna vydechněte – stále jako byste vzduch ve svém těle pozorovali a vnímali. Stačí pět až deset nádechů a výdechů a vaše mysl bude rázem klidnější.
3. Zrcadlete a opakujte
Ověřenou metodou, jak při konverzaci navodit přátelskou atmosféru, je metoda zrcadlení. Pokud možno stůjte či seďte proti svému protějšku, tak abyste se mu dívali zpříma do tváře. A když udělá nějaké gesto, například si dá ruku k vlasům, po chvíli jej napodobte. Tato reakce je naším mozkem vždy nevědomky vyhodnocena jako sympatické gesto vzbuzující důvěru. Stejně funguje i občasné šikovné opakování řečeného. „Nakonec se nám to představení moc líbilo.“ „Líbilo? Tak to je skvělé!“ Banální zopakování byť jen části věty dodá druhému jistotu, že ho opravdu vnímáte a posloucháte.